Sisukord
Arter
Tänane leht
29.02.2020
Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (46) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse (1) KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda (2) Börsidel käib veresaun (4) «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole (6) Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (6) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri (2) Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (4) Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha (1) EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata (22) Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (4) Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Roppused vürtsitavad üha rohkem Eesti noorte kõnepruuki (14) Algaja poliitbroileri mure (30) Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas (16) Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (4) Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (2) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi

6 min lugemist
Tiidrek Nurme jooksmas möödunud pühapäeval Hispaanias Sevilla maratonil isiklikku rekordit. Jäänud on viimased kaks kilomeetrit. Taustal Sevilla katedraal, Euroopa suurim gooti stiilis kirik. FOTO: Cano Fotosports

Visa jooksumees Tiidrek Nurme üllatas eelmisel pühapäeval nii iseennast kui ka eesti rahvast ootamatult kõva maratoniajaga. Tegelikult oleks seda joostes võinud väga palju viltu ja untsu minna.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pauk käis – aga jänest polnud nähagi.

Jänes ehk tempomeister oli kriitilise tähtsusega. Tiidrek Nurme, Eesti parim pikamaajooksja, oli teinud Keenias rohkem kui kahekuulise ettevalmistuse, et nüüd, Hispaanias Sevilla maratonil, täita Tokyo olümpianorm 2:11.30. See ületas tema mullu Saksamaal Hannoveris püstitatud isiklikku rekordit rohkem kui kahe minutiga. Sel tasemel on rekordi parandamiseks kindla peale head jänest vaja.

Kuigi Nurme startis möödunud pühapäeva hommikul kell pool üheksa umbes kahesaja eliitjooksja hulgas esireast, et kohe Keeniast pärit jänesele sappa saada, ei leidnud ta teda pilguga otsides kusagilt. Vaatamata sellele, et korraldajad olid keenialast eelmisel päeval võistluseelsel kogunemisel kõigile huvilistele tutvustanud. Jänes pidi hoolitsema selle eest, et esimene pool distantsist saaks läbitud 1:05.30ga. Ta pidi hoidma olümpianormi täitmiseks vajalikku tempot.

Kõik asjaolud paistsid soodsad, et olümpianormist jagu saada. Sevilla maratoni rada on lame ja asub merepinna kõrgusel, mis võimaldab joosta kiireid aegu. Stardi ajal oli sooja 10–11 kraadi, seega parajalt. Ehkki tuult oli tunda, võis loota, et selle eest saab varjuda teiste selja taha – sest Sevillasse oli kogunenud suur ja tugev seltskond maratonijooksjaid. Vähemalt viis riiki pidasid Sevillas olümpia katsevõistlust ning hispaanlased selgitasid seal oma maa meistrit. Kõva tulemuse jahtijaist, kellega kaasa minna, puudust polnud.

Puudu oli ainult jänes, kes õiget tempot aitaks hoida. Nurmel ju vajaliku tempo sättimiseks kogemust polnud. Ta ei olnud eales nii ambitsioonikat aega jooksma läinud. Ses mõttes astus ta tundmatule maale. Seal kulub usaldusväärne abimees tingimata ära.

Omalt poolt oli Nurme teinud kõik, et isiklikku rekordit ja olümpianormi rünnata. Pikas treeningulaagris näidatu süstis optimismi. Kolm nädalat enne Sevilla maratoni oli ta jooksnud Keenias koos kauase treeningupartneri Mukunga Wachiraga keskmäetikus raskel rajal 47 kilomeetrit ning läbinud selle sees maratoni

28.02.2020 02.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto