Sisukord
Arvamus
Postimees
03.08.2020
RMK jätab kultuurimälestised lagunema (11) Eesti Eesti lühiuudised Vabanki koroonakolle paisub jõudsalt (8) Pinge välisteenistuses kasvas veelgi (14) Majandus Majanduse lühiuudised Juunis tööstuse langus pidurdus Pandimajad: eks ikka käib ärimehi, kes löövad pool kilo kulda letti (1) Riik ei tõmba libamaaklereid liistule Soomlased ei saa aru, millest minister Aab räägib (5) Välismaa Austraalia osariik kehtestas katastroofiolukorra Habarovski toetusprotestidel vahistati kümneid inimesi (1) KOHALIK VAADE ⟩ Koroonamure on nihkunud Itaalialt Hispaaniale Hongkongi koolid kardavad tsensuuri Arvamus Juhtkiri: tõde ja õigus RMK moodi (14) Kommentaar ⟩ Olesja Lagašina: viimase hetkeni vaba (2) Eerik-Niiles Kross: krüptoäpardus siseministeeriumis (6) Varro Vooglaid: kodanikuühiskonna illusioon ja õigusriigi paroodia (39) Andrus Karnau: rahapesutrahvi raasukesed (5) Riina Sikkut: härra Lotman, ärge pange mulle sõnu suhu! (5) Urmas Nemvalts: päeva karikatuur Kultuur Milleks šamaanile wifi või transistorraadio? Arvustus ⟩ Inimlik põhjamaine komöödia Sport Andrea Adamo Tänaku ande avastamisest, Einsteinist ja Idamaa tarkustest Hamilton sai kodurajal karjääri pööraseima võidu VIDEO ⟩ Magnus Kirdi kibe konkurent andis Soomes tormihoiatuse, edu valem tundub uskumatu Treier, Drell ja teised Itaalia liiga korvpallurid alustavad hooaega väga karmide reeglitega Teooria: Hamiltoni ja Bottase ootamatus rehvipurunemises oli süüdi Räikköneni lagunenud vormel Tartu Düstoopia või ennustus? Politsei ei hoiata linnas mobiilse kiiruskaamera eest (2) Tartu lühiuudised Kliinikumi töötajate nakatumine tõi piirangud Ultrasportlane Rait Ratasepp jooksis 20 maratoni 20 päevaga Video ⟩ Eksperiment. Jänese matkaraja läbib rõõmuga algusest lõpuni vaid fanaatik (1) Koolikokk läks pensionile rõõmu ja pisaratega Karlovlased võtsid lugude rääkimiseks üksteisele sappa Parameedikud selgitasid välja meistrid kuuli- ja kirvehaavade ravitsemises Olev Subbi maalis ideaalmaailma (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: sõja ja pagulaskriisi ähvardus

2 min lugemist
Türgi rünnaku eest põgenejad. FOTO: DELIL SOULEIMAN/AFP/Scanpix

Süüriast tuleb juba aastaid valdavalt halbu uudiseid. Erand pole seegi kord või kui, siis pigem selle poolest, et uudised paistavad iseäranis halvad. Ka otseselt meile.

Loode-Süürias käivad sõlmitud vaherahust hoolimata kõvad lahingud. Iseenesest peaks seal asuvas Idlibi provintsis, viimases, mis on valitsusvastaste mässuliste käes, keda on seal umbes 40 000, asuma Türgi kontrolli all olev puhvertsoon. Süüria valitsus tahaks aga viimasedki mässulised välja lüüa ja sellega terve riigi territooriumi endale allutada.

Üleeile sai Idlibi provintsis õhurünnakus surma 33 Türgi sõdurit, kes osalevad sõjategevuses opositsiooni poolel. Türklased ründasid seepeale Süüria valitsuse 200 positsiooni, saates igavestele lahinguväljadele 309 vastaste sõjameest.

Damaskuse poolel lööb kaasa ka Venemaa, kelle lennukid on toetanud valitsusvägesid mitu korda, ent kes eitab seotust eilse rünnakuga. Igatahes, Türgi algatas konsultatsioonid NATO partneritega Põhja-Atlandi lepingu artikli 4 alusel. See pani mõne juba murelikult küsima, kas tuleb uus Vene-Türgi sõda, võib-olla isegi NATO osalusel. Ilmselt mitte.

Tegelikult teeb Türgi president Recep Tayyip Erdoğan taas kord tõenäoliselt näo, et usub Vene poole kinnitusi. Nimelt on tema võimalused üpris piiratud, sest ega ta ameeriklaste ja teiste NATO liitlaste seas samuti liiga heas kirjas ole. Ühest küljest rünnakute tõttu USA hiljutiste liitlaste kurdide vastu, kelle iseseisvuspüüdlusi Türgi kardab, teiselt poolt paradoksaalsel moel just liigse Venemaa-lembuse pärast. Viimase käest soetasid türklased ameeriklaste protestidest hoolimata S-400 maa-õhk-tüüpi raketiplatvormi. Meile läks aga korda see, kuidas Türgi püüdis Baltimaade ja Poola kaitseplaani vastu puiklemisega sundida NATOt tunnistama Süüria kurdide relvaüksust YPGd terroriorganisatsiooniks.

Nelja miljoni elanikuga Idlibi provintsi langemine Damaskuse kätte ähvardaks kaks miljonit põgenikku Türgi poole marssima panna.

See pole aga veel kõik. Idlibi provintsis elab ligikaudu neli miljonit inimest, kellest umbes pool on lahingute eest oma kodust põgenenud. Provintsi langemine Damaskuse kätte ähvardaks need kaks miljonit Türgi poole marssima panna.

Türgi on aga vastu võtnud juba 3,7 miljonit põgenikku ja ähvardab need nüüd Euroopasse valla päästa. Väidetavasti on türklased lõpetanud ELi piiri valvamise, et pagulased läbi lasta. Erdoğani sõbrale kuuluv ingliskeelne propagandaväljaanne Daily Sabah postitas juba eile hommikul oma Twitteri-kontole pilte, kuidas sajad pagulased kogunevad Türgi-Kreeka piirile. Selge, et keegi oli neile märku andnud.

See tundub olevat Türgi katse välja pressida, seekord siis ELi suunal, et saada tuge oma tegevusele Idlibi provintsis. Samasuguste ähvardustega on riik varemgi esinenud. Seekordki kinnitavad ametiisikud, et poliitika ei ole muutunud, kuid pagulastemassi ohjeldamine olevat «võimatu».

No kellele ometi meeldiks uus pagulaskriis? Kellele, kellele – Venemaale muidugi. Kui Eesti huvides on rahulik ja ühtne Euroopa, siis Moskvale meeldib segadus meie liitlaste leeris.

Näiteks võiks pagulastelaine survestada Prantsusmaad ja Saksamaad suhteid Venemaaga siluma. Eesti diplomaatidele tähendaks see taas vajadust pingutada meie huvide kaitsel ülekaaluka jõu vastu. Sellisel juhul jääb üle vaid neile soovida, et tegu oleks taavetliku heitluse, mitte sisyphosliku tühja tööga.

Seotud lood
01.08.2020 03.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto