Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.03.2020
Eesti Meie töötud jäävad vaesuse lõksu virelema (4) Eesti reageeris oma esimesele koroonaviiruse juhtumile kiiresti ja korralikult (14) Osal Krabi kooli lastel pole enam koolikohta Teenekas kaotaja võitis (2) Majandus Teder: Porto Franco avamine jäi toppama bürokraatia taha (1) Riik hakkab Eesti Energiale puidu põletamise eest peale maksma (4) Kange alkoholi pudelid saavad taaratasu (2) Välismaa Kreeka peatas piiril tuhanded migrandid Kataloonia eksliider innustas edasisele võitlusele USA sõlmis Talibaniga ajaloolise leppe Žirinovski: Putin veel üllatab meid pärast 2024. aastat KOHALIK VAADE ⟩ Viirustest enam tapab vaesus Arvamus Teadusmõte on vaba (1) Iga vanus on auasi (1) Tiiu Kuurme: eilse päeva feodaalid (4) Kas vajame Põhjakonna abi? (15) Eutanaasia kui enesetapp (42) Virvendustest reformitiigis (10) Meie Eesti Toomas Kiho Postimehe teadusgrandist: mille eest me seisame? (10) Martin Ehala: eestluse uurimisest Postimehe grandi abil (2) Postimehe fond: esimesed kolm Noor-Eesti grandihoidjat selgunud (1) Kultuur Ühe perekonna totaalne allakäik Mida teevad hirm ja vägivald inimesega? Sport Lindpere väravatemasinast Sorgast: kümme või enam tabamust oleks korralik saavutus Johaug püstitas rekordi, aga kuidas kannatab see võrdlust teiste talispordiässadega? Flora säilitas külma närvi, Trans vihastas kohtuniku peale ega suutnud emotsioone kontrollida Tänak kogus tuunitud Hyundaiga väärtuslikke kilomeetreid Tartu Deltasse kolinud arvutimuuseum avas digitarkuse päevaks ukse (3) Jõudsalt kasvav vald ehitab uue lasteaia ja plaanib teist rentida Sügisel jätkavad Põltsamaa vallas vaid üks kool ja lasteaed (2) Tudengid ja õppejõud lõid vaprusehelmeid vähihaigetele lastele Väljapeetud väljapanekul näeb piiranguteta ehteloomingut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Teadusmõte on vaba

2 min lugemist
  • Postimehe fond andis välja esimesed kolm 300 000eurost granti
  • Teaduse rahastamine peab olema vaba ideoloogilisest tellimusest
  • Uurimisvabaduse tagab rahastajast sõltumatu hindamisprotsess
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts FOTO: Urmas Nemvalts

Täna avalikustas Postimehe fond esimesed kolm Noor-Eesti teadusgrandi laureaati. Grandi suurus on 100 000 eurot aastas ja uuringud kestavad kolm aastat. Seega on tegu 900 000-eurose annetusega humanitaar- ja sotsiaalteadustele. Või siis ostab metsik metseen oma maailmavaatele sobivat (loe: eestikeelset ja -meelset) teadust. Vahe on suur ja põhimõtteline ning vajab selgeks rääkimist.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Esmapilgul võib tunduda, et probleemi ei ole, sest eks igaüks või tegeleda heategevusega ning toetada teadusi ja kunste, nagu ta paremaks peab. Ega olegi, kui sajad inimesed toetavad ühisrahastuse teel väikeste summadega üht või teist projekti. Probleem tekib siis, kui mõni organisatsioon või isik suunab väga suuri summasid selge maailmavaatelise sõnumiga ettevõtmistesse. Sellisel juhul pole tegu mitte heategevuse, vaid ideoloogiatööga.

Humanitaar- ja sotsiaalteadused on eriti tundlikud ideoloogilise mõjutamise suhtes. Erinevalt loodusteadustest on pehmetes teadustes andmete tõlgenduse ruum palju avaram ja võimalus, et rahastaja soovid võivad hakata tulemusi kallutama, palju reaalsem. Nii võib poliitilisest või maailmavaatelisest allikast saadud rahastus kahjustada nii tulemuste usaldusväärsust kui ka teadlase mainet.

29.02.2020 03.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto