Sisukord
Arter
Tänane leht
29.02.2020
Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (46) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse (1) KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda (2) Börsidel käib veresaun (4) «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole (6) Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (6) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri (2) Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (4) Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha (1) EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata (22) Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (4) Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Roppused vürtsitavad üha rohkem Eesti noorte kõnepruuki (14) Algaja poliitbroileri mure (30) Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas (16) Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (4) Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (2) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Roppused vürtsitavad üha rohkem Eesti noorte kõnepruuki

6 min lugemist
Mis oleks, kui emotsionaalses, kriitilises ja teravas olukorras ropendamisest loobuda? FOTO: Artur Kuus

Kes vähegi kõrvad lahti ringi käib, sel ei ole saanud jääda kuulmata, kui reljeefselt värvikaks on muutunud koolilaste kõnepruuk. Seda sugugi mitte heas mõttes. Niimoodi räägivad ka pealtnäha igati korralikud noored. Sealhulgas tüdrukud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Nad näisid tavalised eesti noored. Aastaid pakuks 18–19. Kokku, nagu mäletan, oli neid neli või viis. Nii noormehi kui neiusid. Näha oli, et ammused sõbrad. Sõitsid praamiga Hiiumaale ilmselt ühiselt aega veetma.

Aga kuidas nad omavahel rääkisid!...

Nende lauseid rikastasid sõnad, mille avaldamine siin torkaks enamikku lugejaid valusalt silma.

Kuid nemad lasid nood neljatähelised roppsõnad omavahel, ent siiski kõigi teiste kuuldes lendu, nagu oleks tegemist harilike sidesõnadega.

Piinlik, äärmiselt piinlik.

Paar päeva hiljem lebasin Mangu rannas. Madala taimestiku vahelt jooksid üle liiva vette kaks poissi, vanuse poolest gümnasistid, ja hüppasid vette. Oi seda emotsiooni! Allpool vööd asuvaid organeid tähistavad v- ja t-tähega sõnad kaikusid üle ranna.

«Kas neil tõesti häbi pole?» mõtlesin endamisi. Nad polnud seal ju üksi.

Ühte asja jäin hiljem kahetsema. Et ei ajanud end liivalt püsti ega läinud noormeestele ütlema: «Kas te ise kuulete ka, kuidas te räägite?»

Neile, kes pole koolipingist tõusnud just kümnend või kaks tagasi, vaid palju varem, on vaevalt jäänud märkamata, et noorte sõnavarasse kuulub roppe sõnu küllap rohkem kui varem. Ei, statistilisi andmeid selle kinnituseks pole, ent roppuste hoogsat levikut tõdevad nii keele- kui ka koolitöötajad ehk need, kelle kõrv on harjunud selliseid asju tähele panema.

Vähe sellest. Kui keskealiste põlvkond mäletab, et halvemal juhul saadeti nende kasvueas keegi pe***, siis nüüdsed noored – pealtnäha ka täiesti korralikud – kasutavad v-, t-, p- ja m-tähega algavaid neljatähelisi sõnu nii vabalt, et isegi silm ei pilgu. «Minu noorusajal ka vannuti, aga mitte nii räigelt,» nendib kauane Gustav Adolfi gümnaasiumi direktor Hendrik Agur, kes juhib mullusest Kohtla-Järve riigigümnaasiumi.

Roppustele kanguse lisamine tuleneb ilmsesti sellest, et kui

28.02.2020 02.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto