Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
05.03.2020
Eesti Eesti esimene koroonaviirusega nakatunu: paljas mõte, et võin olla nakatunud, sõi mul närvid seest (10) Amet palub hooldekodukülastused ära jätta (2) Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Näomaski asemel panusta kraadiklaasile (2) Tartu maanteel põrkasid kokku veok ja tramm Allikad ei usu Kaljulaidi minekut 9. mail Moskvasse (21) Majandus Eesti turism saab uuelt viiruselt valusa löögi (10) Bürokraatia omavalitsustes kimbutab iga viiendat ettevõtjat Eesti töötajad teenivad lõunanaabritest rohkem (12) Välismaa Ukraina valitsusjuht vahetub riigile halval ajal (2) Tornaado nõudis Tennessees veerandsada inimelu Biden rebis valimistel Sandersist tublisti ette ELi juhtkond toetab otsustavalt Kreekat (7) Arvamus Juhtkiri: kes peaks maksu maksma? (4) Aarne Seppel: isake Kõlvart ja pööbel (9) Mika Lauhde: Huawei paradoks (2) Tarmo Lääne: tulumaksutagastus tagasi teenima Karmo Tüür: Krimmi vahejaam (2) ​Raul-Allan Kiivet: apteegireformi kampaania on oma eesmärgi saavutanud (2) Lugejakirjad Päeva karikatuur Meie Eesti Uus viirus – äge paljuneja või varju hoidja (4) Kadri Tammepuu: oodates ootamatut Ants Nõmper: eriolukord – sõjavägi kätepesu kontrollima? (8) Kultuur Lahkumine magalast: mees, naine ja uue teatri mänguväljak Kultuuriuudised Kunstiuurimus alasti libanaiste teemal Sport Venemaa tippuisutaja tätoveeris jalale Tallinna silueti Kohtadele neljapaadis on kolm selget soosikut Saaremaa võitles südilt, kuid geimi kätte ei saanud Reis Boliivia lummab soolaväljade ning 900-aastase kaktusega Maa Elu Virumaalegi kerkib kahekorruseline saun Kalakasvatajatel puudub tuleviku osas kindlus Jaanipäeva saaki tuleb külvata veebruaris Ka oma tarbeks toodetud seemne eest tuleb tasuda Põllumees peab uute sortide virvarris orienteeruma ETKI sordid sobivad Eesti tingimustesse Ilmajutt: huvitavat lume sulamisest Küüslauk ei lase vanaks jääda Toome lilleniidu koduaeda Surnuna leitud Türi ilvese julgus viitas inimese sekkumisele Looduskalender ⟩ Ega tali taevasse jää Tartu Koroonaviirus jõudis Tartusse Opositsioon astus linnapeale rünnakut kavandades rehale (3) Tantsuõhtud kammivabrikus tulid tagasi Haruldane kroonlühter säras muuseumis Vald müüs tuksis akudega ja külmad elektriautod maha (6) Aasia muusika ja tantsuga tuleb kaasa origamikunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ants Nõmper: eriolukord – sõjavägi kätepesu kontrollima?

2 min lugemist
Ants Nõmper. FOTO: Erakogu

Aeg-ajalt arutatakse, millal saabub uue koroonaviiruse leviku peatamiseks õige hetk kuulutada Eestis välja eriolukord, nagu tegi seda veebruari teisel poolel Leedu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Need, kes niimoodi arutavad, ei ole ilmselt teadvustanud, milleks eriolukord ette on nähtud.

Nakkushaiguste leviku vältimisega tegeleb nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadus, mis jagab nakkushaigused tavalisteks ja eriti ohtlikeks. Viimaste hulka kuuluvad katk, koolera, kollapalavik, tuberkuloos ja viiruslikud hemorraagilised palavikud. Gripp ega uue koroonaviiruse tekitatud Covid-19 ei ole hemorraagilised ehk veritsust esile kutsuvad ega ole seetõttu eriti ohtlikud nakkushaigused. Vaid eriti ohtlik nakkushaigus võimaldab õiguslikult inimest tema tahte vastaselt allutada tervisekontrollile, ravile ja paigutada teda karantiini.

Eesti on õigusriik ja austab inimese vaba valikut saada ravi või olla haige. Eesti ei ole Hiina, kus pannakse terved linnad karantiini. Kuna seaduse tähenduses eriti ohtlikku nakkushaigust Eestisse oodata pole, ei saa riik rakendada piiril eriti ohtlike nakkushaiguste leviku vältimise meetmeid – näiteks keelduda reisijat riiki lubamast. Suurürituste keelamiseks ei ole samuti alust, mistõttu homse Bryan Adamsi kontserdi ärajätmist riik nõuda ei saa.

Ka lasteaedadesse ja koolidesse võivad ilma haigustunnusteta lapsed vabalt minna. Terviseameti soovitused on omal kohal, kuid need ei ole õiguslikult kohustuslikud. Tööandja peab looma võimalikult nakkusohutud tööolud nii töötajatele kui ka klientidele. Konkreetset mõõdupuud ei ole, mistõttu võib arvata, et töötajal tuleb jätkuvalt tööl käia ja tööandjal võimaldada töölkäimist. Loomulikult on teretulnud töötajate-tööandjate kokkulepped, kuid õiguslikust seisukohast ei ole see olukord, mis annaks õiguse töötamisest keelduda.

04.03.2020 06.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto