E, 6.02.2023

Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Triibulise ‘Pashalnoje jaitso’ seemned on tomatisõprade seas praegu väga hinnas.
Triibulise ‘Pashalnoje jaitso’ seemned on tomatisõprade seas praegu väga hinnas. Foto: Mailiis Ollino

Iga aastaga tomatikasvatajate hulk aina kosub. Tuleb ju müüki järjest põnevamaid sorte, mille värvikirevatest pakenditest on lausa võimatu mööda minna. Nii võttiski Maa Elu uurida, mida põnevat tasub kasvatada ja millal seemned mulda pista, et kasvuhoonesse ilusad taimed viia saaks.

Maheköögivilju kasvatava Kopra Sahvri perenaine Reet Luht plaanib tänavu maha panna tuhat tomatitaime. Kui varasematel aastatel on ta juba veebruaris külvamist alustanud, siis tänavu lükkab seda edasi. Kuna ta kasvatab peaasjalikult kirsstomateid, mille taimed niigi kõrged, siis väga vara külvates kipuvad taimed kergesti liig pikaks venima. Madalate sortidega ei ole probleemi, kui vabariigi aastapäeva paiku seemne mulda saab.

„Kui küttega kasvuhoonet ei ole, siis pigem ikka märtsis külvata,” soovitas Luht ja lisas, et temalgi lähevad tomatid kütteta kasvuhoonesse. Küll aga on neil kasvuhoones lambasõnnikust padi all, mis lisasoojust annab. „Meil on lambad talvel kasvuhoones ja nii see soojendav huumuskiht tekib,” sõnas ta.

Tomatitaimede ettekasvatamisel kasutab Luht Matogardi muldasid, mis sobivad mahetootmisesse.

Kasvuhoonesse lähevad taimed mais. Mullu oli soe kevad ja ta pani osa taimi juba aprillis, aga siiski suutis külm need ära võtta. Pigem ikka oodata ja mitte riskida, soovitas ta nüüd.

Tänavu läheb Kopra Sahvris mulda 30 sordist tomati seemneid.

Märksõnad
Tagasi üles