Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
05.03.2020
Eesti Eesti esimene koroonaviirusega nakatunu: paljas mõte, et võin olla nakatunud, sõi mul närvid seest (10) Amet palub hooldekodukülastused ära jätta (2) Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Näomaski asemel panusta kraadiklaasile (2) Tartu maanteel põrkasid kokku veok ja tramm Allikad ei usu Kaljulaidi minekut 9. mail Moskvasse (21) Majandus Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Bürokraatia omavalitsustes kimbutab iga viiendat ettevõtjat Eesti töötajad teenivad lõunanaabritest rohkem (12) Välismaa Ukraina valitsusjuht vahetub riigile halval ajal (2) Tornaado nõudis Tennessees veerandsada inimelu Biden rebis valimistel Sandersist tublisti ette ELi juhtkond toetab otsustavalt Kreekat (7) Arvamus Juhtkiri: kes peaks maksu maksma? (4) Aarne Seppel: isake Kõlvart ja pööbel (9) Mika Lauhde: Huawei paradoks (2) Tarmo Lääne: tulumaksutagastus tagasi teenima Karmo Tüür: Krimmi vahejaam (2) ​Raul-Allan Kiivet: apteegireformi kampaania on oma eesmärgi saavutanud (2) Lugejakirjad Päeva karikatuur Meie Eesti Uus viirus – äge paljuneja või varju hoidja (4) Kadri Tammepuu: oodates ootamatut Ants Nõmper: eriolukord – sõjavägi kätepesu kontrollima? (8) Kultuur Lahkumine magalast: mees, naine ja uue teatri mänguväljak Kultuuriuudised Kunstiuurimus alasti libanaiste teemal Sport Venemaa tippuisutaja tätoveeris jalale Tallinna silueti Kohtadele neljapaadis on kolm selget soosikut Saaremaa võitles südilt, kuid geimi kätte ei saanud Reis Boliivia lummab soolaväljade ning 900-aastase kaktusega Maa Elu Virumaalegi kerkib kahekorruseline saun Kalakasvatajatel puudub tuleviku osas kindlus Jaanipäeva saaki tuleb külvata veebruaris Ka oma tarbeks toodetud seemne eest tuleb tasuda Põllumees peab uute sortide virvarris orienteeruma ETKI sordid sobivad Eesti tingimustesse Ilmajutt: huvitavat lume sulamisest Küüslauk ei lase vanaks jääda Toome lilleniidu koduaeda Surnuna leitud Türi ilvese julgus viitas inimese sekkumisele Looduskalender ⟩ Ega tali taevasse jää Tartu Koroonaviirus jõudis Tartusse Opositsioon astus linnapeale rünnakut kavandades rehale (3) Tantsuõhtud kammivabrikus tulid tagasi Haruldane kroonlühter säras muuseumis Vald müüs tuksis akudega ja külmad elektriautod maha (6) Aasia muusika ja tantsuga tuleb kaasa origamikunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kalakasvatajatel puudub tuleviku osas kindlus

5 min lugemist
Ott Vaino Saksamaal praktika käigus ultraheliaparaadiga tuuramarja mõõtmas. FOTO: Erakogu

Eesti kalakasvatajaid on painanud aastaid Keskkonnaministeeriumi plaan panna kohalikud kalakasvatajad saastemaksu maksma. „Me ei saa rahulikult oma tööga tegeleda, vaid peame pidevalt mõtlema, et kui see seadus vastu võetakse, mis meist saab ja kas on mõtet jätkata,” tõdes uue põlvkonna kalakasvataja Ott Vaino.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Vaino on seda meelt, et Eesti kalakasvatajad tuleks vabastada igasugu maksudest, kuna ettevõtted on väikesed ja reostus olematu. „Euroopas pole riiki, kus kalakasvatajad maksaksid keskkonnareostuse maksu,” lisas ta.

Ott Vaino kuulub Eestis nende väheste hulka, kes võib end nimetada teise põlve kalakasvatajaks – tema isa Mati Vaino alustas Põlvamaal Karilatsil vikerforellide ja Siberi tuurade kasvatamist juba aastal 1984.

Vaino esindab uue sajandi kalakasvatuse põhimõtteid, ta on õppinud kalakasvatust nii bakalureuse- kui ka magistriõppes maaülikoolis, aga ka Genti ülikoolis Belgias. Praktiseerinud Saksamaa, Šotimaa ja Norra kalakasvatustes ning töötanud neli aastat maailma suurima kalatootja juures.

Vaino räägib, et Eesti Maaülikooli bakalaureuseõppes alustas koos temaga kalakasvatuse õppimist 17 noort, neist lõpetas viis. Lõpetajate enamiku moodustasid kalakasvatustega varem seotud inimesed. Maaülikooli lõpetamine langes aega, mil hakati jagama eurotoetusi ja kalakasvatus muutus korraga perspektiivikaks. Valitses mõtteviis, et mis see kalade kasvatamine siis ära pole. On vaja vett, kuhu iga päev sööta visata, ja kala kasvab mühinal. „Ütlen ausalt, kalakasvatajal on miljon muret. Isegi kogenud kasvatajatel tuleb ettenägematuid probleeme,” nentis mees.

04.03.2020 06.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto