Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
05.03.2020
Eesti Eesti esimene koroonaviirusega nakatunu: paljas mõte, et võin olla nakatunud, sõi mul närvid seest (10) Amet palub hooldekodukülastused ära jätta (2) Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Näomaski asemel panusta kraadiklaasile (2) Tartu maanteel põrkasid kokku veok ja tramm Allikad ei usu Kaljulaidi minekut 9. mail Moskvasse (21) Majandus Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Bürokraatia omavalitsustes kimbutab iga viiendat ettevõtjat Eesti töötajad teenivad lõunanaabritest rohkem (12) Välismaa Ukraina valitsusjuht vahetub riigile halval ajal (2) Tornaado nõudis Tennessees veerandsada inimelu Biden rebis valimistel Sandersist tublisti ette ELi juhtkond toetab otsustavalt Kreekat (7) Arvamus Juhtkiri: kes peaks maksu maksma? (4) Aarne Seppel: isake Kõlvart ja pööbel (9) Mika Lauhde: Huawei paradoks (2) Tarmo Lääne: tulumaksutagastus tagasi teenima Karmo Tüür: Krimmi vahejaam (2) ​Raul-Allan Kiivet: apteegireformi kampaania on oma eesmärgi saavutanud (2) Lugejakirjad Päeva karikatuur Meie Eesti Uus viirus – äge paljuneja või varju hoidja (4) Kadri Tammepuu: oodates ootamatut Ants Nõmper: eriolukord – sõjavägi kätepesu kontrollima? (8) Kultuur Lahkumine magalast: mees, naine ja uue teatri mänguväljak Kultuuriuudised Kunstiuurimus alasti libanaiste teemal Sport Venemaa tippuisutaja tätoveeris jalale Tallinna silueti Kohtadele neljapaadis on kolm selget soosikut Saaremaa võitles südilt, kuid geimi kätte ei saanud Reis Boliivia lummab soolaväljade ning 900-aastase kaktusega Maa Elu Virumaalegi kerkib kahekorruseline saun Kalakasvatajatel puudub tuleviku osas kindlus Jaanipäeva saaki tuleb külvata veebruaris Ka oma tarbeks toodetud seemne eest tuleb tasuda Põllumees peab uute sortide virvarris orienteeruma ETKI sordid sobivad Eesti tingimustesse Ilmajutt: huvitavat lume sulamisest Küüslauk ei lase vanaks jääda Toome lilleniidu koduaeda Surnuna leitud Türi ilvese julgus viitas inimese sekkumisele Looduskalender ⟩ Ega tali taevasse jää Tartu Koroonaviirus jõudis Tartusse Opositsioon astus linnapeale rünnakut kavandades rehale (3) Tantsuõhtud kammivabrikus tulid tagasi Haruldane kroonlühter säras muuseumis Vald müüs tuksis akudega ja külmad elektriautod maha (6) Aasia muusika ja tantsuga tuleb kaasa origamikunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Väätsa Agro uues laudas on lüpsjal ühe lehma jaoks 6–7 sekundit

3 min lugemist
Lehmadele on heaks piimatootmiseks vaja värsket õhku, kuiva aset ja head sööta. Seda kõike ja veelgi enam saavad 1038 lehma vast avatud Väätsa kolmandas laudas. FOTO: 2 × Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Eelmisel reedel avas Trigon Dairy Farming Estonia gruppi kuuluv Väätsa Agro AS Lõõla farmikompleksis kolmanda lehmalauda, millega tõusti kõige suuremaks ja kasumlikumaks piimafarmiks Eestis. Ettevõte unistab börsile minekust.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ringkäigul laudakompleksis tutvustas Väätsa Agro ASi juhatuse liige ja Trigon Dairy Farmingu looma- ja taimekasvatuse juht Lenno Link lehmade elu laudas ja lüpsmisprotsessi. „Tipptoodangut andvate lehmade silo on teise koostisega kui kinnistel lehmadel. Teie teete vahet silo värvis, meie koostises,” selgitas ta. Lüpsi­karusselli juures kõneles ta, et praegu käib lüpsil üle 2000 lehma ja korraga on lüpsi­karussellil tööl kolm lüpsjat. „Lüps toimub kolm korda päevas ja vajadusel saab lüpsi­karussellil kiirust veel tõstagi,” kinnitas ta. Praeguse lehmade arvu juures on lüpsjal karussellil ühe lehma jaoks aega 6–7 sekundit. Kui lehmade arv suureneb 3000ni, võetakse lüpsjaid juurde.

Link tõdes, et lehmadele on heaks piimatootmiseks vaja laudas värsket õhku, kuiva aset ja head sööta. Seda kõike saavad loomad reedel avatud Väätsa kolmandas laudas ja veelgi enam, sest uus laut on eelmistest modernsem. „Väätsa Agro teises ehitusjärgus valminud lehmalaudas on lehmadele turvalisemad plastist asemepiirded, sändvitšpaneelidest katus ja leedvalgustus, mille tõttu on laudas kaks korda valgem.”

04.03.2020 06.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto