Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.03.2020
Eesti Eesti esimene koroonaviirusega nakatunu: paljas mõte, et võin olla nakatunud, sõi mul närvid seest (10) Amet palub hooldekodukülastused ära jätta (2) Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Näomaski asemel panusta kraadiklaasile (2) Tartu maanteel põrkasid kokku veok ja tramm Allikad ei usu Kaljulaidi minekut 9. mail Moskvasse (21) Majandus Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Bürokraatia omavalitsustes kimbutab iga viiendat ettevõtjat Eesti töötajad teenivad lõunanaabritest rohkem (12) Välismaa Ukraina valitsusjuht vahetub riigile halval ajal (2) Tornaado nõudis Tennessees veerandsada inimelu Biden rebis valimistel Sandersist tublisti ette ELi juhtkond toetab otsustavalt Kreekat (7) Arvamus Juhtkiri: kes peaks maksu maksma? (4) Aarne Seppel: isake Kõlvart ja pööbel (9) Mika Lauhde: Huawei paradoks (2) Tarmo Lääne: tulumaksutagastus tagasi teenima Karmo Tüür: Krimmi vahejaam (2) ​Raul-Allan Kiivet: apteegireformi kampaania on oma eesmärgi saavutanud (2) Lugejakirjad Päeva karikatuur Meie Eesti Uus viirus – äge paljuneja või varju hoidja (4) Kadri Tammepuu: oodates ootamatut Ants Nõmper: eriolukord – sõjavägi kätepesu kontrollima? (8) Kultuur Lahkumine magalast: mees, naine ja uue teatri mänguväljak Kultuuriuudised Kunstiuurimus alasti libanaiste teemal Sport Venemaa tippuisutaja tätoveeris jalale Tallinna silueti Kohtadele neljapaadis on kolm selget soosikut Saaremaa võitles südilt, kuid geimi kätte ei saanud Reis Boliivia lummab soolaväljade ning 900-aastase kaktusega Maa Elu Virumaalegi kerkib kahekorruseline saun Kalakasvatajatel puudub tuleviku osas kindlus Jaanipäeva saaki tuleb külvata veebruaris Ka oma tarbeks toodetud seemne eest tuleb tasuda Põllumees peab uute sortide virvarris orienteeruma ETKI sordid sobivad Eesti tingimustesse Ilmajutt: huvitavat lume sulamisest Küüslauk ei lase vanaks jääda Toome lilleniidu koduaeda Surnuna leitud Türi ilvese julgus viitas inimese sekkumisele Looduskalender ⟩ Ega tali taevasse jää Tartu Koroonaviirus jõudis Tartusse Opositsioon astus linnapeale rünnakut kavandades rehale (3) Tantsuõhtud kammivabrikus tulid tagasi Haruldane kroonlühter säras muuseumis Vald müüs tuksis akudega ja külmad elektriautod maha (6) Aasia muusika ja tantsuga tuleb kaasa origamikunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mika Lauhde: Huawei paradoks

4 min lugemist
Mika Lauhde FOTO: Aivar Pau

Huawei asepresident Mika Lauhde selgitab vastuseks artiklile «Kelle tehnoloogiast me sõltume?», millisena näeb ettevõte oma plaani Euroopas.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Postimehe arvamusloos 27. veebruaril tõstatas härra Raul Rikk igati põhjendatud küsimuse: kelle tehnoloogiast me sõltume? Küsiksin vastu: kas üldse tasub täielikult mõne kindla riigi tehnoloogiast sõltuda? Et tagada oma sõltumatus ühest või teisest pakkujast, tuleb tagada võrdne ligipääs kõigile pakkujatele. Eesti on seda põhimõtet osanud väga edukalt rakendada näiteks energiatööstuses oma energiajulgeoleku tagamisel. Tehnoloogiasektoris kehtivad samasugused printsiibid.

Huawei probleem on selles, et ettevõte on muutmas kõiki seniseid telekommunikatsiooni reegleid. Me oleme avanud oma lähtekoodi ning lubame kolmandatel osalistel seda katsetada, lisaks järgime standardisatsiooni ja sertifitseerime oma tooteid – oleme sisuliselt läbipaistvad. Seetõttu ongi küsimus Huawei usaldusväärsusest omamoodi paradoksaalne, sest esimese ettevõttena ei eeldagi me enam riikidelt ja koostööpartneritelt pimesi usaldamist, vaid oleme seadnud eesmärgiks täieliku läbipaistvuse telekomisektoris.

Endine Riigi Infosüsteemide Ameti peadirektor Jaan Priisalu käis mõni aasta tagasi välja idee: Eestil peaks olema oma krüpteerimisalgoritmid, et tagada sõltumatu konfidentsiaalsus. Huawei ongi arendanud oma tehnoloogiat just nõnda, et saaks selliseid visioone tehnoloogiliselt toetada. Spekuleeritakse selle üle, mis on Huawei plaan Euroopas. Palun väga: Huawei eesmärk on pakkuda uut võimalust küberturvalisuses ja riiklikus konfidentsiaalsuses, mis omakorda edendaks Euroopa digitaalset suveräänsust. Küsimus taandubki sellele, kas seda tahetakse. Seepärast lähenebki Huawei teatud küsimustele pisut teistmoodi, kui Euroopas seni harjunud ollakse.

04.03.2020 06.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto