Sisukord
Arvamus
Postimees
02.03.2020
Eesti Meie töötud jäävad vaesuse lõksu virelema (4) Eesti reageeris oma esimesele koroonaviiruse juhtumile kiiresti ja korralikult (14) Osal Krabi kooli lastel pole enam koolikohta Teenekas kaotaja võitis (2) Majandus Teder: Porto Franco avamine jäi toppama bürokraatia taha (1) Riik hakkab Eesti Energiale puidu põletamise eest peale maksma (4) Kange alkoholi pudelid saavad taaratasu (2) Välismaa Kreeka peatas piiril tuhanded migrandid Kataloonia eksliider innustas edasisele võitlusele USA sõlmis Talibaniga ajaloolise leppe Žirinovski: Putin veel üllatab meid pärast 2024. aastat KOHALIK VAADE ⟩ Viirustest enam tapab vaesus Arvamus Teadusmõte on vaba (1) Iga vanus on auasi (1) Tiiu Kuurme: eilse päeva feodaalid (4) Kas vajame Põhjakonna abi? (15) Eutanaasia kui enesetapp (42) Virvendustest reformitiigis (10) Meie Eesti Toomas Kiho Postimehe teadusgrandist: mille eest me seisame? (10) Martin Ehala: eestluse uurimisest Postimehe grandi abil (2) Postimehe fond: esimesed kolm Noor-Eesti grandihoidjat selgunud (1) Kultuur Ühe perekonna totaalne allakäik Mida teevad hirm ja vägivald inimesega? Sport Lindpere väravatemasinast Sorgast: kümme või enam tabamust oleks korralik saavutus Johaug püstitas rekordi, aga kuidas kannatab see võrdlust teiste talispordiässadega? Flora säilitas külma närvi, Trans vihastas kohtuniku peale ega suutnud emotsioone kontrollida Tänak kogus tuunitud Hyundaiga väärtuslikke kilomeetreid Tartu Deltasse kolinud arvutimuuseum avas digitarkuse päevaks ukse (3) Jõudsalt kasvav vald ehitab uue lasteaia ja plaanib teist rentida Sügisel jätkavad Põltsamaa vallas vaid üks kool ja lasteaed (2) Tudengid ja õppejõud lõid vaprusehelmeid vähihaigetele lastele Väljapeetud väljapanekul näeb piiranguteta ehteloomingut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kas vajame Põhjakonna abi?

3 min lugemist
  • Ametkondade ei näi olevat tahet eesti keele heaks tegutseda
  • Keeleseadust täidetakse sageli poolikult ja valikuliselt
  • Inimesed ei suuda enam inglise mõjudeta väljenduda
Kirjandusteadlane, Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino. FOTO: Mihkel Maripuu FOTO: Mihkel Maripuu

Meie hulgast hiljuti lahkunud Mati Hint (1937–2019) on öelnud, et eestlastel on õigus elada oma elu eesti keeles ja neil on õigus seista selle keeleõiguse eest. «Need õigused teeb loomulikuks ajalugu ja see, kuidas rahvas ja tema haritlaskond on eesti keelest ja eesti keeles loonud maailma, milles meie elu on kõige loomulikum.» Hint kirjutas seda «Eesti mõtteloo» sarjas ilmunud raamatu «Keel on tõde on õige on vale» sissejuhatuses, viidates artiklitele, mis käsitlesid eesti keele eluõigust Nõukogude okupatsiooni tingimustes. On omajagu õõvastav tõdeda, et see, millest Hint tollal kirjutas, on asjakohane ka praegu, ligi 30 aastat pärast iseseisvuse taastamist. Ainult et nüüd on probleemiks massikultuuri pealetung ning loobumine vaimsest nõudlikkusest iseenda ja oma kultuuri suhtes.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Igasuguste häirivate nähtustega võitlemiseks tuleks esmalt neid nähtusi korralikult teadvustada. Ja anda endale aru: Eesti riik on loodud selleks, et eluõigus oleks ühel omanäolisel keele- ja kultuuriruumil. Kui Eesti on lihtsalt tükk mingil viisil organiseeritud territooriumi, mille esmane ülesanne on raha liigutamine, siis muidugi võib kogu Eesti asjale käega lüüa. Aga kuna me nii ei arva, tuleks meil olla tähelepanelik, sest muidu võime end avastada juba pöördumatult kehvast seisust. Meenub Andrus Kivirähki romaani «Mees, kes teadis ussisõnu» lõpp, kus Põhjakonn ja Leemet koos n-ö igavest und magavad. Põhjakonn võinuks metsarahvale appi tulla, kui oleks olnud piisav hulk mehi, kelle hääl oleks ta äratanud. Aga nii palju mehi enam ei olnud.

Kirjanikud suudavad metafooride ja kujunditega kokku võtta olukordi, mida muidu tuleks pikalt-laialt seletada. Kivirähki Põhjakonna kujund on hoiatus, et ühel hetkel võib olla juba hilja midagi päästa, isegi kui kellelgi kuskil on selleks veel tahe olemas.

29.02.2020 03.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto