Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
27.02.2020
Eesti Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (5) Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? (2) Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (3) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (5) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo (1) Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel (2) Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita (3) Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit (2) 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe (3) Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis (11) Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond (1) Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära (10) Tennisega hüvasti jätnud Maria Šarapova: olen valmis vallutama uut mäge Maa Elu Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte (6) Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Kurb seis: laadal müüdava vorsti eest ei vastuta keegi (19) Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? (1) Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum (5) Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond

3 min lugemist
Mare Teichmann. FOTO: Raigo Pajula

Stressi esineb pea igas eluvaldkonnas, alates jõulu- ja esinemisstressist kuni tööpingeteni. Stress aitab inimesel kohaneda harjumatute olukordadega ja kuni pinge on mõõdukas, mõjub see mobiliseerivalt ja tulemusi parandavalt. Ülemäärase stressiga ei suudeta aga enam toime tulla.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

USA uuringud näitavad, et inimeste peamised stressiallikad on raha ja töö. Eestis tekitavad suuremaid pingeid raha, töö, tervise või koduga seotud mured (vastavalt 52, 46, 42 ja 36 protsenti).

Eelmise aasta alguses hakkas kehtima seadusemuudatus, mis kohustab tööandjat tegelema psühhosotsiaalsete ohuteguritega ehk tööstressoritega, et ennetada töötajate tervisekahjusid. Töökeskkonna parandamine ei peaks tunduma juhile tüütu kohustusena, vaid olema tema otsene huvi. Nimelt põhjustavad tööpinged majanduslikku kahju, mis langetab ettevõtte majandustulemust 2,5–10 protsenti saamata jäänud kasumi, töötajate haigestumise, tööjõu voolavuse, praagi ning vigade, rahulolematuse ja töömotivatsiooni languse arvelt. Sestap tasuks juba varakult ära tunda töötajate tervist kahjustav või suisa toksiline töökeskkond, leida üles stressorid, mis seda tekitavad ja võtta nendega midagi ette. Töökeskkonna spetsialistidel põhjustab see ülesanne sageli hämmeldust ja tööandjatel kahtlusi, mitte entusiasmi.

Müra ja soojuse mõõtmine on lihtne, aga kuidas hinnata tööstressoreid? Ka tööpingete mõõtmiseks on instrumendid olemas, need võtavad arvesse töötajate hinnanguid erinevatele aspektidele. Parim mõõteriist on teaduspõhine, kohalikke olusid ja õigusruumi arvestav, valideeritud psühhomeetriline test, mille täitmine võtab vähe aega, kuid samas sisaldab ka «valeskaalat» ehk kontrollküsimusi testi tulemuste usaldusväärsuse tagamiseks. Igas ettevõttes esinevad tööstressorid väga erinevates kombinatsioonides.

26.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto