Sisukord
Sport
Tänane leht
22.02.2020
Eesti Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga (1) Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Kuidas sõnnikuhunnikust destilleeriti päikest Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (39) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (23) Meelelahutus Koomiks Sudoku

EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat

2 min lugemist
Ott Tänak ja Martin Järveoja Rally Estonia poodiumil.  FOTO: Blackhole Studio

Eesti autosport on keerulises seisus. Aasta tipp­ürituse Rally Estonia toimumine on kahtluse all, vaidlevad pooled ei leia ühist keelt.

Eesti Autospordi Liit (EAL) otsustas tänavusest aastast uuendada arengukava ning sellest tulenevalt ka hinnakirja. Viimasest võib leida punkti, et edaspidi tuleb rahvusvahelise võistluse korraldamiseks tasuda 100 000 euro suurune registreerimistasu. Võrreldes eelmise aastaga on kasv lausa 5000 protsenti ehk eelmine summa oli 2000 eurot.

Niisuguseid võistlusi toimub Eestis väga vähe. Üks nendest on Rally Estonia, mis püüab korraldada väga kõrgetasemelist võistlust ja teeb tööd WRC MM-etapi toomiseks Eestisse. Olgugi et riik toetab seda projekti ja eraldab eelarvest selle jaoks peaaegu miljon eurot, tuleks nüüd sellest enam kui kümnendik anda EALile.

EAL: WRC etapp pole prioriteet

Kahjuks ei käi Rally Estonia ja EAL ühte jalga. Esimene näeb suurt vaeva WRC osavõistluse Eestisse toomise nimel, kuid EALi jaoks pole see suurim prioriteet. «WRC etapi Eestisse toomine ei ole ega tohigi olla alaliidu prioriteet. Eesti Autospordi Liit kureerib kaheksat autospordi ala, kohe lisandub ka üheksas. Ralli on neist üks, Rally Estonia omakorda üks meistrivõistluste kalendri etappidest,» selgitas EALi juhatuse liige Janis Kaal. «Alaliidu prioriteet on olnud ja peab ka tulevikus olema kandepinna laiendamine, järelkasvu ja jätkusuutlikkuse tagamine. Loomulikult toetame ka Rally Estonia toimumist. Hindame kõrgelt korraldajate tööd ja pingutust kõrgetasemelise ürituse läbiviimisel.»

Kahjuks on läbirääkimised liikunud nõnda kaugele, et poolte vahel pole võimalik kompromissi leida. «EAL on pakkunud omalt poolt mitmeid kompromisse, kuid need on tagasi lükatud,» sõnas Kaal Postimehele.

Rally Estonia ühe peakorraldaja Tarmo Hõbe seisukoht erineb täielikult Kaalu omast. «Oleme kaks kuud pakkunud erinevaid variante välja, kuid EAL pole nende vastu huvi tundnud ja on meie mõtted lihtsalt tagasi lükanud – seda ka kirjalikus suhtluses,» rääkis Hõbe Postimehele.

Aasta eest oli jutt teine

Tegelikult võib Rally Estonia teha koostööd ka mõne teise riigi alaliiduga. Näiteks küsib Soome autospordiliit rahvusvahelise võistluse korraldamise eest 904 eurot, Lätis on sama summa 2600 eurot. Hõbe sõnul ei ole nad huvitatud Rally Estonia kolimisest välisriiki. «Soovime korraldada WRC etappi Eestis ja ei kusagil mujal. Seda saame teha ainult koostöös EALiga, kes saab lubada sõitmist Eesti teedel.»

Põhiline murekoht on võistluse registreerimistasu, mis küündib 100 000 euroni. «See on üle mõistuse summa. Toimuv on ebareaalne, sest hinna 5000-protsendilist tõstmist pole nähtud üheski riigis. Julgen väita, et tegemist on konkurentsiseaduse rikkumisega,» selgitas Hõbe olukorda.

Samuti tuli Hõbele üllatuseks, et WRC ralli Eestisse toomine pole enam prioriteet. Aasta tagasi oli EALi seisukoht hoopis teine. «Veel eelmisel aastal teadsime, et WRC etapi Eestisse toomine on prioriteediks, ja seetõttu sõlmisime ka ühiste kavatsuste memorandumi. Sellele kirjutasid alla nii meie, WRC promootor, Eesti riik kui ka EAL. Väga üllatav on kuulda, et enam see pole põhieesmärk.»

Tänavu peaks Rally Estonia tähistama kümne aasta juubelit. Kahjuks ei ole hetkel selge, kas see üldse toimub. Tööd on selle nimel tehtud palju. Hõbe nentis: «Oleme kolme inimesega Rally Estoniat vedanud ning nüüd tahab EAL sellest osa saada. Varem pole ürituse vastu huvi tuntud. Nüüd, kus oleme korralduse ja rahastuse paika saanud, hakatakse lihtsalt karuteenet tegema. Soovime kindlasti koostööd teha, kuid enne peaks nad mõistusele tulema.»

Seotud lood
21.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto