Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
27.02.2020
Eesti Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (5) Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? (2) Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (3) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (5) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo (1) Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel (2) Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita (3) Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit (2) 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe (3) Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis (11) Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond (1) Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära (10) Tennisega hüvasti jätnud Maria Šarapova: olen valmis vallutama uut mäge Maa Elu Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte (6) Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Kurb seis: laadal müüdava vorsti eest ei vastuta keegi (19) Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? (1) Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum (5) Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Soid taastatakse järjest enam

7 min lugemist
Põlvamaal taastatakse kunagisest turbalõikamisest maha jäänud 150 ha suurust Arramäe jääksood. Tööd saab õõtsuval turbapinnasel teha vaid kopa roomikute alla suuri metallplaate ladudes. Sellest hoolimata räägib ekskavaatorijuht, et vahel on tunne, nagu oleks paadiga mere peal. Kopp teeb soost tuleva kuivendus­kraavi ja suure kogumis­kraavi vahele tammi. FOTO: 2 × Ain Alvela

Kui soode-rabade kuivendamisega on eestlased põllule ja metsale maad juurde võitnud juba kaugelt enne Andrese ja Pearu aega, siis nüüdseks on vaatepunkt muutunud ja soid on hakatud taastama.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üldistatult võib öelda, et maade kuivendamine väheneb, soode taastamine suureneb.

Kuigi esimesed tööd tehti juba 2004. aastal, hakati riiklikul tasemel soode taastamisega agaralt pihta 2016. aastal, mil võeti vastu kaitstavate soode tegevuskava elurikkuse ja ökosüsteemi säilitamiseks ja taastamiseks. Peaasjalikult on tegemist omal ajal kuivendatud madalsoodes, siirdesoodes ja rabades ehk kõrgsoodes algupäraste looduslike olude taastamisega, kusjuures eriti hästi on läinud just rabades. Tegevuskava määratleb ka meetmed ja rahaallikad.

Kraavi kaevamine või täitmine

Kui klassikalises mõttes maaparandust teeb praegu vaid mõni üksik eramaaomanik – suur metsaomanik või agrofirma, siis Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) on deklareerinud, et riigimetsas praegu uusi kuivendussüsteeme ei rajata ja seetõttu ka soodelt uut metsamaad võita pole plaanis. Küll aga on enam-vähem poole peal omaaegsete kuivendussüsteemide rekonstrueerimine, milleks RMK suunab igal aastal ligemale 20 miljonit eurot ja millega peaks valmis saama 2024. aastaks. Tööd on käsil piirkondade kaupa, nende käigus puhastatakse olemasolevad kuivendus­kraavid, raiutakse neile kasvanud puud ja võsa, remonditakse vanad või ehitatakse uued teed, rajatakse tuletõrje veevõtutiigid, paigaldatakse infotahvlid jmt.

Soode taastamine seisneb aga omaaegsete kuivendus­kraavide täitmises ja tammide ehitamises.

26.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto