Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
28.02.2020
Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist (1) «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (4) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (13) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (35) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (3) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (4) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (4) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (8) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Vaata, kes võitsid teatripreemiad Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte

2 min lugemist
Ületarbimine toidab majanduskasvu ja prügimägesid. FOTO: Mailiis Ollino

Majanduskasv, millest nii palju räägitakse ja kirjutatakse, ei tundu loodusteadusliku taustaga inimesele sugugi iseenesestmõistetava mõistena. End harides leidsin järgmise seletuse: «Majanduskasv on tootmismahu suurenemine. Toodangu või tootmismahu all mõistetakse seejuures terves majanduses toodetud kõiki kaupu ja teenuseid. Nende väärtus arvutatakse kokku hindade abil.»

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Minnes sügavamale, majanduskasvu võimaldavate põhihüvedeni, jõuame tõdemuseni, et ellujäämiseks ning majanduse kasvatamiseks on vaja puhast õhku, vett, toitu, valgust ja viljakat pinnast. Kasutame neid ise ning sõltume neist taimede ja loomade kaudu. Järgneb palju muid vajalikke tingimusi, nagu eluase, kehakate, kütused, arstiabi, transport, haridus, maavarad jne.

Suur jagu meie majanduse aluseks olevaist hüvedest on need, mida on hakatud nimetama ökosüsteemi teenusteks. Kui ökosüsteemi teenustele hinnad määrata ja neid üha enam tarbida, siis peaks majanduskasvuga justkui kõik hästi olema. Üha enam hakkab aga selguma, et vana armas majanduskasv tähendab tupikut, kus telliskivi-märgi taga on hiiglaslik sodihunnik. Midagi tuleks tõsiselt ümber mõtestada.

Seni aga käivad asjad arusaamade järgi, mille kohaselt tänavune talv mõjub majanduskasvule halvasti, sest inimesed kulutavad vähem kütteks, nagu juba juhtus tosin aastat tagasi. Hulk puitu, elektrit ja gaasi jääb kasutamata. Seega peame kliima soojenemisega võitlema ka majanduskasvu nimel. Põhimõtteliselt peaksime võitlema ka kuritegevuse ja haiguste eest, et ühiskonna poolt rohkem tarbitaks politsei- ja meditsiiniteenuseid ning ravimeid.

27.02.2020 29.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto