Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
26.02.2020
Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi (7) «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (23) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale (1) Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla (1) Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Pressifotode paremik jutustab proteste täis aastast Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (20) Erik Aru: kas faktidel on lootust? (3) Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (20) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus (4) Eve Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi (2) Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (6) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi (1) Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel (1) Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla (1) Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Altosaar: Narva 2040

3 min lugemist
Aimar Altosaar. FOTO: Eero Vabamägi

Jäin rongis tukkuma ja nägin und, et jõuan Narva 2040. aasta veebruaris, kui linnapea Ivan Sergejev võtab jaama perroonil vastu vabariigi aastapäeva tähistamisele kutsutud külalisi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Paraku mitte mind, vaid Euroopa kultuuripealinna sõpruslinnade delegatsioone. Sätin ka ennast neile sappa ning meid juhitakse uhkest Aleksandri kirikust mööda «Rootsi lõvi» juurde, kus üle Joaoru on hästi vaadeldav vana linnus Pika Hermanniga ja selle taga turritavad teisedki vanalinna tornid. Linnapea seletab külalistele, et linnuses asuv muuseum on kujunenud Euroopas tunnustatud kompetentsikeskuseks, kus töötab eriti palju rootslasi. Laskume orgu ja jalutame mööda maailmas laialt tuntud promenaadi silla alt läbi bastionite poole. Ka talvel liigub siin palju tänavakunstnikke, kes on üle maailma tulnud siia kahe tsivilisatsiooni piirilt inspiratsiooni saama. Promenaadikohvikutest kuuldub head džässi ja bardide kitarritinistamist. Sergejev räägib, kuidas paarkümmend aastat varem alustatud muusikafestivalid olid alguses korraldajatele suur majandusrisk, kuid kui linnavolikogus said enamuse noored maailmas õppinud ja ringi käinud narvalased, said sellised algatused linnalt tuge ning nüüd on linna kultuuripilt aasta ringi rikas ja kirev. Ka muu Eesti ärkas pärast õnnestunud «Kremli ööbikute» projekti ning Narva Kreenholm ja Vaba Lava kujunesid Eesti kõigile teatritele tavapärasteks etenduskohtadeks. Nüüd toimuvad siin rahvusvahelise mainega festivalid ning kunstihuviliste voog maailmast kasvab.

Bastionite tagant üles vanalinna jõudes näeme, kuidas nõukogudeaegsed ühetaolised kortermajad on suures osas asendatud ajaloolist Narva vanalinna meenutava hoonestusega. Seda mitte üksüheselt ajaloolise linna hooneid kopeerides, vaid sobilikke mahte ja vana tänavajoont järgides. Narva on saanud endale kadestamisväärselt inimsõbraliku ja hubase südalinna, kus armastavad jalutada, sisseoste teha, kohvitada ja einestada nii narvalased kui ka külalised kõikjalt.

25.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto