Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist (1) «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (4) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (13) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (35) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (3) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (4) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (4) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (8) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Vaata, kes võitsid teatripreemiad Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Parts: kommunistid Central Parkis

2 min lugemist
  • Bernie Sanders juhib Demokraatliku partei eelvalimisi
  • Sotsialisti edu on vallandanud kergemat sorti paanika
  • Sandersil on löövaid ideid, mis võib valijaid kaasa tõmmata
Margus Parts FOTO: Postimees.ee FOTO: Postimees.ee

Ameerika Ühendriikide presidendivalimised võtsid huvitava pöörde, kui analüütikud said järsku aru, et Bernie Sanders juhib kindlalt Demokraatliku Partei eelvalimisi. Miskipärast ei tahetud tükk aega tunnistada, et sotsialistist Sanders võiks olla tõsiselt võetav konkurent juhtkandidaadi kohale.

Ikka räägiti endisest asepresidendist Joe Bidenist ja endisest New Yorgi linnapeast, miljardär Mike Bloombergist. Ometi oli ju ammu selge, et Sandersi rahakogumiskampaania oli teistest kõvasti ees ja 78-aastane Vermonti senaator suutis kõnetada eri ühiskonnagruppe.

Pärast kolmandaid eelvalimisi Nevada osariigis, kus Sanders pani kotti 46 protsenti delegaatide häältest, koitis kõigile, et järjekindlalt tagapool lohisev Biden ei pruugi mustanahaliste häälte toel fööniksina tõusta ja debattides põrunud Bloombergi nulliring ei ole geniaalne taktika võistlusesse hiljem siseneda ning üldse tuleks olukord ümber hinnata.

Ja milline tsirkus sellele järgnes! MSNBC saatejuht Chris Matthews väljendas otse-eetris muret, et kui sotsialistid võimule tulevad, algavad New Yorgi Central Parkis hukkamised. Võib-olla. Igatahes ei saavat neid punaseid usaldada ja parem oleks välja selgitada, kas Sanders on Castro stiilis kommunist või pooldab Taani stiilis heaoluühiskonda (õige vastus on viimane).

Häirekellad hakkasid lööma ka Demokraatliku Partei sees, kus Sanders on endiselt ebapopulaarne. Parteil oleks palju mugavam näha Valges Majas kedagi Bideni- või Bloombergi-sarnast, kes ei hakkaks üleliia paati kõigutama.

 

PÄEVA KOMM

Kuigi Bideni ja Trumpi vastasseis võiks olla esmaklassiline meelelahutus, kujuneks see tõenäoliselt kahe vanamehe ärplemiseks.

Paraku kaotas üks selliseid kandidaate 2016. aastal mehele, kelle üks peamisi valimislubadusi oligi establishment’i purustamine. Muidugi on raske prognoosida, kui hästi suudaks Sanders üleriiklikul tasandil Trumpi vastu esineda.

Aga kuigi Bideni ja Trumpi vastasseis võiks olla esmaklassiline meelelahutus, kujuneks see tõenäoliselt kahe vanamehe ärplemiseks. Bloombergi ei tohiks üldse Trumpi vastu lasta, sest miljardär on tuntud kehva pingetaluvuse poolest ja Trump juba oskab vastaseid peedistada. Lisaks ei paista Bloombergil olevat muud ideestikku peale Trumpi alistamise.

Demokraatidel tundub olevat lühikese pingi sündroom juba sümptomaatiliseks saanud ja Sanders on ainus, kellel on vähegi löövaid ideid ja kes on aastate jooksul neile kindlaks jäänud.

Seega on loogiline, et inimesed valivad kandidaati, kelle põhiline valimislubadus ei ole praeguse presidendi seljatamine. Ja ilmselt saavad mõistlikumad aru, et nelja aastaga ei suuda keegi USAd kommunistlikuks muuta, kuid võimalik oleks kergendada ravikindlustuseta vaeste või õppelaenude all ägavate noorte elu.

Seotud lood
27.02.2020 29.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto