Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
06.03.2020
Eesti «Ta lubas muutuda, ent vägivald naasis...» Laulupeol kootud vaip tuli muuseumi Ministeeriumid tühistavad viiruse tõttu välislähetusi (1) Bussijuhid peavad küljekleepse inetuks (1) Majandus Hiigelreform sikutaks töötud vaesusest välja (22) Lego viirus ei hirmuta Välismaa Läti alustab Vene agendi suhtes juurdlust (1) Paduvihm külvas Brasiilias hävingut Warren lõpetas presidendikampaania KOHALIK VAADE. Kreeka valmistub Türgi provokatsioonideks (7) Migrandisurve vallutas ka ELi välisministrite kohtumise Koroonaviirus muutus USAs poliitiliseks Helsingis rünnakut plaaninud lätlane ei jõudnud tegudeni (2) Arvamus Juhtkiri: tõmme keskele (1) Berit Nuka: õigus olla tõrjutud (5) Vladimir Juškin: Lukašenka ja Putini pokker Riho Breivel: põlevkivi taandumine roheenergia ees vajab plaani (5) Mart Raudsaar: tööl on hind (16) Meie Eesti Aleksei Lotman: hanede kevadised keerdsõlmed (2) Olav Kreen: kevadjaht leevendaks hanerüüstet Jaanus Remm: hanede heidutusjaht – poolt ja vastu Veljo Volke: jahil pole hirmutamise ees eelist Kultuur Valitud kaebusi piiratud teovõimega jumalale UUS EESTI FILM ⟩ Seks, ega see pole naljaasi Sport Ioannis Kalmazidis - kreeklane, kes mängib saarlastele Vehklemisnaised võivad tänu koroonaviirusele saada ootamatu kingi Jaanus Kriisk astus EOK presidendirallilt kõrvale Tartu Delta õppehoone võitis tartlaste südamed (1) Toomas Lepp: peokutsetest jääb ettevõtluse toetamisel väheks Tartus said kaitsemaskid ja desovahendid otsa Lennuameti peadirektor maandus unikaalses lennuakadeemias Laulupeol kootud vaip jõudis muuseumi Bigbank Tartu paneb homme kõik mängu Ülikooli korvpallimeeskonna play-off’i pääsme otsustavad kolm viimast mängu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Veljo Volke: jahil pole hirmutamise ees eelist

2 min lugemist
Veljo Volke. FOTO: Eesti Keskkonnaühenduste Koda

Mullu kevadel oletasin siin külgedel (PM 3.05.2019) heidutusjahi katsetamise algusest rääkivas artiklis, et uuring näitab, et jahil on tavalise hirmutamise ees väike eelis.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Seal, kus toimus jaht, kohatigi hanesid vähem. Mõneti ootamatult toimisid aga erinevad heidutusviisid põllukahjustuste vähendamiseks (mis on ju tegelik eesmärk!) võrdväärselt: nii jahi kui ka mittesurmava heidutuse põldudel oli hanetroppe ja seega ka kahjustusi vähe. Uuring sedastab: «Seega on ka mitteletaalse heidutuse abil võimalik hanekahjustusi ära hoida, kui seda teha piisava sagedusega.» Kevadjaht ei lahenda probleemi ja on vastuolus loodushoiu alustega.

Hulka jahimehi koondada suutvad viljakasvatajad saavad oma põldudel kevadisi hanekahjustusi vähendada, kuid selle eest peab maksma. Sama tulemuse saab, palgates põlluvahi, kes sõidab regulaarselt põlde läbi.

Jahi lubamise puhul ei saa riigilt hanekahju hüvitist, nii kaob üks kulusid tasakaalustav hoob. Halduskoormus kasvab, sest keskkonnaamet peab load väljastama tootja ja põllumassiivi täpsusega ning nõudma aruandlust. Ka tootjad, kes oma põldudel jahiõigust ei taotle, jätkavad hanede hirmutamist.

Linnud peavad tegema rohkem toitumislende, energiakulu suureneb, pikeneda võib Eestis viibimise aeg, nii et kogukahju suureneb. Ei saa rääkida mõistlikust lahendusest, kuni pole teada, kus peale poollooduslike rohumaade tohivad haned süüa. Kevadjahi laialdasem võimaldamine sellele küsimusele ei vasta.

05.03.2020 07.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto