Sisukord
AK
Postimees
05.08.2020
Klubijuhid kaitsevad oma ärisid ja näitavad näpuga pigem viirusekandjate poole Eesti Eesti lühiuudised Uhiuut Reidi teed tabas veeuputus Rahvusvaheline hipilaager peab Lõuna-Eestis taas asukohta vahetama Kui suurt kahjutasu ei tule, saab Helme esimesena teada (4) Postimehe dokk ⟩ Eesti mehe hämmastav lugu: ISISe kuulirahe alt pussitaja noa otsa Tartus (4) Majandus Majanduse lühiuudised TikToki ootab ees sunnitud paaripanek Microsoftiga Pensionireformi saatus selgub oktoobris (1) Välismaa Ekskuninga vari Hispaania monarhia kohal Norra kardab viiruse levikut koroonalaevalt maismaale Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: Seedri seeme riigikohtus Peatoimetaja Mart Raudsaar: Mente et manu* (2) Marek Strandberg: uus hügieenistandard (1) Neeme Raud: tööandjate «diktatuur» Dmitrijs Astašonoks: amortiseeruva kinnisvara lõks Erkki Bahovski: suursaadiku kimbatus Kultuur Kultuuri lühiuudised Tormise elu oli võitlus oma rahva muusikalise emakeele eest Tantsuline linnaplaneerimine: seinad üles laome, kopsime ja taome Sport Analüüs: kes ja miks jäid silma korvpallikoondise suvest? Taas Eesti meistri tiitlit jahtiv Kanter jäi saladusli­kuks Puust ja punaseks: Meistrite liiga naaseb, aga kus, milliste reeglite ja kellega? Tartu Abilinnapeade suhtlusvea tõttu jääb ära jooksuvõistlus Terviseametnik: Tartu lukkupanekut keegi ei aruta Pool muna või tühi koor? Meil on kohe vaja uusi piiranguid Sotsiaalminister: hetkel karmimaid meetmeid tarvis ei lähe Tartu lühiuudised Maskikandjaid liigub rahvarohketes kohtades vähe Tartus on haiglaravil kolm koroonahaiget Suur liiklussõlm läbib Lidli jaoks uuenduskuuri Alanud hooajal võib küttida 93 karu Panoraamseks kloonitud kurviline mängufilm linastub vaid üks kord Meelelahutus Koomiks Sudoku

Paksu pärandi kaitseks

3 min lugemist
Paavo Matsin. FOTO: Sander Ilvest

Paavo Matsini romaane võib nimetada baroklikeks, humoorikateks, absurdseteks ja hermeetilisteks. Eriti see viimane sõna sobib autori viimase, Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel mullu esikohaga pärjatud „Kongo tango“ kohta. Seda just sõna algupärases, salatarkusi vahendavale jumalale Hermes Trismegistosele viitavas tähenduses.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ka kõigis neljas varasemas Matsini romaanis on alkeemiline sümboolika, alkeemiaga seotud kohad (eelkõige Praha), vähem ka alkeemilised tegevused – müstilised muundumised ja muundamised – mänginud oma rolli. Kuid „Kongo tangos“ läheb autor kaugemale. Siin on kogu tegevustik tihedalt seotud alkeemiaga, sellel on narratiivi kandev roll.

Romaan algab mõnevõrra absurdilõhnalise krimikirjandusena, kuid kasvab sellest peagi välja suuremaks, laiemaks, mitmeplaanilisemaks. Kaotamata siiski fookust – seda ka vaatamata teose kestel mitu korda esinevale, põhiliinist hälbivaid vahelepõikeid lõpetavale sedastusele „Aga alaku nüüd meie lugu“ (nt lk 12, 39, 56). Kuid see kuulub juba Matsini stiili juurde – keel ja sellega mängimine on talle oluline ja see on ka orgaaniliselt seotud romaani sisuga.

04.08.2020 05.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto