Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.03.2020
Eesti Ettevõtja: meil on siia riskantne jääda, kui olukord ei muutu ettevõtjatele mõistlikumaks (4) Suur solgitoru ähvardab lõhkeda (3) Koolist kõrvalejääjaid aitab e-õpe (2) Sulavesi tanklas rikkus hulga sõidukeid (1) Majandus Hando Sutter: ei julge öelda, et Tootsi saaga on lõppenud Prügivedajad ägavad tööjõupuuduse käes (6) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Türgi kasutab migrante relvana (3) Superteisipäevast saab USA valimiste tõehetk Lõuna-Korea salasekt oli viirusele ideaalne kasvulava Arvamus Juhtkiri: pank kui äri pidur (2) Martin Ehala: poiste hariduspuue (5) Kuulmiskahjustuse võib saada spordiklubist (7) Adik Levin: meediakajastuse umbsõlm infosõja ajastul (20) Sven Kreek: tõukerattasõit vajab reguleerimist Andreas Kaju: Bideni võitlus Valgesse Majja jõudmiseks algas lõunast Päeva karikatuur Meie Eesti Erkki Koort: küsimus on tankimootorites (2) Tormihoiatus: varuge sooja! Kultuur Hingeliigutus ja õudus Berliini filmifestivalil Pääru Oja on maailma jaoks valmis Berliini filmimuuseum võlub imelise ekspositsiooniga Uuslavastus Rakveres: Me ei saa tõele pihta Sport Hooaja algus tekitas Kangertis esimest korda vau-efekti (1) Saaremaa peatreener euromängude eel: Itaalia liiga on teine maailm, püüame anda endast kõik Tervis Eesti arstid päästavad Aafrikas vaeseid vähist (2) Tallinn Suur solgitoru ähvardab lõhkeda (3) Tarbija Prügivedajad ägavad tööjõupuuduse käes (6) Tartu Lumi tõi saanihuligaanid põldudele ja isegi linnatänavatele Ülikool remondib mitme miljoni euro eest õppehooneid Tartust sirguvad Eesti võimlemise tulevikulootused K u u l sai alguse hobist ja kibedast kogemusest Esimene eesti maailmakirjanduse ajalugu tuli lugejate ette kolme raamatuna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuulmiskahjustuse võib saada spordiklubist

4 min lugemist
  • Üha enam on noori, kelle kuulmine on langenud 60aastase tasemele
  • Päeva jooksul ei tohiks inimene ületada ohutut müradoosi
  • Klubides ja spordisaalis võib müratase ületada piirnormi
Avo-Rein Tereping. FOTO: Erakogu FOTO: Erakogu

Täna on ülemaailmne kuulmispäev. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel kannatab sügava kuulmislanguse all kogu maailmas ligi 466 miljonit inimest, neist 36 miljonit on lapsed. Sajandi keskpaigaks prognoositakse kasvu kuni 900 miljoni inimeseni. USAs näiteks on kuulmislangus kõigi krooniliste tervisehädade seas kolmandal kohal. Sestap siis ka sellele nii suur tähelepanu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ilmselt ei ole tarvis meelde tuletada, kui tähtis on kuulmine ümbritseva maailma tajumiseks. Inimese kuulmissüsteem jääb küll alla kassi ja koera teravale kuulmisele, tegelikult enamikule loomadele, kuid ometi suudab kõrv tajuda helivõnkeid, mille puhul on õhuosakeste võnkeamplituud vaid 0,000000001  sentimeetrit. See on võrdne kümne vesinikuaatomi läbimõõduga! Sedavõrd tundlik instrument on meile looduse poolt antud.

Kõrva tervise päeval korraldatakse kõikjal maailmas nii teaduskonverentse kui ka muid üritusi. Eestis toimub Eesti Audioloogia Seltsi, Implantaadilaste Seltsi ja MTÜ Audiere organiseeritud konverents, mis on pühendatud kahekümne aasta möödumisele esimesest sisekõrva implanteerimise operatsioonist. Implantaat on kõrgtehnoloogiline seade, mille üks osa paigaldatakse operatsiooni käigus kõrva taha pea sisse. Sellest väljuvate elektroodide kimp juhitakse otse sisekõrva. Teine, väline osa meenutab kuuldeaparaati. Implantaati kasutatakse siis, kui kuulmislangus on nii sügav, et seda ei saa kompenseerida tavalise kuuldeaparaadiga. Neid operatsioone on Eesti tehtud nii lastele kui ka sügava kuulmislangusega täiskasvanutele.

02.03.2020 04.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto