Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.02.2020
Eesti Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (5) Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? (2) Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (3) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (5) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo (1) Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel (2) Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita (3) Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit (2) 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe (3) Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis (11) Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond (1) Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära (10) Tennisega hüvasti jätnud Maria Šarapova: olen valmis vallutama uut mäge Maa Elu Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte (6) Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Kurb seis: laadal müüdava vorsti eest ei vastuta keegi (19) Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? (1) Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum (5) Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio

2 min lugemist
Marti Aavik FOTO: Postimees

Paanika? Me oleme loodud tundma ära muutusi keskkonnas. Kes õigel hetkel lõvi ei märganud, see söödi ära. Kes iga põõsast lõviks arvas, see tormas paanitsedes ringi, raiskas rohkem energiat kui sisse süüa jõudis ja söödi lõpuks ikkagi ära.

Keskeltläbi on meie esivanemad olnud sellised, kes erutusid ohusignaalide peale just parasjagu, et ellu jääda ja üles kasvatada oma lapsed ja ära näha lapselapsed. Mitte liiga loiud ja mugavad ega ka mitte liiga ärevad, vaid oma keskkonna jaoks parajad.

Ajakirjandus on selle sama asja jätk, naabritega lobisemist ületavas, pidulikult öeldes ühiskondlikus ja üleilmses mastaabis. Laia pintsliga: uudisväärtuslik on see, mis erineb äratuntavalt ja selgelt foonist, mis meid kogu aeg ümbritseb. Ei maksa üleliia imestada, et hooajaline gripp ei ole sama suur uudis kui Hiinast alguse saanud uus koroonaviirus (COVID-19) või varasemad sellele sarnanevad haiguspuhangud, mis õnneks meieni ei jõudnudki.

Kokkuvõttes on ülesanne ikkagi nii võimaluste kui ohtude võimalikult täpses äratundmises. Vabal ajakirjandusel, kiigeplatsi jutustamiste laiendatud variandil, on selles oma hajusate piiridega, aga ikkagi arusaadav roll. Kus pole küsimusi, seal on varsti platsis võimude mugavus ja omavoli. Ja muidugi, kus erutunud loba on nii kõva, et teadmistele tuginevaid vastuseid ei kuulda, sealt pole ka head nahka loota.

Kus erutunud loba on nii kõva, et teadmistele tuginevaid vastuseid ei kuulda, sealt pole ka head nahka loota.

Paanika? Käisin suvel maakaitse päeval. Ühe leti ääres oli rahvasumm hoopis tihedamalt koos kui šašlõkimeeste või jäätisekäru juures. Kodanikukaitse… ellujäämise õpetaja näitas, kuidas endale kriisipakk valmis seada, mida osta ja millele varusid kogudes eriti mõelda.

Mõned nipid olid päris üllatavad. Üks härra, pudel näpus ja hommikuselt jokkis, teadis kõiki asju muidugi hoopis paremini, aga temagi sai missiooni kogemustega instruktorilt alguses asjalikud ja lõpuks resoluutsed vastused. Teised inimesed kuulasid õpetusi kõrvad kikkis ja näppisid raadiot, mille akut saab vänta keerutades laadida. 

Mõtlesin, et juba laupäeval lähen hulgilattu ja ostan mõistlikud kriisivarud. Mõeldud-tehtud? «Mõeldud-mõeldud» on vist palju tavapärasem variant. Elekter pole meil ka siiani ära läinud ja pangakaardid toimivad. Küll ma lähen poodi, kui aega saan…

Seotud lood
26.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto