Sisukord
Sport
Tänane leht
29.02.2020
Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (46) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse (1) KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda (2) Börsidel käib veresaun (4) «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole (6) Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (6) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri (2) Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (4) Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha (1) EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata (22) Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (4) Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Roppused vürtsitavad üha rohkem Eesti noorte kõnepruuki (14) Algaja poliitbroileri mure (30) Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas (16) Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (4) Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (2) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast?

4 min lugemist
Naismurdmaasuusatajatel peaks tipptulemuse saavutamiseks Vo2 max'i näitaja olema vähemalt 70–80 ml/min/kg, FOTO: Anders Wiklund/TT/TT NEWS AGENCY

Kui tegeleda tippspordiga (spordiga), eriti vastupidavusaladega nagu ujumine, murdmaasuusatamine, jalgrattasport, pikamaajooks, sõudmine, aerutamine jne, peame väga austama niisugust füsioloogilist mõistet nagu maksimaalne hapnikutarbimine (VO2 max). See on maksimaalse hapnikutarbimise mõiste, millest ei saa üle ega ümber ükski tippsportlane, kui ta tahab saavutada võistlustel häid tulemusi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

VO2 max näitab maksimaalset hapniku hulka milliliitrites ühe kilogrammi kehakaalu kohta, mida inimene suudab kopsude ja südame kõige energeetilisemal tööl omastada, st see on suurim kogus hapnikku, mida rakud südame ja kopsude kõige intensiivsema töö korral kätte saavad. Hapnikutarbimine sõltub kõige enam südame ja veresoonkonna funktsionaalsetest võimetest, aga ka hingamissüsteemi talitluslikust seisundist, vere hulgast ja koostisest, inimese kehalisest aktiivsusest ja spordialast, soolistest ja ealistest iseärasustest ning välisteguritest.

Aeroobne töö on kõigi spordialade põhialus

Vo2 max’i taseme näitajat kasutatakse ka üldise tervisenäitajana mittesportlastel. Ameerika Südameassotsiatsioon tuli 2016. aastal välja tõestusega, et madalamad hapnikutarbimist näitavad tasemed on seotud südame ja veresoonkonna haigustega (hüpertoonia, südame rütmihäired jm) ning ka eri tüüpi vähihaigustega. Inimestel, kes liiguvad vähe, on ülekaalulised, toituvad ebatervislikult ja mitteregulaarselt, esineb suurem risk mitme kroonilise haiguse, sh vähkkasvaja kujunemiseks. Igapäevane kehaline liikumine koos õige toitumisega on inimese tervise alus. Seda juhib aga inimese aju koos õige mõtlemisega. Peab teadma, et isegi mõtlemine avaldub lihasepingutusena.

28.02.2020 02.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto