Sisukord
AK
Tänane leht
28.10.2020
Koroonaviirus Eestis: kõnnime praegu mõõgateral (18) Eesti Tallinna sotsid toetavad Roheliste petitsiooni, Saar ei pane allkirja (24) Riik ravib looma- ja marjaäri haavu (3) Eesti passide kujundus muutub Eesti lühiuudised EKRE saadab ERRi nõukogusse Anti Poolametsa (1) E-riik astub järgmise sammu laia maailma (3) 108-aastane Illa Toompuu tahab elada veel 80 aastat Majandus Eestis jõudis kriis töötajateni kiiremini kui mujal Euroopas (3) Majanduse lühiuudised Alibaba tütarettevõte teeb ajaloo suurima IPO Suurtööstused saavad rohetasudele maksulae Tehnika lühiuudised Välismaa Kohalik vaade ⟩ Valitsuse kehtestatud uued piirangud läitsid Itaalias vihaleegi Valgevene opositsioon üritab streigiga Lukašenkat murda (2) Postimees USAs ⟩ Kuus päeva valimisteni: California kohal on sinine taevas (7) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Vaba maailma valimised (1) Tiit Loim: kõurikute kõigutamatu ülemvõim (3) Toomas Vitsut: piiridest väljuv riik Peatoimetaja Mart Raudsaar: ühel päeval saame meiegi Pulitzeri* (9) Tiia Lister: nõiaring õpetaja elukutse ümber (2) Erkki Bahovski: sõna ja tegu (1) TERVISHOID ⟩ Janika Kõrv: Eesti insuldiravi kasvas Euroopa meistriks TERVISHOID ⟩ Ken Kalling: lastehalvatuse epideemiast sündis uus ravisuund TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: kutsumata külaline külvab õnnetust Kultuur Kuidas seletada pilte surnud punktile Kultuur lühidalt Salapilk võõrasse külmkappi «Rebecca» on kummituslugu ilma kummituseta Sport Belgia MM-ralli võib kujuneda rehviloteriiks, millega pani Aava 11 aastat tagasi täppi (1) Spordi lühiuudised Kaia Kanepi jätkab pingelist punktijahti Hyundai rallitiim oli sunnitud koroona tõttu tehase sulgema Toijala loodab kokku saada parimat koosseisu, kuid arvestab võimalike tagasilöökidega Teadus Kas pandeemia näitab teed kliimasõbralikule maailmale? (4) Tartu Raha on makstud, aga internetti pole (5) Toomas Kiho: südalinna kultuurikeskus kui Tartu päästeplaan (1) Oliver Mõttus: abielureferendum viib valele teele (1) Maakonna liinivõrku ootab ees raputus Tartu lühiuudised MIKS? ⟩ ... pole Tartus nii, nagu on Tallinnas, Haapsalus ja Pärnus, linnaveiseid või näiteks -lambaid, kes saaks Emajõe luhal elada ning seal loodust mitmekesistada? Kasekese restorani lammutus seisab ehitusloa taga (1) Noortelt judokatelt neli kulda, kurb viga jättis Kuusiku Ungaris üheksandaks Korvpallurid ihkavad võitu Mõned oskavad anekdoote rääkida ja teised mitte, Peeter Tulviste oskas Peeter Tulviste ja kirjastus Ilmamaa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Süütust kaotamas, Greta Garbo ekraanil

3 min lugemist
Enn Nõu, “Elu ja aeg”. FOTO: Raamat

Enn Nõu tegi juba varakult otsuse, et jääb eestlaseks hoolimata maailmasõja tõmbetuultest, mis hulga vapraid Eesti poegi ja tütreid üle maailma laiali pillas. Enn Nõu värskeim raamat “Elu ja aeg” on tema teiste teoste hulgas ainukordne, sest kirjanik on välja andnud oma teismeaja päevikud gümnaasiumi- ja ülikooliaegsest Uppsalast. Päevik algab, kui autor on 16-aastane (1949), ja lõpeb, kui kahekümne teine eluaasta koidab.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Rahulik Uppsala linn, kus aastakümnete jooksul pole toimunud drastilisi muutusi, pakkus sõjakeerisest tulnud pagulastele kaitset. Kogu sõjajärgse aja on elu käinud sealse piiskopilossi, katedraali, Fyrise jõe ja ülikooli ümber. Tänavatel astuvad asjalike nägudega konservatiivsed inimesed, rutt on näiline. Nende hulgas on ka Enn Nõu, kelle kohta me ei tea täpselt öelda, kas tegu on konservatiivi, liberaali, demokraadi või ehk hoopis sotsiga (ta tundis August Reid).

Enn Nõu elu on olnud tegelikult pikem, kirjum, mitmetahulisem kui mis tahes erakond. Ta ise on oma elu iseloomustades alati peatunud 1968. aastal ilmunud romaanil “Pidulik marss”, milles Nõukogude Eesti elu halastamatult kritiseeritakse. Seda siinmail märgati ja premeeriti siis ka autorit Eestisse sisenemise keeluga. Nõu on oma tõotust täitnud ja alati eestlaseks jäänud. Ta vennad tahtsid juba rootsistuda, Eesti raamatut enam kätte ei võtnud, aga Enn luges neile õhtuti ette “Kevadet”.

Päevikust näeme, et ta otsis 18-aastaselt Rootsist just eesti rahvusest neiut, kellega abielluda. Seitsekümmend aastat hiljem pole midagi muutunud: Enn Nõu vaatab suure huviga Eesti uudistesaateid ja talletab ühestainsast "Aktuaalsest kaamerast" oma suurde mälusalve midagi sellist, mida kodueestlased veel ei teagi. Ta on kohtunud kolme Eesti presidendiga ja teab isegi pensionireformist üksikasjadeni, ehkki see viimane ei puuduta teda kuidagi.

27.10.2020 28.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto