Sisukord
Arter
Tänane leht
07.03.2020
Eesti Õpilase haigestumine tõi kooli sulgemise (1) Eesti Kongressil tõusis fööniks tuhast (8) Postimehe kultuurijuht Heili Sibrits kirjutas parima arvamusloo (2) Majandus Koroona näppas Marilt raha Välismaa Kohus: Dubai šeik korraldas oma laste röövimise Moskva lubab naised metrooronge juhtima Soome sõdureid süüdistatakse ajateenijate piinamises (1) Koroona vari laiub suurõppuse kohal (2) Arvamus Hübriidsõjas peaminister Kyriakos Mitsotakis (3) Üleöö kuumimaks nimeks (1) Areng karjääri lõpuni Eesti lennunduse valguskiir Juhtkiri: mida teha ja mida mitte teha (3) Marti Aavik: vesiniku-Eesti (2) Kultuur VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Päris elu kunstnik Flo Kasearu Digikultuur. Andmestuv kultuuripärand Sport FISi ametnikud tahavad Holmenkolleni suusapühamut teotada Jaanus Kriiski kolumn: head sportlikku naistepäeva! (1) Autospordiliidus otsitakse muutusi ja sihti, mitte paleepööret Kliima Tuleviku-Eesti keskmes on vesinik (13) Merendus Amet korraldab laevaliine saarterahva tagaselja AK Reis riiki, millest keegi midagi ei tea VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Päris elu kunstnik Flo Kasearu Digikultuur. Andmestuv kultuuripärand „Mäepealse lood“ – kellele ja milleks? Kas tõde pole endiselt olemas? Aja auk. Teismelise märg unenägu Juurikas. Tants pika tüdrukuga Nädala plaat. Kõrgepingepostidest inspireeritud närvikirev meistriteos Juurikas. Naistepäev Arter Rääkimata lugu: Kuuenda korruse padruniladu Karl Vaino tarbeks (7) Pole paremaid ja halvemaid aegu, on vaid nüüd ja praegu (2) Kliimavõitlus osutus Greta Thunbergi perele päästerõngaks (41) Seksi ja nalja saab alati liiga vähe! Tummine tükike Jaapanit: esimesed yakitori-vardad Eestis VIDEO. Twerk – häbematult seksikas tants (5) Koenigsegg Gemera ja teised, mida me oleks näinud Genfi autonäitusel, kui see oleks toimunud Kuidas me teame, milline koroonaviirus välja näeb? Mantlite missivõistlus Võitlus Ameerika hinge eest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuidas me teame, milline koroonaviirus välja näeb?

2 min lugemist
Koroonaviiruse portree. Tegelikult vastab tõele küll viiruse kuju, ent värvid on fantaasia vili. FOTO: Phil/wikipedia

Pärast suurt teadus- ja hirmuartiklite voogu pole vist kedagi, kes ei tunneks koroonaviirust pildilt kohe ära. Aga kuidas me ikkagi need nn fotod oleme saanud, kui tegu on ülimalt pisikeste tsibiputtinatega? Tavaline mikroskoop meile viiruseid ju ei näita.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Teekond mikromaailma algas juba ammu, pea pool aastatuhandet tagasi, kui hollandlane Antonie Philips van Leeuwenhoek tegi oma mikroskoobid maailmakuulsaks. See andis tööriista hilisematele bakterioloogidele, kes leidsid tohutu hulga haigustekitajaid ja valmistasid maailma esimesed vaktsiinid – prantslane Louis Pasteur ja tema instituut. Kuid Pasteurile jäi arusaamatuks marutõvetekitaja, seda ei näidanud ükski mikroskoop. 1884. aastal täiustas Charles Chamberland Pasteuri ülipeent filtrit (Pasteur-Chamberlandi filter), mis pidas kinni ka pisimad mikroorganismid. Vene mikrobioloogi Dmitry Ivanovsky tööst aastal 1892 tubakataime mosaiikviiruse uurimisel selgus aga, et ka parimate filtritega töödeldud lehemahl jäi nakkavaks. Ta arvaski, et tegu on mingite toksiinidega. 1898 uuris viiruseid ka hollandlane Martins Beijerinck, kes pakkus, et selles filtreeritud vedelikus pesitseb miski contagium vivum fluidum ja võttis taas kasutusele termini viirus (virus on tõlkes mürk).

Kulus veel 33 aastat, enne kui teadlased said viiruseid esimest korda oma silmaga näha.

06.03.2020 09.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto