Sisukord
Arvamus
Postimees
05.03.2020
Eesti Eesti esimene koroonaviirusega nakatunu: paljas mõte, et võin olla nakatunud, sõi mul närvid seest (10) Amet palub hooldekodukülastused ära jätta (2) Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Näomaski asemel panusta kraadiklaasile (2) Tartu maanteel põrkasid kokku veok ja tramm Allikad ei usu Kaljulaidi minekut 9. mail Moskvasse (21) Majandus Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Bürokraatia omavalitsustes kimbutab iga viiendat ettevõtjat Eesti töötajad teenivad lõunanaabritest rohkem (12) Välismaa Ukraina valitsusjuht vahetub riigile halval ajal (2) Tornaado nõudis Tennessees veerandsada inimelu Biden rebis valimistel Sandersist tublisti ette ELi juhtkond toetab otsustavalt Kreekat (7) Arvamus Juhtkiri: kes peaks maksu maksma? (4) Aarne Seppel: isake Kõlvart ja pööbel (9) Mika Lauhde: Huawei paradoks (2) Tarmo Lääne: tulumaksutagastus tagasi teenima Karmo Tüür: Krimmi vahejaam (2) ​Raul-Allan Kiivet: apteegireformi kampaania on oma eesmärgi saavutanud (2) Lugejakirjad Päeva karikatuur Meie Eesti Uus viirus – äge paljuneja või varju hoidja (4) Kadri Tammepuu: oodates ootamatut Ants Nõmper: eriolukord – sõjavägi kätepesu kontrollima? (8) Kultuur Lahkumine magalast: mees, naine ja uue teatri mänguväljak Kultuuriuudised Kunstiuurimus alasti libanaiste teemal Sport Venemaa tippuisutaja tätoveeris jalale Tallinna silueti Kohtadele neljapaadis on kolm selget soosikut Saaremaa võitles südilt, kuid geimi kätte ei saanud Reis Boliivia lummab soolaväljade ning 900-aastase kaktusega Maa Elu Virumaalegi kerkib kahekorruseline saun Väätsa Agro uues laudas on lüpsjal ühe lehma jaoks 6–7 sekundit (1) Kalakasvatajatel puudub tuleviku osas kindlus Jaanipäeva saaki tuleb külvata veebruaris Põllumees peab uute sortide virvarris orienteeruma ETKI sordid sobivad Eesti tingimustesse Ilmajutt: huvitavat lume sulamisest Küüslauk ei lase vanaks jääda Toome lilleniidu koduaeda Surnuna leitud Türi ilvese julgus viitas inimese sekkumisele Looduskalender ⟩ Ega tali taevasse jää Tartu Koroonaviirus jõudis Tartusse Opositsioon astus linnapeale rünnakut kavandades rehale (3) Tantsuõhtud kammivabrikus tulid tagasi Haruldane kroonlühter säras muuseumis Vald müüs tuksis akudega ja külmad elektriautod maha (6) Aasia muusika ja tantsuga tuleb kaasa origamikunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aarne Seppel: isake Kõlvart ja pööbel

2 min lugemist
  • Alkoholikultuuri muutmine keeldudega ei pruugi tulemust anda
  • Mida rohkem keelde ja regulatsioone, seda vähem vabadust
Aarne Seppel FOTO: Mihkel Maripuu FOTO: Mihkel Maripuu

Tallinna linnapeal Mihhail Kõlvartil on jälle käes see aeg aastast, mil ta võitleb otsustavalt viinakuradiga. Kuidas muidu mõista tema soovi piirata alkoholimüüki, nii et tavakõrtsidest saaks vägijooke osta ööpäevas 20 tundi ning ööklubidest ja kasiinodest 21 tundi.

Põhjused on igati õilsad. Tsiteerigem Tallinna pressiteenistust: «Piirangu kehtestamisega soovib linn parandada avalikku korda, heakorda ja rahva tervist, muuta noorte väärtushinnanguid, tagada kodu puutumatus, tasakaalustada erinevate isikute ja huvirühmade õigusi ja huve ning hoida Tallinna linna kui turismisihtkoha väärtust.»

Miks mulle tundub, et alati, kui poliitik tahaks midagi teha, aga ei oska, peidab ta oma saamatust uue määruse või seaduse kehtestamise taha?

Piirangumääruse taustal on ju teada hulk alkoholi pakkuvaid asutusi, mille ümber ei ole linn ega ka politsei suutnud avalikku korda tagada. Selmet tegeleda probleemiga, lajatab linnapea Kõlvart kõigile. Bütsantslikku juhtimiskultuuri edendav linnapea saab näidata, kuidas hea isake hoolitseb endast mitte hooliva pööbli eest.

PÄEVA KOMM

Piirangumääruse taustal on ju teada hulk alkoholi pakkuvaid asutusi, mille ümber ei ole linn ega politsei suutnud avalikku korda tagada.

Siinjuures meenub ka minister Jevgeni Ossinovski tõdemus, et alkoholitööstus teenib tulu inimeste tapmise pealt. Ossinovski saatusest ei ole praegu põhjust pikemalt rääkida. Kõlvart on kindlasti olnud diplomaatilisem, pole nii palju vastaseid häbimärgistanud ning on saanud endale vähem vihavaenlasi. Siiski olen enam kui veendunud, et põhjenduseks toodud punktid on võimalik saavutada, tegeledes konkreetse probleemiga.

Alkoholisõltuvuse ja alkoholi liigtarvitamisega tuleb peale piirangute võidelda ka alkoholikultuuri muutmise abil. Tundub uskumatu, aga Eestis on vähemalt mingil tasemel olemas alkoholipoliitika ja see on see koht, kus Ossinovski tegi tegelikult ka palju head. Samas olen veendunud, et keeldude ja piirangutega saavutatud võidud on lühiajalised. Kui teil on olnud teismelisi lapsi, siis mõistate mind.

Tegelikult pole probleem alkoholis. Isegi mitte määrustes või seadustes. Kõlvart võiks ju vastu võtta ka määruse, mis kohustab kõiki inimesi olema ilusad ja head. Küsimus on hoopis selles, kui vabad me tahame ja suudame olla.

Seotud lood
04.03.2020 06.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto