R, 9.12.2022

Mantlite missivõistlus

Kristina Herodes
, Arteri ajakirjanik
Mantlite missivõistlus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Oksana Tanditi elegantne keep.
Oksana Tanditi elegantne keep. Foto: Silvia Sosaar

Talve ei tule. Valmistu parem heaga kevadeks. Meie teame võlutrikki, kuidas kevade sekundi pealt kätte saab – uue kevadmantli abil. Aga milline see peaks olema?

Iga asi moes pole tegelikult tähtis. Igal hooajal on mõni staar ja kümned hilbud, millel pole suuremat tähendust kui seitsmendal tegelasel massistseeni viimases reas. Niisiis on ka kevadine moejutt lühike – kui sul on õige mantel, on peamine olemas.

Arter nuuskis välja parimad kevadmantlid ja rivistas need sinu jaoks üles. Ja pole siin vaja mingit ebapraktilist trikoovooru ega lohisev-slepilist õhtukleidivooru. Ainult mantlivoor ongi. Sest mantlit vajad sa iga päev! Olgem ausad – meie laiuskraadil elades ei saabu sellist ilma, et mantlit enam tarvis pole, enamasti ka südasuvel mitte. Eesti põnevamad moedisainerid soovitavad, milliseid mantleid ja kuidas sel kevadel kanda.

Eve Hanson – kui lõikes on karakterit, pole värvidega priisata tarvis.
Eve Hanson – kui lõikes on karakterit, pole värvidega priisata tarvis. Foto: Ebe Kopp

«Moes on suured, avarad lõiked, laiad õlad,» jagab Eve Hanson moenõu. «Trentšmantel on hitt, see teema ei vaibu. Ma ei tea küll, kas avarus Eesti inimesele vastuvõetav on. Mina soovitan avarat mantlit väga, selle alla on lihtne asju mahutada. Näiteks avarate varrukatega kleiti, mis on ka praegu moehitt. Vabaduse tunne – kes on proovinud, sellele hakkab väga meeldima.»

Toonidest soovitab Hanson kõrbegammat, mitmekesist murtud paletti. Näiteks hallikasroheline ja oliiv, eri päikesepõlenud liivatoonid. Lisaks avarale lõikele on mantlid ka pikad, kattes kerge vaevaga ära mistahes kleidi.

«Nahkmantleid on hästi palju – nii 70ndate nahkmantleid kui ka 80ndate lopsaka siluetiga. Ega mood ei korda midagi, ikka loob samadest ehituskividest midagi uut ja värsket.»

Oksana Tandit soovitab ajatut Inglise jahistiilis klassikat.
Oksana Tandit soovitab ajatut Inglise jahistiilis klassikat. Foto: Silvia Sosaar

«Klassikalise lõikega tviidist ruudiline mantel on ajatu klassika ja aktuaalne iga aasta,» ütleb moekunstnik Oksana Tandit. Moega võidu joosta ta ei soovita, sest kvaliteetne mantel on investeering aastateks. Eeskätt sobigu see nii värvilt, kangalt kui ka lõikelt kandjaga ning alles siis trendisuundadega.

Oksana Tandit
Oksana Tandit Foto: Dmitri Gerasimov

«Mantlile on hea alternatiiv elegantne ja šikk keep, mis sobib ideaalselt nii õhtukleidiga teatrisse kui ka teksadega kontorisse minekuks,» lisab Tandit. Tema kavandatud keebist sai kiiresti hitt, mis jõudis sel aastal ka presidendi vastuvõtule. «Keep on geniaalne rõivas ning seda saab valmistada nii tviidist, sametist kui ka kašmiirist! Stiilne asi pikkadeks aastateks.»

Aldo Järvsoo kevadvärsked neopreenmantlid.
Aldo Järvsoo kevadvärsked neopreenmantlid. Foto: Tanel Veenre
Gerry Weberi valge neopreenmantel
Gerry Weberi valge neopreenmantel Foto: Gerry Weber

«Parim kevad-suvine mantel on praktiline,» teatab Embassy of Fashioni moemaja disainer Aldo Järvsoo. «See tähendab masinpestav! Kevad on vaid looduses ilus ja puhas – linnas on kevad üks kõige porisem ja tolmusem aastaaeg!» Järvsoo nägemuses peaks väärt mantel olema ka kerge, mittekortsuv ja huvitava välimusega. Luksuslikele villakangastele pakub Järvsoo neopreenist alternatiive.

«Neopreenist mantleid teen juba neli aastat, kuna tundub, et see on ideaalne materjal just Eesti muutlikku kliimat arvestades. Selle kevade mantlid kavandasin pehmetes pastelltoonides, geomeetriliste tepingutega, värviblokkidega. Näha saab neid juba Tallinn Fashion Weeki raames toimuval Embassy of Fashioni sõul.»

Kirill Safonov Atelier – mustrid ja värvid šikil moel.
Kirill Safonov Atelier – mustrid ja värvid šikil moel. Foto: Liina Notta

Kirill Safonov näeb mantlites aga võimalust sulatada kokku asjalikkus ja kunst. Kui liigud pika päeva kaaslinlaste silme all, taustaks hall ja igav linn, siis miks mitte särada ja eristuda sellel foonil? «Sel kevadel on minu mantlid vaba lõikega, need ei ole taljesse töödeldud, pigem liikuvad, boheemlikud,» räägib Safonov. «Mantel peab olema kordumatu, nagu ka selle kandja. Ning kangas luksuslik kašmiir. Hea mantel tõstab kandja enesetunnet juba hetkel, mil ta selle endale selga libistab.»

Kirill Safonov Atelier’ kaherealine mantel põneva asümmeetrilise hõlmaga.
Kirill Safonov Atelier’ kaherealine mantel põneva asümmeetrilise hõlmaga. Foto: Liina Notta

«Mantel võiks olla nii üllatav kui ka praktiline,» arvab EKA noor moetalent Anneliis Reili. «Neutraalsetes toonides mantel sobib teiste värvidega kombineerimiseks ning natuke liiga suur lõige annab võimaluse kanda all mõnusat sooja kampsunit. Põnevaks detailiks lisasin mantlile julge musta vöö, mis üle varrukate ja selja jookseb.» Mantel võib olla just see moevürts, mis päeva põnevust lisab ning möödakäijatele samuti pikemat uurimis- ja üllatumisrõõmu pakub.

EKA moetundeng Anneliis Reili enneolematult põneva vööga mantel.
EKA moetundeng Anneliis Reili enneolematult põneva vööga mantel. Foto: Anneliis Reili

«Sel kevadel on suurepärane kanda oversized trentškotti, mis sobib pea kõigega ning on eriti universaalne maalähedastes värvitoonides. Tore, kui see oleks veel vintage ka,» soovitab Reili neile, kes kaubandusse mantlijahile suunduvad.

Milline mantel võidab missivõistluse? Avar, looduslikus gammas ja üllatava ideega laetud. Selline, mis lennutab juba lävel kandja meeleolu kevadisse kergemeelsusse.

Eve Hanson – avarus on imeline, loob vabaduse tunde!
Eve Hanson – avarus on imeline, loob vabaduse tunde! Foto: Ebe Kopp
Märksõnad
Tagasi üles