Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.03.2020
Eesti «Ta lubas muutuda, ent vägivald naasis...» Laulupeol kootud vaip tuli muuseumi Ministeeriumid tühistavad viiruse tõttu välislähetusi (1) Bussijuhid peavad küljekleepse inetuks (1) Majandus Hiigelreform sikutaks töötud vaesusest välja (22) Lego viirus ei hirmuta Välismaa Läti alustab Vene agendi suhtes juurdlust (1) Paduvihm külvas Brasiilias hävingut Warren lõpetas presidendikampaania KOHALIK VAADE. Kreeka valmistub Türgi provokatsioonideks (7) Migrandisurve vallutas ka ELi välisministrite kohtumise Koroonaviirus muutus USAs poliitiliseks Helsingis rünnakut plaaninud lätlane ei jõudnud tegudeni (2) Arvamus Juhtkiri: tõmme keskele (1) Berit Nuka: õigus olla tõrjutud (5) Vladimir Juškin: Lukašenka ja Putini pokker Riho Breivel: põlevkivi taandumine roheenergia ees vajab plaani (5) Mart Raudsaar: tööl on hind (16) Meie Eesti Aleksei Lotman: hanede kevadised keerdsõlmed (2) Olav Kreen: kevadjaht leevendaks hanerüüstet Jaanus Remm: hanede heidutusjaht – poolt ja vastu Veljo Volke: jahil pole hirmutamise ees eelist Kultuur Valitud kaebusi piiratud teovõimega jumalale UUS EESTI FILM ⟩ Seks, ega see pole naljaasi Sport Ioannis Kalmazidis - kreeklane, kes mängib saarlastele Vehklemisnaised võivad tänu koroonaviirusele saada ootamatu kingi Jaanus Kriisk astus EOK presidendirallilt kõrvale Tartu Delta õppehoone võitis tartlaste südamed (1) Toomas Lepp: peokutsetest jääb ettevõtluse toetamisel väheks Tartus said kaitsemaskid ja desovahendid otsa Lennuameti peadirektor maandus unikaalses lennuakadeemias Laulupeol kootud vaip jõudis muuseumi Bigbank Tartu paneb homme kõik mängu Ülikooli korvpallimeeskonna play-off’i pääsme otsustavad kolm viimast mängu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vladimir Juškin: Lukašenka ja Putini pokker

5 min lugemist
  • Venemaa käsitleb Valgevenet oma strategiliseks eesliinina
  • Venemaa püüab Valgevenet mõjutada erinevatel viisidel
  • Lukašenka ei lase end Moskva manipulatsioonidest häirida
Balti Venemaa uuringute Keskuse direktor Vladimir Juškin. FOTO: SANDER ILVEST/PM/SCANPIX BALTICS

Moskvas on lakkamata unistatud Valgevene Anschluss’ist, ainult et need unistused pole kuidagi täitunud. Kindralstaabis peetakse Valgevenet Venemaa «strateegiliseks eesväljaks», mis kindlustab maale strateegilise sügavuse. Brestist Moskvani on umbes 995 kilomeetrit, Valgevene piirist Moskvani ainult veidi üle 400. Kindralite peas keerlevad endiselt 1812. ja 1941. aasta lahingud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuid liidendamine oleks poliitiliselt ja sõjaliselt üsna riskantne, kui Valgevene peaks vastu hakkama. Ja just see on Lukašenkal ja suuremal osal rahvast kavas. Valgevene rahvusakadeemia sotsioloogiainstituudi viimase küsitluse põhjal toetas riigi liitumist Venemaaga kõigest 7,7 protsenti vastanutest. Moskval on aga asjaga kiire: laual on juba plaan luua 2022. aastaks Venemaa-Valgevene majanduskonföderatsioon ühtse maksusüsteemi ja tsiviilkoodeksiga, samuti ühtse nafta-, maagaasi- ja elektrituruga. Suur kokkulepe koosneb 31 punktist. Putini ja Lukašenka kõnelused kestavad sisuliselt vahet pidamata: 7. detsembril Sotšis, 20. detsembril Peterburis, ­7. veebruaril taas Sotšis. Tulemused ei ole küll eriti lootustandvad: seni on kooskõlastatud 24 tegevuskava. Kolmekümne esimese surus Lukašenka lihtsalt rusikas peopessa, sest see kõneleb riigiüleste võimuorganite, ühtse raha ja ühtse keskpanga loomisest. Niisiis, pokker kahele läheb aina edasi.

Lukašenka laskis liitriigi integratsiooni põhja kahe käiguga. Kõigepealt soostus ta ühendamisprotsessiga ainult majandusliku integratsiooni mõttes, aga kui lauale asetati toosama 31. tegevuskava, keeldus tervikpaketi kokkulepet alla kirjutamast. Tuletagem meelde, et tänavu veebruaris otsustas Valgevene parlament pisut muuta riigi vappi. Euraasia kontuur, mis näitas põhiliselt Venemaad, asendatakse Euroopa kontuuriga. Kiri «Valgevene Vabariik» muutub teravamaks, viisnurk aga väiksemaks.

05.03.2020 07.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto