Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
27.02.2020
Eesti Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (5) Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? (2) Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (3) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (5) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo (1) Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel (2) Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita (3) Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit (2) 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe (3) Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis (11) Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond (1) Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära (10) Tennisega hüvasti jätnud Maria Šarapova: olen valmis vallutama uut mäge Maa Elu Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte (6) Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Kurb seis: laadal müüdava vorsti eest ei vastuta keegi (19) Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? (1) Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum (5) Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kurb seis: laadal müüdava vorsti eest ei vastuta keegi

5 min lugemist
  • Turgudel ja laatadel müüdava toodangu eest ei vastuta keegi.
  • Riigil napib võimekust kontrollida esmatasandi tootjaid.
  • VTA teeb aastas ligi 10 000 kontrolli.
Suitsusink. FOTO: Marko Saarm / Sakala

Viimasel ajal räägime järjest rohkem ausast toidust, samas näeme nädalavahetustel paljudes kaubakeskustes ja suvel kõigil Eesti laatadel hulganisti singi- ja vorstilette, mille kohta tekib küsimus, kas müüjad ikka järgivad kõiki valmistamise ja säilitamise nõudeid ning kas müüdav kaup on tervisele täiesti ohutu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mõni selline improviseeritud lihalett tekitab kahtlusi. Kui singid-vorstid on päev läbi lahtiselt sooja käes seisnud, pole need õhtuks enam kindlasti värsked. Ka pole need kaitstud pisikute eest, mida uudistajad levitada võivad. Teine teema on toodete päritolu. Lugejad on kurtnud, et toodangut müüakse ühe konkreetse talu nime all, ent tooteid võetakse ühest, teisest ja kolmandast lihatööstusest. Või kuidas saame olla kindlad, et põdra- või hirvevorst ikka nimetatud looma liha sisaldab ja on just lepasuitsu saanud, nagu sildil kirjas?

Mõningaid eelpool toodud kahtlusi jagavad ka toiduliidu ja suurte lihatööstuste esindajad, keda olukord häirib, sest petturid solgivad turgu ja tekitavad ebatervet konkurentsi.

Suurtel lihatööstustel eksimisruumi ei ole

HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere ütles, et kõiki turuosalisi peaks kohtlema võrdselt, sest ainult nii säilib terve konkurents. „Inimeste tervist ja toiduohutust silmas pidades on väga oluline, et hügieeni- ja toiduohutuse nõuete täitmist järgitaks ühtviisi rangelt kõikides turusegmentides.”

Ta tõi näiteks, et Rakvere lihatööstuses töötab kohapeal 13 sõltumatut riiklikku veterinaararsti ja Talleggi Tabasalu lihatööstuses lisaks kaks sõltumatut riiklikku veterinaararsti.

26.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto