Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.03.2020
Eesti Meie töötud jäävad vaesuse lõksu virelema (4) Eesti reageeris oma esimesele koroonaviiruse juhtumile kiiresti ja korralikult (14) Osal Krabi kooli lastel pole enam koolikohta Teenekas kaotaja võitis (2) Majandus Teder: Porto Franco avamine jäi toppama bürokraatia taha (1) Riik hakkab Eesti Energiale puidu põletamise eest peale maksma (4) Kange alkoholi pudelid saavad taaratasu (2) Välismaa Kreeka peatas piiril tuhanded migrandid Kataloonia eksliider innustas edasisele võitlusele USA sõlmis Talibaniga ajaloolise leppe Žirinovski: Putin veel üllatab meid pärast 2024. aastat KOHALIK VAADE ⟩ Viirustest enam tapab vaesus Arvamus Teadusmõte on vaba (1) Iga vanus on auasi (1) Tiiu Kuurme: eilse päeva feodaalid (4) Kas vajame Põhjakonna abi? (15) Eutanaasia kui enesetapp (42) Virvendustest reformitiigis (10) Meie Eesti Toomas Kiho Postimehe teadusgrandist: mille eest me seisame? (10) Martin Ehala: eestluse uurimisest Postimehe grandi abil (2) Postimehe fond: esimesed kolm Noor-Eesti grandihoidjat selgunud (1) Kultuur Ühe perekonna totaalne allakäik Mida teevad hirm ja vägivald inimesega? Sport Lindpere väravatemasinast Sorgast: kümme või enam tabamust oleks korralik saavutus Johaug püstitas rekordi, aga kuidas kannatab see võrdlust teiste talispordiässadega? Flora säilitas külma närvi, Trans vihastas kohtuniku peale ega suutnud emotsioone kontrollida Tänak kogus tuunitud Hyundaiga väärtuslikke kilomeetreid Tartu Deltasse kolinud arvutimuuseum avas digitarkuse päevaks ukse (3) Jõudsalt kasvav vald ehitab uue lasteaia ja plaanib teist rentida Sügisel jätkavad Põltsamaa vallas vaid üks kool ja lasteaed (2) Tudengid ja õppejõud lõid vaprusehelmeid vähihaigetele lastele Väljapeetud väljapanekul näeb piiranguteta ehteloomingut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Iga vanus on auasi

2 min lugemist
  • Tööandjad püüavad vältida keskealiste inimeste töölevõtmist
  • Sageli diskvalifitseeritakse tööotsija ülekvalifitseerituse tõttu
  • Tööotsijad ei peaks püüdma oma iga ja kogemust varjata
Meie Eesti toimetaja Aimar Altosaar. FOTO: Eero Vabamägi FOTO: Eero Vabamägi

Personaliotsingutega tegelevad firmad püüavad oma klientide survel niigi napist tööjõuressursist välja sõeluda vaid neid, keda ei peeta vanaks. Nii sunnivad toimima ühiskonnas valitsevad stereotüübid aegadest, kui raske ja üksluine töö murdis juba suhteliselt noortel inimestel nii füüsilise kui ka vaimse tervise. Tänapäeval aitavad meditsiin ja farmaatsia nii töövõimet kui ka elukvaliteeti kaua kõrgel hoida. Kuid ammuste aegade hoiakud on visad kaduma.

Iga eluaasta on ausalt välja teenitud ning inimene peaks olema uhke, kui tal on neid palju. Seda aga ei näe me kuigi tihti. Võib-olla vaid siis, kui aastaid on üle saja ja ajakirjandus näeb pikaealises mehes või naises tänuväärset materjali, aegade sidet, eeskuju, kellelt välja pinnida pikaealisuse saladust.

Kes on sellel teekonnal jõudnud alles poole peale, võivad oma aastatega olla püstihädas. Näiteks soovitavad mitmed personalinõustajad ja CV-eksperdid tööotsijatel vanust mitte märkida, kui see ei alga kolme või neljaga. Sellele võib aga tööotsijal lisanduda veel mitu probleemi: kui tal on magistri- või, hoidku jumal, doktorikraad, siis parem sedagi mitte kirjutada, samuti mitte seda, et ta on töötanud juhtival kohal. «Ülekvalifitseeritud» on kõige tavalisem surmaotsus soovile hakata tegema tööd, mille kohta inimene tunneb ja arvab oma kogemuse põhjal, et saab sellega kindlasti hakkama.

Mõnel puhul on soovitatud, et ka sugu ei peaks märkima, sest seegi võib tööandjat või teda esindavat personalitöötajat häirida. Sellisel juhul tuleks ilmselt sooneutraalseks kujundada ka nimed. Kandideerima jääksid siis xyz-1, xyz-2.... xyz n koos õpitud eriala nimetustega.

Vanad, lööge selg sirgu ja ärge varjake oma iga, oskusi ja peetud ameteid! Need, kes otsivad endale vaid xyz-i ja kardavad vanu inimesi, ei hooli tegelikult ühestki inimesest kui sotsiaalsest olendist. Kui tööotsijad ja -vahendajad ei anna alla alatule survele taandada inimesed tähistustega töömasinateks, siis peavad ka tööandjad õppima töötama koos isiksustega. Tänapäeval ja seda enam tulevikus ongi edukad ettevõtted, kes meeleldi võtavad tööle nii noori kui ka vanu ning näevad oma mitmekesises personalis kõige suuremat ja asendamatut väärtust.

Seotud lood
29.02.2020 03.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto