Sisukord
Arvamus
Postimees
03.03.2020
Eesti Ettevõtja: meil on siia riskantne jääda, kui olukord ei muutu ettevõtjatele mõistlikumaks (4) Suur solgitoru ähvardab lõhkeda (3) Koolist kõrvalejääjaid aitab e-õpe (2) Sulavesi tanklas rikkus hulga sõidukeid (1) Majandus Hando Sutter: ei julge öelda, et Tootsi saaga on lõppenud Prügivedajad ägavad tööjõupuuduse käes (6) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Türgi kasutab migrante relvana (3) Superteisipäevast saab USA valimiste tõehetk Lõuna-Korea salasekt oli viirusele ideaalne kasvulava Arvamus Juhtkiri: pank kui äri pidur (2) Martin Ehala: poiste hariduspuue (5) Kuulmiskahjustuse võib saada spordiklubist (7) Adik Levin: meediakajastuse umbsõlm infosõja ajastul (20) Sven Kreek: tõukerattasõit vajab reguleerimist Andreas Kaju: Bideni võitlus Valgesse Majja jõudmiseks algas lõunast Päeva karikatuur Meie Eesti Erkki Koort: küsimus on tankimootorites (2) Tormihoiatus: varuge sooja! Kultuur Hingeliigutus ja õudus Berliini filmifestivalil Pääru Oja on maailma jaoks valmis Berliini filmimuuseum võlub imelise ekspositsiooniga Uuslavastus Rakveres: Me ei saa tõele pihta Sport Hooaja algus tekitas Kangertis esimest korda vau-efekti (1) Saaremaa peatreener euromängude eel: Itaalia liiga on teine maailm, püüame anda endast kõik Tervis Eesti arstid päästavad Aafrikas vaeseid vähist (2) Tallinn Suur solgitoru ähvardab lõhkeda (3) Tarbija Prügivedajad ägavad tööjõupuuduse käes (6) Tartu Lumi tõi saanihuligaanid põldudele ja isegi linnatänavatele Ülikool remondib mitme miljoni euro eest õppehooneid Tartust sirguvad Eesti võimlemise tulevikulootused K u u l sai alguse hobist ja kibedast kogemusest Esimene eesti maailmakirjanduse ajalugu tuli lugejate ette kolme raamatuna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Ehala: poiste hariduspuue

2 min lugemist
  • Poisid ei ole tänapäeva haridussüsteemis edukad
  • Süsteem nõuab poistelt käitumist, mis neile ei sobi
  • Vaja on tähelepanu pöörata mehelikkuse kasvatamisele
Martin Ehala FOTO: Konstantin Sednev

Viimaste aastakümnete jooksul on toimunud suur ja põhimõtteline hariduslik muutus, mis seisneb selles, et tütarlapsed jõuavad koolis suurepäraselt edasi, kuid noormeestel on üha rohkem probleeme. On tähelepanuväärne, et lasteaias ja esimeses klassis ei ole poiste ja tüdrukute edukusel erilist vahet, edasijõudjaid ja mahajääjaid on mõlemate hulgas. Aga algkooli jooksul hakkavad poisid maha jääma ja põhikooli alguseks on vahed juba suured. Põhikoolis on poiste väljalangemus poole suurem kui tüdrukutel.

Küsimus ei ole ainult põhikoolis. Kihistumine jätkub kõrgematel haridusastmetel ja on juba märgatavalt muutnud soolist tasakaalu ülikoolides. Ehkki kostab hääli, et professorite hulgas on siiski rohkem mehi kui naisi, on paljudel erialadel olukorra muutumine vaid aja küsimus.

Kuigi nihe näitab ilmekalt naiste emantsipeerumist ja võiks seega olla tervitatav, tuleks küsida, kas samavõrra tervitatav on ka see, kui pendel liigub hooga teise äärmusesse. Kindlasti on eluvaldkondi, kus meestel on siiani eelised, kuid see pole vabandus, millega juhtida tähelepanu kõrvale arengusuunast, kus nad on ilmselgelt halvemas olukorras.

Olen kaugel arvamusest, et soo­stereotüübid on bioloogiliselt määratletud, vastupidi, ühiskondlikel normidel ja nende survel on väga suur mõju inimese käitumisele, vaimsele heaolule ja hakkama saamisele. Seetõttu kaldun arvama, et poiste ja noorte meeste toimetulematus võib vabalt olla tingitud ühiskonna poolt neile peale surutud normidest. Ja ma ei pea silmas traditsioonilisi soorolle, millele vastamise survega meeste hädasid sageli seletatakse. Pigem neid uusi norme, mis sunnivad poisse oma mina alla suruma ja olemust häbenema.

PÄEVA KOMM

Kindlasti on eluvaldkondi, kus meestel on siiani eelised, kuid see pole vabandus, millega juhtida tähelepanu kõrvale arengutest, kus nad on ilmselgelt halvemas olukorras.

Kui naiste emantsipatsioon saab võimalik olla üksnes meeste allasurumise hinnaga, siis ei ole see millegi poolest parem olukorrast, kus meeste edukus on võimalik vaid naiste allasurumise hinnaga. Võibolla mingil hetkel isegi oli vaja murda traditsioonilist macho-mehe kuvandit, kuid praeguseks tundub, et tasakaaluks on vaja taas hakata poistes kasvatama mehelikke väärtusi ja looma neile hariduskeskkonda, kus ka nemad, mitte üksnes tüdrukud, saaksid tunda eduelamust.

Seotud lood
02.03.2020 04.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto