Sisukord
Majandus
Postimees
03.03.2020
Eesti Ettevõtja: meil on siia riskantne jääda, kui olukord ei muutu ettevõtjatele mõistlikumaks (4) Suur solgitoru ähvardab lõhkeda (3) Koolist kõrvalejääjaid aitab e-õpe (2) Sulavesi tanklas rikkus hulga sõidukeid (1) Majandus Hando Sutter: ei julge öelda, et Tootsi saaga on lõppenud Prügivedajad ägavad tööjõupuuduse käes (6) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Türgi kasutab migrante relvana (3) Superteisipäevast saab USA valimiste tõehetk Lõuna-Korea salasekt oli viirusele ideaalne kasvulava Arvamus Juhtkiri: pank kui äri pidur (2) Martin Ehala: poiste hariduspuue (5) Kuulmiskahjustuse võib saada spordiklubist (7) Adik Levin: meediakajastuse umbsõlm infosõja ajastul (20) Sven Kreek: tõukerattasõit vajab reguleerimist Andreas Kaju: Bideni võitlus Valgesse Majja jõudmiseks algas lõunast Päeva karikatuur Meie Eesti Erkki Koort: küsimus on tankimootorites (2) Tormihoiatus: varuge sooja! Kultuur Hingeliigutus ja õudus Berliini filmifestivalil Pääru Oja on maailma jaoks valmis Berliini filmimuuseum võlub imelise ekspositsiooniga Uuslavastus Rakveres: Me ei saa tõele pihta Sport Hooaja algus tekitas Kangertis esimest korda vau-efekti (1) Saaremaa peatreener euromängude eel: Itaalia liiga on teine maailm, püüame anda endast kõik Tervis Eesti arstid päästavad Aafrikas vaeseid vähist (2) Tallinn Suur solgitoru ähvardab lõhkeda (3) Tarbija Prügivedajad ägavad tööjõupuuduse käes (6) Tartu Lumi tõi saanihuligaanid põldudele ja isegi linnatänavatele Ülikool remondib mitme miljoni euro eest õppehooneid Tartust sirguvad Eesti võimlemise tulevikulootused K u u l sai alguse hobist ja kibedast kogemusest Esimene eesti maailmakirjanduse ajalugu tuli lugejate ette kolme raamatuna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hando Sutter: ei julge öelda, et Tootsi saaga on lõppenud

6 min lugemist
Seda, kas Auvere elektrijaama ehitamine oli õige otsus, peaks Sutteri sõnul ütlema järgmine põlvkond.  FOTO: Madis Veltman

Eesti Energia juhi Hando Sutteri sõnul on plaanitaval eelrafineerimistehasel tugev ringmajanduse ja keskkonnamõju vähendamise komponent, mistõttu võiks seda pidada isegi roheprojektiks. Kuna Tootsi tuulepargil on tema sõnul endiselt vastaseid, ei julge Sutter väita, et see saaga lõppenud on.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kas möödunud aasta oli märgiline, nägime põlevkivielektri lõpu algust ja konkreetset üleminekut taastuvenergiale?

Absoluutselt. Kui CO2 hind on 25 eurot tonn, mis vanemates plokkides teeb keskmiselt 30 eurot kulu megavatt-tunni kohta, ja jaanuaris ongi hind olnud 30 euro kandis, siis pole mingit varianti nendega elektrit toota.

Kui CO2 hinda poleks, oleksime võinud rahulikult toota kogu aeg kõikide üksustega. Kui Venemaalt pääseb elekter turule võrdsetel tingimustel, selle keskkonnamaksud on nullilähedased ja mingit barjääri pole, siis Venemaa müübki nii palju, kui torust tuleb.

Mina saan ainult konstateerida – olen seda öelnud avalikult ja ka ministritele –, et meil pole mingit varianti, võime siin hädaldada, aga teistpidi reageerime.

Taastuvenergia ettevõte Enefit Green oli meie kõige kasumlikum üksus: viisime läbi Eesti ühe suurima ühinemisprotsessi ja praktiliselt 12 kuuga on see tehtud. See pruut on praegu väga heas vormis. Ega me virisejad ole, teeme seda, mida on võimalik teha.

Börsihinda hoiavad all soe talv, head tuuleolud ja täis reservuaarid. Kui see on uus normaalsus, siis kuidas Eesti Energia suurenergeetika sellega toime tuleb?

Tuleb nii, et suurenergeetika tootis toetusteta ligi 200 gigavatt-tundi taastuvelektrit, mis oleks selline kolmandik Eestis toodetud tuuleenergiast.

Eile (intervjuu toimus 28. veebruaril – toim) otsustas valitsus seda suunda veel natuke toetada, et me saame koostootmiseks – nii nagu tegelikult teised sooja- ja elektritootjad Eestis – sinna ka natuke toetust. Kaks korda vähem kui teised, aga midagigi.

Saame toota elektrit jätkuvalt põlevkiviõli tootmisel tekkivast gaasist. Uttegaas on meie jaoks teatud mööndustega nullväärtusega kütus, põlevkiviõli tootmise jääk.

Seda paindlikkust kasutame ära ja juhitavat elektritootmist on jätkuvalt vaja. Kui keskmised hinnad on, nagu nad on, aga ühel päeval pole tuult ja on mõni külm öö, siis meil jaamad töötavad. Nii hakkamegi elama: kui võimalus on, siis toodame, kui pole, siis seisame.

02.03.2020 04.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto