Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
02.03.2020
Eesti Meie töötud jäävad vaesuse lõksu virelema (4) Eesti reageeris oma esimesele koroonaviiruse juhtumile kiiresti ja korralikult (14) Osal Krabi kooli lastel pole enam koolikohta Teenekas kaotaja võitis (2) Majandus Teder: Porto Franco avamine jäi toppama bürokraatia taha (1) Riik hakkab Eesti Energiale puidu põletamise eest peale maksma (4) Kange alkoholi pudelid saavad taaratasu (2) Välismaa Kreeka peatas piiril tuhanded migrandid Kataloonia eksliider innustas edasisele võitlusele USA sõlmis Talibaniga ajaloolise leppe Žirinovski: Putin veel üllatab meid pärast 2024. aastat KOHALIK VAADE ⟩ Viirustest enam tapab vaesus Arvamus Teadusmõte on vaba (1) Iga vanus on auasi (1) Tiiu Kuurme: eilse päeva feodaalid (4) Kas vajame Põhjakonna abi? (15) Eutanaasia kui enesetapp (42) Virvendustest reformitiigis (10) Meie Eesti Toomas Kiho Postimehe teadusgrandist: mille eest me seisame? (10) Martin Ehala: eestluse uurimisest Postimehe grandi abil (2) Postimehe fond: esimesed kolm Noor-Eesti grandihoidjat selgunud (1) Kultuur Ühe perekonna totaalne allakäik Mida teevad hirm ja vägivald inimesega? Sport Lindpere väravatemasinast Sorgast: kümme või enam tabamust oleks korralik saavutus Johaug püstitas rekordi, aga kuidas kannatab see võrdlust teiste talispordiässadega? Flora säilitas külma närvi, Trans vihastas kohtuniku peale ega suutnud emotsioone kontrollida Tänak kogus tuunitud Hyundaiga väärtuslikke kilomeetreid Tartu Deltasse kolinud arvutimuuseum avas digitarkuse päevaks ukse (3) Jõudsalt kasvav vald ehitab uue lasteaia ja plaanib teist rentida Sügisel jätkavad Põltsamaa vallas vaid üks kool ja lasteaed (2) Tudengid ja õppejõud lõid vaprusehelmeid vähihaigetele lastele Väljapeetud väljapanekul näeb piiranguteta ehteloomingut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Ehala: eestluse uurimisest Postimehe grandi abil

3 min lugemist
  • Postimehe Fondi esimesele grandikonkursile esitati 42 teadustaotlust
  • Rahastuse sai üks politoloogia, üks arheoloogia ja üks sotsioloogia projekt
  • Postimehe fondi teadusnõukogu jagab esimese taotlusvooru kogemusi
Martin Ehala. FOTO: Konstantin Sednev

Veebruari keskel kogunes kümneliikmeline Postimehe fondi teadusnõukogu, et hinnata Noor-Eesti grandikonkursile esitatud taotlusi ja valida nende hulgast välja kolm laureaati.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

See ei olnud kerge ülesanne, sest esiteks oli tegu esimese Noor-Eesti grandikonkursiga ja teadusnõukogul polnud varasemat kogemust, ning teiseks seepärast, et kolmele grandile esitati kokku 42 taotlust. Grandiprogrammist saavad humanitaar- ja sotsiaalteadlased taotleda rahastust uuringutele, mis aitavad kaasa eesti rahvuse, keele ja kultuuri kestlikkusele, ning selle maht on kuni 100 000 eurot aastas ja uuringu kestus kuni kolm aastat.

Raske on öelda, kuidas mõjutas riikliku rahastuse nappus Noor-Eesti grandikonkursi tihedust, kuid oma seitsmeprotsendise edukuse määraga oli see karmim kui teadusagentuuri konkurss, kus humanitaar- ja sotsiaalteadustes oli edukuse määr sel aastal vastavalt 15 ja 11 protsenti.

Kaks kolmandikku taotlusi tuli humanitaarteadustest ja kolmandik sotsiaalteadustest. Võrdluseks olgu öeldud, et teadusagentuuri konkursil oli taotlusi mõlemast valdkonnast enam-vähem võrdselt. Suurima taotluste hulgaga Noor-Eesti grandikonkursil oli esindatud kultuurilugu (seitse taotlust), seejärel keeleteadus ja kirjandusteadus kumbki kuue taotlusega, sotsioloogia viie, arheoloogia nelja ning folkloristika ja politoloogia kumbki kolme taotlusega. Kuues teadusharus oli esitatud üks või kaks taotlust. Rahastuse sai üks politoloogia, üks arheoloogia ja üks sotsioloogia valdkonna projekt.

Konkursi üldpilt on üsna kõnekas ja võiks mõningate kommentaaridega olla abiks neile, kes plaanivad taotluse esitada järgmisse vooru. Esiteks, teadusnõukogu jättis kohe kõrvale taotlused, mille esitaja juhtis samal ajal mõnd teist teadusprojekti, sest seda Noor-Eesti grandieeskiri lihtsalt ei võimalda.

29.02.2020 03.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto