Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
27.02.2020
Eesti Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (5) Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? (2) Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (3) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (5) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo (1) Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel (2) Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita (3) Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit (2) 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe (3) Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis (11) Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond (1) Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära (10) Tennisega hüvasti jätnud Maria Šarapova: olen valmis vallutama uut mäge Maa Elu Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte (6) Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Kurb seis: laadal müüdava vorsti eest ei vastuta keegi (19) Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? (1) Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum (5) Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte

2 min lugemist
Otepää künklikult maastikult leiab mitu eri võimsusega päikeseparki. Pildil olevad päikesepaneelid ei ole antud looga seotud. FOTO: Maarius Suviste

Suur oli otepäälase üllatus, kui ta sai teada, et enne päikesepaneelide püstitamist tuleb teha keskkonnamõjude eel­hinnang. Keskkonnaameti esindaja teatel on kõnealune piirkond suure päikeseparkide rajamise surve all ning täpse ­mõju teadasaamiseks mõjude hinnangut vaja ongi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Anonüümsust palunud Otepää valla külamees soovis enda tarbeks üles panna päikesepaneelid, et seeläbi olla igati keskkonnasäästlik ning anda panus taastuvenergia osa suurendamisse. Paraku nii lihtsalt see ei läinud, ta sai erinevatest ametitest teada, et enne püstitamist tuleb välja selgitada, milline on selle mõju keskkonnale.

„Ei saa aru, miks seda vaja on: päikesepaneel on ju nii passiivne, kui üldse olla saab,” tõdes valgamaalane. „Kui õigesti aru sain, tuleb enne teha keskkonnamõjude eelhinnang. Ei mõista, mis selles keskkonnavaenulikku on, kui Otepää künklikul maastikul on päikesepaneelid üleval. Kas loodussäästlik tegevus avaldab tõesti keskkonnale olulist mõju?”

Tema meelest ei lähe niiviisi jutud ja teod kokku. „Räägitakse küll, kui tähtis on taastuvenergia, aga tegelikult...”

Suur surve

Maamees toob tabava paralleeli. „Mullu sügisel möllas meeletu torm ja vool oli mitu päeva ära. Siseminister soovitas kõigil osta endale diisel­generaator ja voolu toota. Ühesõnaga, diiselgeneraatoriga võin teha, mida tahan, millal tahan ja võin püsti panna, kuhu tahan – ühtegi luba vaja ei ole. Aga keskkonnasäästliku päikesepargiga nii ei ole, see on mõne arvates ohtlik ja avaldab vististi kohutavalt halba mõju,” imestas ta.

26.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto