Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.02.2020
Eesti Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (5) Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? (2) Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (3) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (5) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo (1) Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel (2) Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita (3) Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit (2) 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe (3) Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis (11) Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond (1) Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära (10) Tennisega hüvasti jätnud Maria Šarapova: olen valmis vallutama uut mäge Maa Elu Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte (6) Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Kurb seis: laadal müüdava vorsti eest ei vastuta keegi (19) Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? (1) Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum (5) Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume?

3 min lugemist
Raul Rikk. FOTO: Erakogu

Oleme jõudnud olukorda, kus digiriigi turvalisus põhineb tehnoloogia tootja usaldamisel, kirjutab riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

USA riikliku julgeoleku nõunik Robert O’Brian andis 12. veebruaril teada, et Huaweil on oma seadmetele sidevõrkudes varjatud ligipääs, millest sideoperaatorid midagi ei tea. Seda varjatud võimalust on aastaid kasutatud luuramiseks ja andmete kogumiseks. The Wall Street Journali väitel on ameeriklased sellisest tagauksest teadlikud juba 2009. aastast, kuid alles nüüd otsustati see salastatud info avalikuks teha.

Huawei sõnul on see jutt järjekordne meediakampaania, millel pole tõepõhja. Nagu paljastasid Edward Snowdeni materjalid, on USA ise tunginud kõikidesse sidevõrkudesse ning luuranud aastaid teiste riikide järele. Huawei eitab nii andmete kogumist kui ka seotust Hiina kommunistliku parteiga.

USA suursaadik Saksamaal Richard Grenell ütles pühapäeval, et president Donald Trump oli temalt nõudnud, et ta teeks üheselt selgeks, et iga riik, kes otsustab kasutada ebausaldusväärset 5G-tehnoloogia müüjat, seab ohtu luureandmete ja teabe jagamise kõige kõrgemal tasemel. USA välisminister Mike Pompeo nimetas Mün­cheni julgeolekukonverentsil Hua­weid Hiina luure Trooja hobuseks ning kaitseminister Mark Esper hoiatas, et kui liitlased ei mõista Hiina telekomihiiuga seotud riske, võib see ohustada NATOt ennast.

On ilmne, et käimas on võitlus globaalse domineerimise üle, mille keskmes on tehnoloogia ja sellega seotud taristu. Küsimus pole niivõrd USA ja Hiina vahelises rivaalitsemises, kuivõrd vastuolus väärtusruumide vahel. Robert Spalding, kes on olnud Valge Maja julgeolekunõukogu strateegiadirektor, kirjutas eelmisel aastal raamatu «Stealth War» («Varglik sõda»), kus väidab, et Hiina on tehnoloogilise mõjujõu üle võtnud ajal, kui USA eliit magas. Ta ütleb, et USA juhtidele jõudis liiga hilja kohale, et modernses maailmas ei ole mõjujõud seotud territooriumi, vaid taristuga. Sel, kes kontrollib taristut, on ka poliitiline mõjuvõim.

26.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto