R, 22.09.2023

«Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid»

Jaano Martin Ots
, toimetaja
Facebook
Comments
Tallinki nõukogu liige Toivo Ninnas soovitab noortel tuleviku siduda merendusega.
Tallinki nõukogu liige Toivo Ninnas soovitab noortel tuleviku siduda merendusega. Foto: Madis Veltman

Eesti merenduse suurmees Toivo Ninnas jätkas 80 aasta juubeli eel tavapärases töörütmis: pool nädalat pealinnas Tallinki kontoris, teine pool Pärnu Vallikääru ääres, talle endale kuuluvas spaahotellis Viiking. Ninnase elulookirjeldusest vaatab vastu ideaalne karjäär. «Olen vanemaks saanud. Kas ka targemaks, on iseküsimus,» muheles Tallinki nõukogu liige Toivo Ninnas vastuseks Postimehe õnnitlustele.

«Olin suurte murrangute ajal 50-aastane, Isamaa luud tahtis mindki ära pühkida. Aga laevandusteema oli liiga keeruline ja mulle asendajat ei leitud. Eesti Merelaevanduse lõpp kurvastab mind tõsiselt. Hea firma aeti pankrotti, viimasel pangaarvel oli 73 senti,» meenutas Ninnas.

«Riigil oli vaja erastada. Tegelesin kaks aastat visiooniga, mis pidi muutma Eesti Merelaevanduse väärtfirmaks nagu Maersk. Meie Esco Holding võitis küll erastamise, aga riigile oli merendus arusaamatu asi, seadus keelas erastamisel ostetavat vara laenu tagatiseks panna. Rahastamiseks kaasatud ameeriklased ja norralased tahtsid kõige vähem laevandust arendada, vaja oli kiiresti välja riisuda, mida sai. Laevad müüdi, raha pumbati mujale ja riigile jäeti erastamisvõlg maksmata. Õnneks ma ei teinud nendega ühtki päeva koostööd, selles mõttes on mu hing puhas,» rääkis Ninnas ühest ebameeldivamast ajast oma elus.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles