Sisukord
Maa Elu
Postimees
05.03.2020
Eesti Eesti esimene koroonaviirusega nakatunu: paljas mõte, et võin olla nakatunud, sõi mul närvid seest (10) Amet palub hooldekodukülastused ära jätta (2) Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Näomaski asemel panusta kraadiklaasile (2) Tartu maanteel põrkasid kokku veok ja tramm Allikad ei usu Kaljulaidi minekut 9. mail Moskvasse (21) Majandus Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Bürokraatia omavalitsustes kimbutab iga viiendat ettevõtjat Eesti töötajad teenivad lõunanaabritest rohkem (12) Välismaa Ukraina valitsusjuht vahetub riigile halval ajal (2) Tornaado nõudis Tennessees veerandsada inimelu Biden rebis valimistel Sandersist tublisti ette ELi juhtkond toetab otsustavalt Kreekat (7) Arvamus Juhtkiri: kes peaks maksu maksma? (4) Aarne Seppel: isake Kõlvart ja pööbel (9) Mika Lauhde: Huawei paradoks (2) Tarmo Lääne: tulumaksutagastus tagasi teenima Karmo Tüür: Krimmi vahejaam (2) ​Raul-Allan Kiivet: apteegireformi kampaania on oma eesmärgi saavutanud (2) Lugejakirjad Päeva karikatuur Meie Eesti Uus viirus – äge paljuneja või varju hoidja (4) Kadri Tammepuu: oodates ootamatut Ants Nõmper: eriolukord – sõjavägi kätepesu kontrollima? (8) Kultuur Lahkumine magalast: mees, naine ja uue teatri mänguväljak Kultuuriuudised Kunstiuurimus alasti libanaiste teemal Sport Venemaa tippuisutaja tätoveeris jalale Tallinna silueti Kohtadele neljapaadis on kolm selget soosikut Saaremaa võitles südilt, kuid geimi kätte ei saanud Reis Boliivia lummab soolaväljade ning 900-aastase kaktusega Maa Elu Virumaalegi kerkib kahekorruseline saun Väätsa Agro uues laudas on lüpsjal ühe lehma jaoks 6–7 sekundit (1) Kalakasvatajatel puudub tuleviku osas kindlus Jaanipäeva saaki tuleb külvata veebruaris Põllumees peab uute sortide virvarris orienteeruma ETKI sordid sobivad Eesti tingimustesse Ilmajutt: huvitavat lume sulamisest Küüslauk ei lase vanaks jääda Toome lilleniidu koduaeda Surnuna leitud Türi ilvese julgus viitas inimese sekkumisele Looduskalender ⟩ Ega tali taevasse jää Tartu Koroonaviirus jõudis Tartusse Opositsioon astus linnapeale rünnakut kavandades rehale (3) Tantsuõhtud kammivabrikus tulid tagasi Haruldane kroonlühter säras muuseumis Vald müüs tuksis akudega ja külmad elektriautod maha (6) Aasia muusika ja tantsuga tuleb kaasa origamikunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: sööd? Oled süüdi!

1 min lugemist
Mullas kasvavad juurviljad ei ole kõigile harjumuspärane vaatepilt.  FOTO: Peeter Kümmel

Aga miks sa peedi üldse mullast ära võtad?” kiljatas sakslannast tuttav aastat 15 tagasi, kui tema nähes vanematekodus peenrast peete võtsin. Näha mullaseid juurvilju oli talle uus, seetõttu ta imestas, miks neid lõunasöögiks üles võtta, kui need seal edasi kasvaksid.

Pärast paari Eestis veedetud nädalat õhkas kooliõpilasest suurlinnatüdruk, et tahaks tulevikus elada nagu meie: tomatid kasvuhoones, juurviljad ja puuviljad oma aias. Mõtlesin omaette, et mis seal siis nii erilist. Aga meile oli see veel tavapärane, et kodus või aiamaal on ikka midagi ise kasvatatud. Puhas toit polnud veel midagi harukordset või peent, mida turult ja kalli hinna eest osta sai. Toitu kasvatati, et seda süüa.

Sügiseselt meeleavalduselt Toompeal jäi kõlama aasta põllumehe Indrek Klammeri mõte, et põllumehed on esmakordselt seisus, kus nad peavad oma tegevust ühiskonnale õigustama – levimas on eksiarvamusi nii loomakasvatuse kui ka keskkonnaküsimuste kohta.

Ei osanud toona, kui oma tuttava maailmapilti kodus kasvanud toiduga raputasin, arvata, et vaid 15 aastat hiljem tunnen end mõnikord süüdlasena, kui söön Eesti toitu.

Otsust valmistada perele lihatoodetest süüa ei kiida paljud heaks. Lapsevanemana olen kogenud, et plaan teha külla tulevatele lastele kaneelikukleid või pannkooke laidetakse maha, sest on peresid, kes ei söö nisutooteid. Viimatine mõtteavaldus jõudis minuni sotsiaalmeedias – piim on vasikatele ja arusaam, et lastel on piima vaja, on lihtsalt propaganda, nii et tarbitagu edaspidi taimseid piimasid.

Imestan, kuidas me 15 aastaga oleme olukorras, et pragmaatiline arusaam, et toitu tuleb kasvatada söögiks, on langenud kriitika alla. Õhtusöögivalikut tehes jääd tahes-tahtmata süüdi ning põllumees, toidutootja ja tarbija on justkui kuritöö kaasosalised.

Seotud lood
04.03.2020 06.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto