Sisukord
AK
Tänane leht
07.03.2020
Eesti Õpilase haigestumine tõi kooli sulgemise (1) Eesti Kongressil tõusis fööniks tuhast (8) Postimehe kultuurijuht Heili Sibrits kirjutas parima arvamusloo (2) Majandus Koroona näppas Marilt raha Välismaa Kohus: Dubai šeik korraldas oma laste röövimise Moskva lubab naised metrooronge juhtima Soome sõdureid süüdistatakse ajateenijate piinamises (1) Koroona vari laiub suurõppuse kohal (2) Arvamus Hübriidsõjas peaminister Kyriakos Mitsotakis (3) Üleöö kuumimaks nimeks (1) Areng karjääri lõpuni Eesti lennunduse valguskiir Juhtkiri: mida teha ja mida mitte teha (3) Marti Aavik: vesiniku-Eesti (2) Kultuur VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Päris elu kunstnik Flo Kasearu Digikultuur. Andmestuv kultuuripärand Sport FISi ametnikud tahavad Holmenkolleni suusapühamut teotada Jaanus Kriiski kolumn: head sportlikku naistepäeva! (1) Autospordiliidus otsitakse muutusi ja sihti, mitte paleepööret Kliima Tuleviku-Eesti keskmes on vesinik (13) Merendus Amet korraldab laevaliine saarterahva tagaselja AK Reis riiki, millest keegi midagi ei tea VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Päris elu kunstnik Flo Kasearu Digikultuur. Andmestuv kultuuripärand „Mäepealse lood“ – kellele ja milleks? Kas tõde pole endiselt olemas? Aja auk. Teismelise märg unenägu Juurikas. Tants pika tüdrukuga Nädala plaat. Kõrgepingepostidest inspireeritud närvikirev meistriteos Juurikas. Naistepäev Arter Rääkimata lugu: Kuuenda korruse padruniladu Karl Vaino tarbeks (7) Pole paremaid ja halvemaid aegu, on vaid nüüd ja praegu (2) Kliimavõitlus osutus Greta Thunbergi perele päästerõngaks (41) Seksi ja nalja saab alati liiga vähe! Tummine tükike Jaapanit: esimesed yakitori-vardad Eestis VIDEO. Twerk – häbematult seksikas tants (5) Koenigsegg Gemera ja teised, mida me oleks näinud Genfi autonäitusel, kui see oleks toimunud Kuidas me teame, milline koroonaviirus välja näeb? Mantlite missivõistlus Võitlus Ameerika hinge eest Meelelahutus Koomiks Sudoku

„Mäepealse lood“ – kellele ja milleks?

3 min lugemist
Maarja Astover, „Mäepealse lood“. FOTO: Raamat

Mida teha, kui akna tagant vaatab sulle vastu hall ja igav maailm ning ajakirjandusestki võib leida vaid probleeme ja vastuolusid? Mis muud, kui tuleb luua endale heaolu oaas, fantaasiailm, mis sinu soovidele vastab ning kus sul on hea olla.

Võib ju kujutada ette, et elad kaunis maamajakeses maalilisel kuppelmaastikul, samas aga on linnavõlud kõigest pooletunnise autosõidu kaugusel. Pilti täiendavad toetav mees ja imearmsad lapsed, kes väga harva ja väga väikest pahandust teevad, ning töö, millest juba lapsest saati oled unistanud. Just nõnda on teinudki Maarja Astover, kelle debüütteos „Mäepealse lood“ aasta lõpul poelettidele jõudis.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Raamatu keskmesse on autor asetanud Mäepealse talu. Siin tegutseb vahva ja ühtehoidev pere, kuhu kuuluvad mullateadlasest isa Paul, pedagoogist ema, keda Mäepealse Manniks kutsutakse, ning kaks last. Kolmveerandkaheksane särtsakas Ella on hiljuti kooliteed alustanud, pooleneljane Aleksander käib veel lasteaias. Tema suurim väljakutse on r-tähe õppimine.

Jutustatakse sellest, kuidas sünnipäevi ja teisi tähtsündmusi tähistatakse, haigusi põetakse, üheskoos meisterdatakse ja lauamänge mängitakse, mida toredat vanaemade ning onude-tädide ja peresõpradega koos ette võetakse jne. Kõik kirjeldatu – alustatakse aasta algusest ning liigutakse läbi aastaaegade jõulude ja aasta lõpuni – on idülliliselt kaunis ja rõõmus-rahulik, suuremaid probleeme ega kõhklusi-kahtlusi ei esine ei vanemail endil ega lastelgi. Kergemate äparduste või ideaalist kõrvale kaldumiste korral oskab isa ja kui mitte tema, siis Superema ikka lahenduse leida.

On ilmselge, et raamatul on tugevaid autobiograafilisi sugemeid. Nõnda julgelt kumab jutustusest läbi imetlus laste põnevate ütluste, kastist-välja-lahenduste leidmise ja vempude-vigurite viskamise üle. On vägagi mõistetav, miks lapsevanemaks saanuna end inspireerituna tuntakse. On ju sündinud väike ime, kelle iga liigutus, pilk ja tegu tundub ääretult vahva.

06.03.2020 09.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto