Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.02.2020
Eesti Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (5) Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? (2) Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (3) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (5) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo (1) Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel (2) Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita (3) Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit (2) 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe (3) Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis (11) Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära (10) Tennisega hüvasti jätnud Maria Šarapova: olen valmis vallutama uut mäge Maa Elu Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte (6) Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Kurb seis: laadal müüdava vorsti eest ei vastuta keegi (19) Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? (1) Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum (5) Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit

2 min lugemist
Sergei Metlev. FOTO: Sander Ilvest

Eestis võiks julgelt kasutada rohkem nii riigilippu kui ka stiliseeritud sinimustvalget näiteks rahvusbrändina, kirjutab kolumnist Sergei Metlev.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tuules lehviva sinimustvalge silmitsemine tekitab tõenäoliselt pea igaühes meist hea tunde. Kuid siiski hoiame teda sageli kõrge kapi otsas ega viitsi kojamehelt pärida, miks 24. veebruaril ei ole majal lipp heisatud. Kasutame sinimustvalget natuke häbelikult ja isegi riigi brändiks kujundamist seadus ei soosi. Kehv lugu, sest meil ei leidu ühtegi teist sümbolit, mis tekitaks enamikus Eesti inimestes, ilmavaatest ja emakeelest sõltumata, ühesuguse kodu- ja vabadustunde. Ühendavat tundelist heaolu vajame tormilisel ajastul väga.

Lipu eksponeerimise tavad on riigiti erinevad ja muutuvad ajas. Pärast Teist maailmasõda kujunes liputraditsioon sõltuvalt sellest, kas tegu on võitja- või kaotajariigiga. Saksamaal ning Jaapanis muutus nähtav rahvusidentiteet süütunde mõjul tabuks. Võitjariikides USAs ja Suurbritannias seostusid rahvustunded ohverdusega headuse ja vabaduse nimel ega pidanud end häbenema. Nõukogude Liitu, nagu ka teisi diktatuure, on alati iseloomustanud pealetükkiv (visuaalne) marupatriotism.

Eestis ei olnud lipuvärve enne siseminister Kaarel Eenpalu 1935. aastal algatatud rahvusvärvide levitamise kampaaniat linnades ja külades väga palju näha. Algatuse «Eesti kodule Eesti lipp» käigus said majapidamised kolme aastaga 100 000 uut lippu. Need olid riiklikult koordineeritud jõupingutused, kuid inimesed võtsid selle hästi vastu, mida ei saa öelda kõikide toonase valitsuse ettevõtmiste kohta. Ajalooline kontekst muidugi toetas seda – 1930. aastate teine pool läks ajalukku rahvusideede võidukäiguna, mis mõnes suurriigis läks üle massipsühhoosiks.

26.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto