Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
27.02.2020
Eesti Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (5) Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? (2) Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (3) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (5) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo (1) Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel (2) Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita (3) Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit (2) 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe (3) Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis (11) Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond (1) Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära (10) Tennisega hüvasti jätnud Maria Šarapova: olen valmis vallutama uut mäge Maa Elu Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte (6) Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Kurb seis: laadal müüdava vorsti eest ei vastuta keegi (19) Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? (1) Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum (5) Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada

1 min lugemist
Orienteerumine Tallinnas Rotermanni kvartalis. FOTO: Konstantin Sednev

Jaanuaris algas Tartus siseorienteerumissari, milles on oma ruumilise mõtlemise või kaardilugemise oskused seni proovile pannud igas vanuses huvilised. Sarja kolmas etapp peetakse esimest korda teaduskeskuses Ahhaa, kus rada kulgeb eksponaatide vahel.

Orienteerujatel tuleb läbida näiteks pallimeri ja veekardin ning põigata ka laibalabori põranda alla ja planetaariumi. Finiš on teaduskeskuse katusel.

Kiiksudega rada

Sarja korraldaja Kaarel Hendrik Zernanti sõnul on siseorienteerumine Tartus järjest populaarsem. «Siseorienteerumine on mugavam välitingimustes orienteerumisest ning oht kaotsi minna on väiksem,» vahendas ta pressiteates. «Kuivõrd orienteerujatele on oluline ka orienteerumismaastiku omapära ja erilisus, siis Ahhaa suudab kindlasti seda pakkuda.»

Tänasel võistlusel ongi ära kasutatud teaduskeskuse «kiikse» ja mõni eksponaat on ise orienteerumispunkt. Võib ette tulla, et punkti läbimiseks tuleb siseneda suitsuga täidetud ruumi, liikuda eri korrustel ning osaliselt kaootiliselt paiknevatel treppidel.

Võistlusel osaletakse kuues vanuseklassis ning avatud vanusega kategoorias. Ahhaas võtab rajal mõõtu üle 120 orienteeruja.

Kasulik ja lõbus

Ahhaa turundusjuhi Kaisa Hanssoni sõnul aitab orienteerumine näha teaduskeskust uuel viisil ning jätab osalejatele palju ruumi avastamiseks ja ettenägematuteks takistusteks. Raja ettevalmistamiseks on kulunud rohkem kui kuu. «Kõige pikem protsess on olnud raja planeerimine, et see oleks võistlejatele sobiv ning samal ajal võimalikult huvitav,» rääkis Hansson. Mõni pöörane idee jäi ka teostamata.

Zernant lisas, et siseorienteerumine arendab lõbusal kujul inimese erinevaid oskusi. «Siseorienteerumisel on lisaks suunatajule vaja rakendada ka ruumilist mõtlemist, sest kaardil on üksteise kõrval kujutatud mitu korrust ning orienteerumine eri tasandite vahel võib mõnele osalejale osutuda komistuskiviks,» selgitas ta.

Seotud lood
26.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto