Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
05.03.2020
Eesti Eesti esimene koroonaviirusega nakatunu: paljas mõte, et võin olla nakatunud, sõi mul närvid seest (10) Amet palub hooldekodukülastused ära jätta (2) Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Näomaski asemel panusta kraadiklaasile (2) Tartu maanteel põrkasid kokku veok ja tramm Allikad ei usu Kaljulaidi minekut 9. mail Moskvasse (21) Majandus Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Bürokraatia omavalitsustes kimbutab iga viiendat ettevõtjat Eesti töötajad teenivad lõunanaabritest rohkem (12) Välismaa Ukraina valitsusjuht vahetub riigile halval ajal (2) Tornaado nõudis Tennessees veerandsada inimelu Biden rebis valimistel Sandersist tublisti ette ELi juhtkond toetab otsustavalt Kreekat (7) Arvamus Juhtkiri: kes peaks maksu maksma? (4) Aarne Seppel: isake Kõlvart ja pööbel (9) Mika Lauhde: Huawei paradoks (2) Tarmo Lääne: tulumaksutagastus tagasi teenima Karmo Tüür: Krimmi vahejaam (2) ​Raul-Allan Kiivet: apteegireformi kampaania on oma eesmärgi saavutanud (2) Lugejakirjad Päeva karikatuur Meie Eesti Uus viirus – äge paljuneja või varju hoidja (4) Kadri Tammepuu: oodates ootamatut Ants Nõmper: eriolukord – sõjavägi kätepesu kontrollima? (8) Kultuur Lahkumine magalast: mees, naine ja uue teatri mänguväljak Kultuuriuudised Kunstiuurimus alasti libanaiste teemal Sport Venemaa tippuisutaja tätoveeris jalale Tallinna silueti Kohtadele neljapaadis on kolm selget soosikut Saaremaa võitles südilt, kuid geimi kätte ei saanud Reis Boliivia lummab soolaväljade ning 900-aastase kaktusega Maa Elu Virumaalegi kerkib kahekorruseline saun Kalakasvatajatel puudub tuleviku osas kindlus Jaanipäeva saaki tuleb külvata veebruaris Ka oma tarbeks toodetud seemne eest tuleb tasuda Põllumees peab uute sortide virvarris orienteeruma ETKI sordid sobivad Eesti tingimustesse Ilmajutt: huvitavat lume sulamisest Küüslauk ei lase vanaks jääda Toome lilleniidu koduaeda Surnuna leitud Türi ilvese julgus viitas inimese sekkumisele Looduskalender ⟩ Ega tali taevasse jää Tartu Koroonaviirus jõudis Tartusse Opositsioon astus linnapeale rünnakut kavandades rehale (3) Tantsuõhtud kammivabrikus tulid tagasi Haruldane kroonlühter säras muuseumis Vald müüs tuksis akudega ja külmad elektriautod maha (6) Aasia muusika ja tantsuga tuleb kaasa origamikunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Tammepuu: oodates ootamatut

3 min lugemist
Kadri Tammepuu. FOTO: Mihkel Maripuu

Teisipäeval tuvastati Eestis teine koroonaviirusega SARS-CoV-2 nakatunu, viirusekandjaid liigub siin tõenäoliselt ringi rohkem. Mõlemad haiged reisisid suuremas seltskonnas ja uued reisisellid saabuvad iga päev.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tihti tuleb sihtkohta jõudmiseks kasutada ümberistumisi lennu-, rongi- ja bussijaamades, kus saab kokku mikroorganismide paabel. Haigestunuid on registreeritud 80 riigis. Terviseameti soovitusest desinfitseerida pärast ühistranspordiga sõitmist kindad ja kotisangad jääb ilmselgelt väheks, sest viirused vaid neile pidama ei jää.

Koroonaviiruseinfost tiine ümbrus pani mindki nädalavahetusel kohvikus terasemalt teenindajaid jälgima. Märkasin, kuidas eelmise kliendiga lõpetanud noormees haaras nurgast harja ja kühvli, et põrandale kukkunud praht kokku pühkida, seejärel asutas end täis saanud prügikotti välja vahetama. Koristamisega lõpule jõudnud, jätkas ta kliendile kohvi ja koogi serveerimist, haarates maiusetaldrikule mineval lusikal kahast – sellest nõgusast osast, mis suhu käib, mitte varrest. Leti tagant paistis kraanikauss, aga meie kohaloleku ajal seda ei kasutatud. Säästan lugejat seiklustest laualapiga, mis jõudis ilma puhastamiseta kohtuda paljude objektidega ja lebada erinevatel pindadel.

Eesti on õigusriik, mille kodanikud otsustavad ise, millal ja kuidas nad käsi või laualappe pesevad. Toidukäitlejatele kehtivad küll teatud nõuded, aga kõigi töötajate juurde, kel kätepesu veres pole, inspektoreid seisma ei jagu. Elanikele saab tõsisemaid kohustusi panna siis, kui epideemia peaks riiki jõudma. Aga mille alusel uus olukord kindlaks tehakse? Kahjuks ei õnnestunud terviseametilt ega sotsiaalministeeriumilt koroonaviiruse riiklikke tegevusplaane puudutavatele küsimustele vastuseid saada, sestap on raske hinnata, kui valmis me oleme – mis on päriselt tehtud ja kuidas koostööd harjutatud. Vägisi meenub poole aasta tagune Võru elektrikatkestus, kus kriisi lahendamisega püüti käigu pealt hakkama saada.

04.03.2020 06.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto