Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
06.03.2020
Eesti «Ta lubas muutuda, ent vägivald naasis...» Laulupeol kootud vaip tuli muuseumi Ministeeriumid tühistavad viiruse tõttu välislähetusi (1) Bussijuhid peavad küljekleepse inetuks (1) Majandus Hiigelreform sikutaks töötud vaesusest välja (22) Lego viirus ei hirmuta Välismaa Läti alustab Vene agendi suhtes juurdlust (1) Paduvihm külvas Brasiilias hävingut Warren lõpetas presidendikampaania KOHALIK VAADE. Kreeka valmistub Türgi provokatsioonideks (7) Migrandisurve vallutas ka ELi välisministrite kohtumise Koroonaviirus muutus USAs poliitiliseks Helsingis rünnakut plaaninud lätlane ei jõudnud tegudeni (2) Arvamus Juhtkiri: tõmme keskele (1) Berit Nuka: õigus olla tõrjutud (5) Vladimir Juškin: Lukašenka ja Putini pokker Riho Breivel: põlevkivi taandumine roheenergia ees vajab plaani (5) Mart Raudsaar: tööl on hind (16) Meie Eesti Aleksei Lotman: hanede kevadised keerdsõlmed (2) Olav Kreen: kevadjaht leevendaks hanerüüstet Jaanus Remm: hanede heidutusjaht – poolt ja vastu Veljo Volke: jahil pole hirmutamise ees eelist Kultuur Valitud kaebusi piiratud teovõimega jumalale UUS EESTI FILM ⟩ Seks, ega see pole naljaasi Sport Ioannis Kalmazidis - kreeklane, kes mängib saarlastele Vehklemisnaised võivad tänu koroonaviirusele saada ootamatu kingi Jaanus Kriisk astus EOK presidendirallilt kõrvale Tartu Delta õppehoone võitis tartlaste südamed (1) Toomas Lepp: peokutsetest jääb ettevõtluse toetamisel väheks Tartus said kaitsemaskid ja desovahendid otsa Lennuameti peadirektor maandus unikaalses lennuakadeemias Laulupeol kootud vaip jõudis muuseumi Bigbank Tartu paneb homme kõik mängu Ülikooli korvpallimeeskonna play-off’i pääsme otsustavad kolm viimast mängu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aleksei Lotman: hanede kevadised keerdsõlmed

2 min lugemist
Aleksei Lotman. FOTO: Madis Sinivee

Pole saladus, et lisaks sügisesele ka kevadise hanejahi lubamise küsimus on emotsionaalselt laetud. Seejuures loomulikult on emotsioonid üleval nii selle soosijatel kui vastu olijatel, nii et vaidluse teist poolt emotsionaalsuses süüdistada pole mõtet.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Emotsioonid käivad inimeseks olemise juurde ja nende olemasolu pole mingi häbiasi. Nagu eelmise nädala külgedel kirjutasin, on loodushoid muuhulgas ka moraaliküsimus, sestap siis loomulikult on ka emotsioonidel siin oma koht.

Ent selge on seegi, et emotsioonid üksi meid edasi ei vii. Ratsionaalne debatt ei pruugi kõiki küsimusi, sealhulgas eetikaga seonduvaid, lõpuni lahendada, kuid lahenduse lahutamatuks osaks on see ometigi. Ratsionaalseks aruteluks on vaja fakte – kuigi ei saa vältida sedagi, et neid tõlgendatakse erinevalt.

Juba mõnda aega on teada fakt, et paljude hane- ja lagleliikide arvukus on viimasel ajal suurenenud, sealhulgas ka selliste, kes veel hiljutises minevikus, mida minuealised mäletavad ka ise, olid ohustatud. Nende pääsemine väljasuremisest ja jätkuv kosumine on kahtlemata looduskaitse edulugu, kuid nagu paljude teistegi liikidega (kõige ilmsem näide on suurkiskjate taastumine ja levik Euroopas), võib edulugu põhjustada konflikte. Samas ei tohi unustada fakti, et mitu haneliiki on praegugi väga halvas seisus.

Kuidas konflikte maandada? Looduskaitse- ja -kasutusalane kirjandus kubiseb uuringutest, rahvusvahelised kehandid on välja andnud juhendeid, kuid iga konflikt on mõneti unikaalne ja sestap tuleb mõnda ratast üha uuesti leiutada. Eks kõige ilmsem on tänapäeva maailmas hüvitusmeetmete rakendamine: kui haned söövad põllumajandustootja põllul kasvavat vilja ja seda nii kahjustavad, maksab riik kahju kinni.

05.03.2020 07.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto