P, 3.12.2023

Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte

Maarius Suviste
, reporter
Facebook
Comments 6
Otepää künklikult maastikult leiab mitu eri võimsusega päikeseparki. Pildil olevad päikesepaneelid ei ole antud looga seotud.
Otepää künklikult maastikult leiab mitu eri võimsusega päikeseparki. Pildil olevad päikesepaneelid ei ole antud looga seotud. Foto: Maarius Suviste

Suur oli otepäälase üllatus, kui ta sai teada, et enne päikesepaneelide püstitamist tuleb teha keskkonnamõjude eel­hinnang. Keskkonnaameti esindaja teatel on kõnealune piirkond suure päikeseparkide rajamise surve all ning täpse ­mõju teadasaamiseks mõjude hinnangut vaja ongi.

Anonüümsust palunud Otepää valla külamees soovis enda tarbeks üles panna päikesepaneelid, et seeläbi olla igati keskkonnasäästlik ning anda panus taastuvenergia osa suurendamisse. Paraku nii lihtsalt see ei läinud, ta sai erinevatest ametitest teada, et enne püstitamist tuleb välja selgitada, milline on selle mõju keskkonnale.

„Ei saa aru, miks seda vaja on: päikesepaneel on ju nii passiivne, kui üldse olla saab,” tõdes valgamaalane. „Kui õigesti aru sain, tuleb enne teha keskkonnamõjude eelhinnang. Ei mõista, mis selles keskkonnavaenulikku on, kui Otepää künklikul maastikul on päikesepaneelid üleval. Kas loodussäästlik tegevus avaldab tõesti keskkonnale olulist mõju?”

Tema meelest ei lähe niiviisi jutud ja teod kokku. „Räägitakse küll, kui tähtis on taastuvenergia, aga tegelikult...”

Suur surve

Maamees toob tabava paralleeli. „Mullu sügisel möllas meeletu torm ja vool oli mitu päeva ära. Siseminister soovitas kõigil osta endale diisel­generaator ja voolu toota. Ühesõnaga, diiselgeneraatoriga võin teha, mida tahan, millal tahan ja võin püsti panna, kuhu tahan – ühtegi luba vaja ei ole. Aga keskkonnasäästliku päikesepargiga nii ei ole, see on mõne arvates ohtlik ja avaldab vististi kohutavalt halba mõju,” imestas ta.

Facebook
Comments 6

Märksõnad

Tagasi üles