Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
06.03.2020
Eesti «Ta lubas muutuda, ent vägivald naasis...» Laulupeol kootud vaip tuli muuseumi Ministeeriumid tühistavad viiruse tõttu välislähetusi (1) Bussijuhid peavad küljekleepse inetuks (1) Majandus Hiigelreform sikutaks töötud vaesusest välja (22) Lego viirus ei hirmuta Välismaa Läti alustab Vene agendi suhtes juurdlust (1) Paduvihm külvas Brasiilias hävingut Warren lõpetas presidendikampaania KOHALIK VAADE. Kreeka valmistub Türgi provokatsioonideks (7) Migrandisurve vallutas ka ELi välisministrite kohtumise Koroonaviirus muutus USAs poliitiliseks Helsingis rünnakut plaaninud lätlane ei jõudnud tegudeni (2) Arvamus Juhtkiri: tõmme keskele (1) Berit Nuka: õigus olla tõrjutud (5) Vladimir Juškin: Lukašenka ja Putini pokker Riho Breivel: põlevkivi taandumine roheenergia ees vajab plaani (5) Mart Raudsaar: tööl on hind (16) Meie Eesti Aleksei Lotman: hanede kevadised keerdsõlmed (2) Olav Kreen: kevadjaht leevendaks hanerüüstet Jaanus Remm: hanede heidutusjaht – poolt ja vastu Veljo Volke: jahil pole hirmutamise ees eelist Kultuur Valitud kaebusi piiratud teovõimega jumalale UUS EESTI FILM ⟩ Seks, ega see pole naljaasi Sport Ioannis Kalmazidis - kreeklane, kes mängib saarlastele Vehklemisnaised võivad tänu koroonaviirusele saada ootamatu kingi Jaanus Kriisk astus EOK presidendirallilt kõrvale Tartu Delta õppehoone võitis tartlaste südamed (1) Toomas Lepp: peokutsetest jääb ettevõtluse toetamisel väheks Tartus said kaitsemaskid ja desovahendid otsa Lennuameti peadirektor maandus unikaalses lennuakadeemias Laulupeol kootud vaip jõudis muuseumi Bigbank Tartu paneb homme kõik mängu Ülikooli korvpallimeeskonna play-off’i pääsme otsustavad kolm viimast mängu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Olav Kreen: kevadjaht leevendaks hanerüüstet

2 min lugemist
Olav Kreen. FOTO: Agnes Aus

Kevadise heidutusjahi idee kasvas välja vajadusest. Rannikul asuvad põllumehed täheldasid juba aastaid tagasi, et põldudel on tühimikud, nüüd kannatab hanerüüste all vähemalt kolmandik Eestist.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Läbirändavate hanede arv on kõvasti kasvanud ja heidutamine ilma inimese osaluseta ei ole enam tõhus. Samas on kevad kiire aeg, kui kõik töötajad peavad nagunii mitmekordse koormusega põllutöid tegema.

Kevadjaht tooks leevendust. Me ei ütle, et see on üks ja ainus meetod, aga siiani ei ole keegi paremat välja pakkunud. Uuritud põldudel oli näha, et linnud ei kiirustanud naasma kohtadesse, mis võisid olla eluohtlikud. Seega on surmav heidutus efektiivsem, mõjudes kauem.

Nagu selgitas praeguseks meie hulgast lahkunud Eesti tunnustatuim haneliste uurija Aivar Leito: kui suunata linnud põldudelt rannaniitudele ja teistele aladele, kus toit ei ole nii energiarikas kui külvatud seemned ja värske vilja oras või talirapsi taimed, pidurduks ka lindude juurdekasv ja looduslik regulatsioon saaks paremini toimida.

Kevadise heidutusjahi vastased seisukohad tuginevad emotsioonidele, kuid enamik inimesi, saades aru asja olemusest, mõistavad probleemi ja tunnistavad heidutusjahti kui lahendust.

05.03.2020 07.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto