Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.02.2020
Eesti Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (5) Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? (2) Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (3) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (5) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo (1) Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel (2) Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita (3) Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit (2) 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe (3) Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis (11) Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond (1) Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära (10) Tennisega hüvasti jätnud Maria Šarapova: olen valmis vallutama uut mäge Maa Elu Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte (6) Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Kurb seis: laadal müüdava vorsti eest ei vastuta keegi (19) Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? (1) Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum (5) Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis

4 min lugemist
Fookuse Julgeoleku toimetaja Erkki Koort. FOTO: Konstantin Sednev

Valitsusvägede pealetung Loode-Süürias on liikvele ajanud ligi miljon inimest, lahingutegevus võib kaasa tuua uue pagulaskriisi, kirjutab Sisekaitseakadeemia sisejulgeoleku instituudi juhataja ja Meie Eesti toimetaja Erkki Koort.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Olukord Süüria kodusõjas tõotab minna veelgi keerulisemaks. Nii või teisiti ei piirdu see ainult Süüria piiridega, vaid mõjutab lähiregiooni ning vältimatult ka Euroopa Liitu.

Aastal 2015 lahvatas Euroopas pagulaskriis, mis ei jätnud puudutamata Eestitki. Esimest korda Euroopa Liidu ajaloos kehtestati kvoodid, mille alusel jagati laiali ebaseaduslikult Euroopasse tulnud inimesed. Kokku tuli toona Euroopasse niimoodi 1,3 miljonit inimest. Nüüd, viis aastat hiljem, on näha tendentse, mis võivad viia selle stsenaariumi kordumiseni.

Süüria pinnal peetav sõda on läinud äärmiselt tuliseks ning sõja jalgu on jäämas liiga palju inimesi. Võitlus on koondunud Idlibi enklaavi. Enklaavile andis nime selle keskmeks olnud Idlibi provints (meie mõistes maakond). Provintsi pindala on umbes 6000 ruutkilomeetrit ehk see on pisut suurem Pärnumaast. Enne sõda elas provintsis umbes 1,5 miljonit inimest ning kogu Idlibi enklaavi asukate arvuks hinnati eelmise aasta lõpus üle kolme miljoni.

Idlibi mässuliste kaitse varises detsembri lõpus alanud rünnakus kaardimajana kokku. Praeguseks on pooleteise kuuga valitsusvägede kätte langenud umbes pool enklaavi territooriumist. Valitsusväed on vallutanud piirkonna suuruselt teise linna Maarrat al-Numani, strateegiliselt olulise Saraqebi ning Aleppo tihedalt asustatud läänepoolsed eeslinnad. See piirkond loeb palju, kuna seda läbiv maantee M5 ühendab pealinna Damaskust suurlinna Aleppoga ning on strateegiliselt tähtis sõjalisest ja majanduslikust seisukohast.

Valitsusväed seisavad sisuliselt sealse tähtsaima ja suurima asula, samuti Idlibi nime kandva linna väravates. Idlibi linn omakorda paikneb 25–30 kilomeetri kaugusel Türgi piirist.

Lahingud ajasid liikvele sadu tuhandeid inimesi. Enklaavi asukad on kokku pressitud alale, mille pindala on silma järgi hinnates umbes 4000 ruutkilomeetrit. Neist omakorda miljon elab telklinnakus. Pooled nendest on lapsed. Kui kasutada meelevaldset võrdlust, siis kas suudaksime kujutleda, kuidas miljon inimest elab telklinnakus kusagil Sindi kandis? Võrdlus ei ole mõeldud hirmutamiseks, vaid proportsioonide mõistmiseks. Pealegi sadas Süürias alles hiljuti lund, inimestel aga pole talveriideid, kütet, toitu, muust rääkimata.

26.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto