Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
27.02.2020
Eesti Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (5) Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? (2) Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (3) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (5) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo (1) Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel (2) Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita (3) Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit (2) 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe (3) Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis (11) Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond (1) Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära (10) Tennisega hüvasti jätnud Maria Šarapova: olen valmis vallutama uut mäge Maa Elu Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte (6) Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Kurb seis: laadal müüdava vorsti eest ei vastuta keegi (19) Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? (1) Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum (5) Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli

5 min lugemist
Tartu Ülikooli kliinikumi peahoone. FOTO: Kristjan Teedema

Töötülile lahenduse leidmiseks peab mõnikord sellele pinget lisama, et tuli tuha alla hõõguma ei jääks, rääkis Tartu Ülikooli professor Maaja Vadi juhtimisteadlasena Tartu Ülikooli kliinikumi juhtimiskriisist kerkinud teema kohta intervjuus Kadri Tammepuule.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Suurtes organisatsioonides põimuvad tülide põhjused omavahel ja tihti ei osata neid eristada, sest põhjused ei ole seal, kus nad välja paistma hakkavad, ütles TÜ majandusteaduskonna juhtimisprofessor Maaja Vadi. Ülikooli ja kliinikumi eripära on lisaks see, et neis on kaks käsuliini – üks on administratiivne ja teine professionaalne.

Kuidas hindate töökultuuri Eestis?

Meile meeldib ennast sageli mõelda paremateks töötegijateks, kui me oleme. Arvan, et oskamegi tööd teha, kuid aeg-ajalt võiks asja kriitilisemalt vaadata. Tihti kuuleme, et eestlasi juhib protestantlik töökultuur, aga kõik valesti mõõdetud kapid-aknad ja ebameeldivad suhted teeninduses annavad ka teisi signaale. Võib-olla ajaliselt me isegi töötame Eestis kauem, aga tulemus on kehvem. Peaksime tõsiselt uurima, miks ettevõtetes tootlikkus ei kasva, sest siis saame asju parandada, teiste maade praktika meid väga ei aita. Eelmine üleriigiline juhtimisuuring viidi läbi viis aastat tagasi, elu muutub, sestap ootame, et lähiajal uuringuks raha leitakse.

Olete öelnud, et kolmandik tootlikkusest sõltub juhtimiskvaliteedist.

See väide pärineb mahukast rahvusvahelisest uuringust. Teame, et pereettevõtete juhtimiskvaliteet on keskmisest viletsam, sest omanik teeb rohkem emotsionaalseid ja subjektiivseid valikuid. Tihti ei kasva meie ettevõtted suuremaks või Eestist välja ka sellepärast, et omanik ei usalda juhte – ise ei tee ja teisel teha ei lase.

Miks tülid tekivad?

Tuleb mõelda, kas tegu on huvide, väärtuste või emotsioonide konfliktiga, sest lahendatakse neid erinevalt. Kõige raskem on siis, kui ei saa aru, mis domineerib või kui kõike on võrdselt. Lisaks peab mõistma, kas tülid on isikutevahelised või gruppide vahel. Ülikooli ja kliinikumi eripära on lisaks see, et neis on kaks käsuliini – üks on administratiivne ja teine professionaalne. Vahel võivad eksperte juhtida inimesed, kes on professionaalselt madalamal tasemel.

26.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto