K, 29.03.2023

Lummav ja groteskselt stressi tekitav film

Lauris Grīns
, tõlkija ja kriitik
Lummav ja groteskselt stressi tekitav film
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Filmis «Uncut Gems» näitab Adam Sandler ennast hoopis uue nurga alt.
Filmis «Uncut Gems» näitab Adam Sandler ennast hoopis uue nurga alt. Foto: Kaader filmist

Kas hasartmängud viivad hukatuse või õnneni? Vendade Josh ja Benny Safdie uusimas krimidraamas tuleb justkui välja, et mõlemani samal ajal. «Uncut Gems» sukeldub New Yorgi juveliiride varjuellu, täpsemalt Howard Ratneri (Adam Sandler) närvesöövasse ärisse ja selle ümber keerlevate kuulsuste ning liigkasuvõtjate seltskonda.

Vennad Safdied ja kaasstsenarist Ronald Bronstein on ennegi teinud filme, millele on iseloomulik eriline pingelisus ja ärevus, kuid «Uncut Gemsis» viivad nad selle täiesti enneolematu tasemeni. Põneviku efektsust kannab suurel määral Adam Sandler, kes sobib peategelast kehastama nagu valatult ning teeb äärmiselt silmapaistva rolli.

Aasta on 2012, Howard Ratner on New Yorgi staažikas juudist juveliir, kes kulutab hasartmängudele rohkem raha, kui ta jõuab väärisesemeid müües teenida. Howardi sõber Demany (Lakeith Stanfield) aitab poodi meelitada rikkaid ja kuulsaid kliente nii ausat kui ka võltsitud kaupa ostma. Samas võtab Howard oma sõltuvuse toitmiseks sekka tohutuid laene, panustades laenatud raha NBA mängudele. Howardi suhtes on lootuse kaotanud tema pere ja lahutust taotlev abikaasa Dinah (Lumekuninganna Elsale oma hääle andnud Idina Menzel), kuna tema mees on enam-vähem avalikus salasuhtes oma noore assistendiga (Julia Fox).

Võlgade ja murede keerisest tõotab väljapääsu kummaline ja haruldane Etioopia opaal, mille Howard ostab oma sealsetelt rahvuskaaslastelt, lootes sellega kõik oma rahalised mured lahendada. Demany leiab juveelile ka potentsiaalse ostja – iseennast kehastava NBA staari Kevin Garnetti –, kes hakkab uskuma, et kalliskivi võib tagada talle palliväljakul võidu.

Antikangelane Howard on niisiis tangide vahel ja sõidab eluga justkui vastassuunavööndis 100 kilomeetrit üle lubatud kiiruspiirangu. Tema šansid on juba esimestest kaadritest alates üsna kehvad, ent Howard aina tõstab panuseid.

Märksõnad
Tagasi üles