Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
05.03.2020
Eesti Eesti esimene koroonaviirusega nakatunu: paljas mõte, et võin olla nakatunud, sõi mul närvid seest (10) Amet palub hooldekodukülastused ära jätta (2) Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Näomaski asemel panusta kraadiklaasile (2) Tartu maanteel põrkasid kokku veok ja tramm Allikad ei usu Kaljulaidi minekut 9. mail Moskvasse (21) Majandus Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Bürokraatia omavalitsustes kimbutab iga viiendat ettevõtjat Eesti töötajad teenivad lõunanaabritest rohkem (12) Välismaa Ukraina valitsusjuht vahetub riigile halval ajal (2) Tornaado nõudis Tennessees veerandsada inimelu Biden rebis valimistel Sandersist tublisti ette ELi juhtkond toetab otsustavalt Kreekat (7) Arvamus Juhtkiri: kes peaks maksu maksma? (4) Aarne Seppel: isake Kõlvart ja pööbel (9) Mika Lauhde: Huawei paradoks (2) Tarmo Lääne: tulumaksutagastus tagasi teenima Karmo Tüür: Krimmi vahejaam (2) ​Raul-Allan Kiivet: apteegireformi kampaania on oma eesmärgi saavutanud (2) Lugejakirjad Päeva karikatuur Meie Eesti Uus viirus – äge paljuneja või varju hoidja (4) Kadri Tammepuu: oodates ootamatut Ants Nõmper: eriolukord – sõjavägi kätepesu kontrollima? (8) Kultuur Lahkumine magalast: mees, naine ja uue teatri mänguväljak Kultuuriuudised Kunstiuurimus alasti libanaiste teemal Sport Venemaa tippuisutaja tätoveeris jalale Tallinna silueti Kohtadele neljapaadis on kolm selget soosikut Saaremaa võitles südilt, kuid geimi kätte ei saanud Reis Boliivia lummab soolaväljade ning 900-aastase kaktusega Maa Elu Virumaalegi kerkib kahekorruseline saun Kalakasvatajatel puudub tuleviku osas kindlus Jaanipäeva saaki tuleb külvata veebruaris Ka oma tarbeks toodetud seemne eest tuleb tasuda Põllumees peab uute sortide virvarris orienteeruma ETKI sordid sobivad Eesti tingimustesse Ilmajutt: huvitavat lume sulamisest Küüslauk ei lase vanaks jääda Toome lilleniidu koduaeda Surnuna leitud Türi ilvese julgus viitas inimese sekkumisele Looduskalender ⟩ Ega tali taevasse jää Tartu Koroonaviirus jõudis Tartusse Opositsioon astus linnapeale rünnakut kavandades rehale (3) Tantsuõhtud kammivabrikus tulid tagasi Haruldane kroonlühter säras muuseumis Vald müüs tuksis akudega ja külmad elektriautod maha (6) Aasia muusika ja tantsuga tuleb kaasa origamikunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Toome lilleniidu koduaeda

4 min lugemist
Juulis õitsevad lilleniidul kollane karikakar, harilik härjasilm, harilik ussikeel ja harilik pune. FOTO: Evely Ustav

Kes soovib looduse õrna ilu koduaeda tuua, võib katset teha lilleniiduga. Meie maakoju viis aastat tagasi rajatud Eesti looduslikest liikidest lilleniit on toonud vaid rõõmu. Loodusliku ilmega lillelapike võib olla ka osake linnaaia murualast.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ameerika ja Euroopa suurlinnades on disainitud lilleniidud haljastuses väga populaarsed. Esiteks loovad loodusliku ilmega alad urbanistlikus linnapildis põnevaid kontraste, teiseks püütakse suurendada linnade liigirikkust lindude ja putukate näol, kes loodud aladelt toidu ja eluaseme leiaksid. Lilleniidus võib kasutada Eesti looduslikke liike või ilmestada seda kultuurliikidega. Näiteks paljud Põhja-Ameerika püsikud, mille hulgas on mitmed astri liigid, on väärtuslikud hilise õitsemise tõttu.

Lilleniidu tüübid

Üheaastastest liikidest lillemuru seemnesegusid kasutades võite saada kiire tulemuse. Valmis seemnesegud on tavaliselt töökindlad ja annavad oodatud tulemuse, sest suvelilledel on kiire idanemine ja suur idanevusprotsent. Tulemus kestab siiski vaid mõni kuu.

Aega ja kannatust nõudvam ettevõtmine on pikemaealiste liikidega katsetamine. Lilleniit, mis on liigirikas ja vajab hoolt mõni kord aastas, eeldab õiget rajamist ja läbimõeldud taimevalikut. Lilleniitu on lihtsam rajada väheviljakale pinnasele. Kellel siiski on kindel soov, õnnestub õige taimevaliku korral ka huumusrikkamal mullal. Viimasel juhul on peamine katsumus umbrohutõrje ja liigilisel koosseisul tuleb silm peal hoida. Nimelt võib mõni soositud liik ennast liiga hästi tunda ja teised liigid paari aastaga välja tõrjuda. Olemasolevasse murusse niidutaimede seemnete külvamist ei peeta efektiivseks, sest võrsuvad taimed ei suuda väljaarenenud tugeva juurestikuga murutaimedega konkureerida, seda eriti viljakatel muldadel.

04.03.2020 06.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto