Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist (1) «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (4) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (13) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (35) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (3) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (4) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (4) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (8) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Vaata, kes võitsid teatripreemiad Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata?

2 min lugemist
Kati Voomets FOTO: swedbank

Mõnikord on säästmise juures kõige raskem alguse tegemine. Rahatargaks saamist on parim alustada selgete eesmärkide seadmisega. Mõtle läbi soovid ja vajadused ning kirjuta need üles. Eesmärkide sõnastamisel on tähtis, et need oleksid võimalikult konkreetsed, saavutatavad, isiklikult olulised, ajaliselt piiritletud ja mõõdetavad. Näiteks eesmärk «panen iga kuu alguses sada eurot kõrvale selleks, et koguda esimeseks juuniks viissada eurot, et minna perega Berliini» toimib kindlasti paremini kui «tahan säästa suvepuhkuseks».

Motiveerib ainult eesmärk, mis tõesti tundub tähtis, kinnitavad ka mitmed Kogumispäeviku veebigrupi liikmed.

Palgapäeval on nutikas säästmiseks mõeldud raha eraldi kontole paigutada, see väldib olukorda, kus see märkamatult ära kulub. Soovitatakse küll sissetulekust kümnendik kõrvale panna, kuid kui pole harjumust, saab ka protsendiga alustada ja siis summat tasapisi kasvatada, andis üks Kogumispäeviku liige nõu, kuidas säästmist alustada ka siis, kui tundub, et raha selleks üldse pole.

Kodus ise süüa teha on odavam kui väljas einestada ja aitab aastas kokku hoida sadu eurosid. Samas ei tähenda see, et restoranidest ja kaasa ostetud kohvidest tuleks loobuda – piirdu korraga nädalas ning väljas süües jäta näiteks jook ostmata.

Järgmine säästusamm on toidukorvi planeerimine. Paljude grupi liikmete meelest on hea abivahend nädala menüü põhjal oma sisseoste teha. «Võtan iga nädal selle summa välja, mis olen arvestanud toidule. Pangakaardi jätan koju, kui poodi lähen, et ei tekiks kiusatust,» märkis üks grupi liige. Teised jälle soovitasid kuivained ja majapidamistarbed korraga osta ning sagedasi poeskäike vältida.

«Ma püüan elada minimalistlikult. Kui midagi ostan, küsin endalt, kas mul ikka on seda vaja,» jagas üks grupi liige kogemust.

Viimaks ära unusta eelarve koostamist ning märgi sinna kõik tulud-kulud. See aitab rahaasjadel silma peal hoida ning tagab, et liigume oma eesmärkidele lähemale. Et eelarve täitmine liiga keeruliseks ei muutuks, on soovitus jagada väljaminekud kolmeks rühmaks: vältimatud kulud (eluase, kommunaalarved), jooksvad kulud (lemmikloom, rõivad, toit, majapidamistarbed) ning ühekordsed väljaminekud.

Appi võib võtta Exceli tabelit. Samuti leiab internetist mitmeid tasuta eelarvemalle, mida omale arvutisse alla laadida. 1Money ja Moneyfy äpid näiteks on mõlemad lihtsad.

Seotud lood
27.02.2020 29.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto