Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
06.03.2020
Eesti «Ta lubas muutuda, ent vägivald naasis...» Laulupeol kootud vaip tuli muuseumi Ministeeriumid tühistavad viiruse tõttu välislähetusi (1) Bussijuhid peavad küljekleepse inetuks (1) Majandus Hiigelreform sikutaks töötud vaesusest välja (22) Lego viirus ei hirmuta Välismaa Läti alustab Vene agendi suhtes juurdlust (1) Paduvihm külvas Brasiilias hävingut Warren lõpetas presidendikampaania KOHALIK VAADE. Kreeka valmistub Türgi provokatsioonideks (7) Migrandisurve vallutas ka ELi välisministrite kohtumise Koroonaviirus muutus USAs poliitiliseks Helsingis rünnakut plaaninud lätlane ei jõudnud tegudeni (2) Arvamus Juhtkiri: tõmme keskele (1) Berit Nuka: õigus olla tõrjutud (5) Vladimir Juškin: Lukašenka ja Putini pokker Riho Breivel: põlevkivi taandumine roheenergia ees vajab plaani (5) Mart Raudsaar: tööl on hind (16) Meie Eesti Aleksei Lotman: hanede kevadised keerdsõlmed (2) Olav Kreen: kevadjaht leevendaks hanerüüstet Jaanus Remm: hanede heidutusjaht – poolt ja vastu Veljo Volke: jahil pole hirmutamise ees eelist Kultuur Valitud kaebusi piiratud teovõimega jumalale UUS EESTI FILM ⟩ Seks, ega see pole naljaasi Sport Ioannis Kalmazidis - kreeklane, kes mängib saarlastele Vehklemisnaised võivad tänu koroonaviirusele saada ootamatu kingi Jaanus Kriisk astus EOK presidendirallilt kõrvale Tartu Delta õppehoone võitis tartlaste südamed (1) Toomas Lepp: peokutsetest jääb ettevõtluse toetamisel väheks Tartus said kaitsemaskid ja desovahendid otsa Lennuameti peadirektor maandus unikaalses lennuakadeemias Laulupeol kootud vaip jõudis muuseumi Bigbank Tartu paneb homme kõik mängu Ülikooli korvpallimeeskonna play-off’i pääsme otsustavad kolm viimast mängu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaanus Remm: hanede heidutusjaht – poolt ja vastu

4 min lugemist
Inimene peletamas hanesid mittesurmaval viisil. FOTO: Jaanus Remm

Katsetusena korraldatud kevadine hanejaht näitas, et kuigi jahipiirkonnas jäi hanesid kiiresti vähemaks, ei püsinud see mõju võrreldes tavalise peletamisega sugugi kauem, kirjutab põllumeeste nuhtlusele, oma rännuteel põlde rüüstavate hanede probleemile lahendust otsinud ettevõtte reWILD uuringujuht Jaanus Remm.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Möödunud kevadel toimunud hanede heidutusjahi katseprojekti tulemused näitasid, et surmav heidutus võib aidata linde põldudelt eemal hoida, kuid vahe tavapärase heidutusega on väike; tegeleda tuleks pigem hanedele sobivate looduslike peatuspaikade kaitsmise ja planeerimisega, et neid põldudelt eemale suunata.

Põlde räsivatele põua-, vee- ja külmakahjustustele on viimastel kümnenditel üha sagedamini lisandunud rändel olevad haned ja lagled. Kevaditi registreeritakse hane­kahjustusi 17–41 ruutkilomeetril Eesti põldudel. Riik neid küll hüvitab, kuid mitte kogu kahju.

Suured ja pikaealised linnud haned ja lagled, kes elavad 10–20 aastat ning toituvad rohttaimedest ja seemnetest, peatuvad oma kevadrändel Eestis, et puhata ja jõudu koguda. Kui ajalooliselt on haned rändepeatuseks valinud märgalad, ranna- ja lamminiidud, siis nüüd toituvad linnud peamiselt põldudel, kus leidub maitsvat talivilja orast ja äsja külvatud suviviljaseemet.

Miks nad rohumaadel ei püsi?

Sellel arvatakse olevat lisaks rammusale toidule põldudel kaks peamist põhjust. Ühelt poolt on poollooduslike niitude pindala kõvasti vähenenud, sest neid on haritud intensiivsemaks põllumajanduseks või lastud võsastuda. Rannaniite, mis hanedele rändepeatuseks hästi sobivad, oli eelmise sajandi keskel Eestis 290 ruutkilomeetrit; nüüd on sellest järel vaid viiendik. Teisalt on mitme haneliigi arvukus pärast 20. sajandi alguse ja keskpaiga madalseisu märkimisväärselt tõusnud. Näiteks suur-laukhane ja valge­põsk-lagle arvukus on Euroopas viimase poolsajandi jooksul rohkem kui kümne­kordistunud.

Eesti asub arktiliste lindude peamisel rändeteel. Kevadel ja sügisel rändab meilt läbi pool miljonit hane üheksast liigist. Rändepeatus Eestis kestab umbes kaks kuud, siis liiguvad linnud Venemaa tundrasse ja taigasse. Siin ei ole nende kodu ei suvel ega talvel.

05.03.2020 07.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto