R, 9.12.2022

Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis

Loora-Elisabet Lomp
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Nakkushaiguste palatid
Nakkushaiguste palatid Foto: Mailiis Ollino

Kuigi uus koroonaviirus Covid-19 levib Euroopas aina jõudsamalt ja on jõudnud ka põhjanaabrite juurde ning eestlaste seas armastatud turismisihtkohtadesse, pole Eestis ühtegi haigestunut avastatud.

Terviseameti teatel oli eilseks tehtud viis testi, kõik proovid olid Covid-19 suhtes negatiivsed. Esimene testitu oli 26-aastane naine, kes saabus veebruari alguses Eestisse tagasi Hongkongist. Ülejäänud kontrollitud olid käinud Euroopa riikides, neist ühel, keskealisel naisel, diagnoositi A-gripp. Veel üks kontrollitu naasis Põhja-Itaaliast, kus ta oli haigestunud, ja kodumaale naasnuna jäi vabatahtlikult Pärnu haiglasse karantiini. Eile õhtul teatasid arstid talle, et ta ei ole Covid-19ga nakatunud.

Perearst Karmen Jolleri sõnul on talle koroonaviirusehirmu tõttu helistanud üks patsient, kes viibis epideemia puhkemise alguses Hiinas. «Kuna tal polnud ühtegi sümptomit ja ta asus Hiinas haiguskoldest (Wuhanist – toim) väga kaugel, siis ei olnud ka alust kahtlustada, et ta nakatunud oleks,» ütles Joller, lisades, et patsient on siiani terve.

«Kui inimene on [perearstikeskusesse] kohale tulnud, kutsume vastavalt terviseameti praegustele juhistele kiirabi. Kui inimene helistab, suuname ta kõne kiirabisse. Me ei soovita inimesel perearstikeskusesse tulla – nii ütlevad meile antud juhised,» selgitas Joller. Kui perearstil on tõesti kahtlus, et patsient võib olla nakatunud, võtab ta ise kiirabiga ühendust või soovitab inimesel endal kiirabi kutsuda.

«Kui inimesel on mure, aga tervislik seisund ei tundu olevat ohtlik, siis tuleks helistada mitte kiirabisse, vaid esmalt pöörduda perearstikeskusse või helistada telefonil 1220 – see on tasuta, ööpäev läbi töötav perearstide nõuandetelefon,» jätkas Joller. «Kiirabiliinid tuleb hoida vabana nende jaoks, kes vajavad väga kiiret abi.»

Muteerunud viirus

Kuna praegu ei ole Eestis koroonaviirust leitud, võib nakkuskahtlus tekkida peamiselt juhul, kui inimene on kokku puutunud mõne haigega või käinud viimase paari nädala jooksul nakkusohtlikus piirkonnas. Kui inimene tunneb end reisilt naastes haigena, soovitab terviseamet kodus püsida ja sümptomite tekkides esmalt perearstiga ühendust võtta.

Viroloog Irja Lutsari sõnul on talv haigestumise kõrghooaeg ja ta peab ülereageerimiseks, kui bussis köhivaid inimesi kohe koroonaviirusega nakatumises kahtlustama hakatakse. «Neil haigetel (Covid-19 põdejatel – toim) on väga raske kopsupõletik,» lisas Lutsar, kelle sõnul võib üks Covid-19 põdeja nakatada kaks kuni neli inimest.

Kiirabiliinid tuleb hoida vabana nende jaoks, kes vajavad väga kiiret abi.

Perearst Karmen Joller

Lutsar märkis, et kõik viirused, sealhulgas koroonaviirus, muteeruvad. «Koroonaviirus on RNA-viirus, nad paljunevad kiiresti, vigade parandamise mehhanismi ei ole. Ilmselt tekib väga palju mutatsioone, neist paljud pole eluks kõlblikud,» lausus Lutsar, kelle sõnul poleks uus koroonaviirus saanud loomadelt üle tulla, kui see poleks muteerunud.

Küsimusele, kas ka teised riigid peaksid järgima Itaalia eeskuju ja panema mitu linna karantiini, vastas viroloog, et Itaalias otsustati isoleerida mõned piirkonnad, kuna seal on haigestunuid tõenäoliselt rohkem, kui neid on praeguseks registreeritud.

«Lootus on, et selles linnas tekib immuunne populatsioon, kes on viirusega kokku puutunud ja kellel on viiruse vastu tekkinud antikehad. Viirus ei leia enam peremeest ning ilma peremeheta ta elada ei saa,» selgitas Lutsar, miks linnasid üldse karantiini pannakse.

Eeskuju võetakse Soomelt

Sotsiaalministeerium ja terviseamet teevad seoses koroonaviiruse levikuga koostööd Maailma Terviseorganisatsiooni ja Euroopa haiguste ennetamise ja tõrje keskusega. Terviseamet on saatnud käitumisjuhendid kõigile Eesti raviasutustele, juhuks kui viirus peaks Eestisse jõudma. Samuti on informeeritud pädevaid riigiasutusi.

Merimetsa nakkuskliinik Tallinnas on üks neist raviastutustest, mis on valmis koroonaviirusesse haigestunuid vastu võtma. 
Merimetsa nakkuskliinik Tallinnas on üks neist raviastutustest, mis on valmis koroonaviirusesse haigestunuid vastu võtma. Foto: Madis Veltman

Kuna gripi ja koroonaviiruse sümptomid on sarnased – mõlemaga kaasneb palavik ja köha, samuti võivad tekkida hingamisraskused –, siis selleks et viirusetüüpi määrata, tuleb teha laboratoorne analüüs. Eile alustas amet gripiproovide võrdlust koroonaviiruse tüvega. «Vaatame üle need gripitestid, millega grippi ei tuvastatud,» selgitas terviseamet.

Covid-19 tõttu surnud inimeste osakaal moodustab haigestunutest veidi enam kui kaks protsenti, mis on võrreldes suremusega hooajalisse grippi suurem näitaja.

Nii terviseameti kui ka sotsiaalministeeriumi kinnitusel ollakse valmis koroonaviiruse avastamise korral tegutsema. «Oleme valmis ka esimese viirusekandja olemasoluks,» lausus ameti meedianõunik Simmo Saar, kelle sõnul otsustatakse vajalikud meetmed – näiteks karantiinivajadus – ohu järgi. «Mis puudutab meetmeid, siis need on proportsionaalsed ja tulenevad ohuhinnangust – oma suhtumises ja käitumises hoiame soomlastega sarnast joont,» lausus Saar.

Eile tuvastati Soomes teine Covid-19 juhtum. Kui varem oli sama viirus leitud ühelt Hiinast Wuhanist pärit naiselt, siis teiseks nakatunuks osutus Põhja-Itaaliast Milanost naasnud naine. Võimalikku nakatumist uuritakse veel mitme inimese puhul.

Terviseameti kinnitusel vahetavad nad infot ka lennujaamaga ja lisameetmeteks ollakse valmis. Samas tõdes amet, et maailma lennujaamades ja sadamates pole kontroll olnud piisav ning teadaolevalt pääseb kolmveerand nakatunutest sealt läbi. Ka Soome sadamates ja jaamades pole lisameetmeid rakendatud. Samas pole ka karmid meetmed, mille on kasutusele võtnud näiteks Hiina, viiruse levikut takistanud.

Kuidas end kaitsta

  • Pese tihti käsi sooja vee ja seebiga.
  • Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga.
  • Väldi silmade, nina ja suu katsumist räpaste kätega.
  • Hoia vähemalt meetri jagu distantsi inimestega, kellel on välised haigustunnused.
  • Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused, otsi varakult abi.

Allikas: terviseamet

Märksõnad
Tagasi üles