Sisukord
Arter
Tänane leht
07.03.2020
Eesti Õpilase haigestumine tõi kooli sulgemise (1) Eesti Kongressil tõusis fööniks tuhast (8) Postimehe kultuurijuht Heili Sibrits kirjutas parima arvamusloo (2) Majandus Koroona näppas Marilt raha Välismaa Kohus: Dubai šeik korraldas oma laste röövimise Moskva lubab naised metrooronge juhtima Soome sõdureid süüdistatakse ajateenijate piinamises (1) Koroona vari laiub suurõppuse kohal (2) Arvamus Hübriidsõjas peaminister Kyriakos Mitsotakis (3) Üleöö kuumimaks nimeks (1) Areng karjääri lõpuni Eesti lennunduse valguskiir Juhtkiri: mida teha ja mida mitte teha (3) Marti Aavik: vesiniku-Eesti (2) Kultuur VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Päris elu kunstnik Flo Kasearu Digikultuur. Andmestuv kultuuripärand Sport FISi ametnikud tahavad Holmenkolleni suusapühamut teotada Jaanus Kriiski kolumn: head sportlikku naistepäeva! (1) Autospordiliidus otsitakse muutusi ja sihti, mitte paleepööret Kliima Tuleviku-Eesti keskmes on vesinik (13) Merendus Amet korraldab laevaliine saarterahva tagaselja AK Reis riiki, millest keegi midagi ei tea VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Päris elu kunstnik Flo Kasearu Digikultuur. Andmestuv kultuuripärand „Mäepealse lood“ – kellele ja milleks? Kas tõde pole endiselt olemas? Aja auk. Teismelise märg unenägu Juurikas. Tants pika tüdrukuga Nädala plaat. Kõrgepingepostidest inspireeritud närvikirev meistriteos Juurikas. Naistepäev Arter Rääkimata lugu: Kuuenda korruse padruniladu Karl Vaino tarbeks (7) Pole paremaid ja halvemaid aegu, on vaid nüüd ja praegu (2) Kliimavõitlus osutus Greta Thunbergi perele päästerõngaks (41) Seksi ja nalja saab alati liiga vähe! Tummine tükike Jaapanit: esimesed yakitori-vardad Eestis VIDEO. Twerk – häbematult seksikas tants (5) Koenigsegg Gemera ja teised, mida me oleks näinud Genfi autonäitusel, kui see oleks toimunud Kuidas me teame, milline koroonaviirus välja näeb? Mantlite missivõistlus Võitlus Ameerika hinge eest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rääkimata lugu: Kuuenda korruse padruniladu Karl Vaino tarbeks

6 min lugemist
Tänase Tallinna ülikooli raamatukogu direktor Andres Kollist näitab, kuidas tänane välisministeerium, mis ehitati Tallinna Eestimaa Kommunistliku Partei peakorteriks, on raamatukogu katuselt justkui peopeal.  FOTO: Sander Ilvest

Miks peideti nüüdse Tallinna Ülikooli raamatukogumaja pööningule suur hulk padruneid? Kas keegi kavatses tappa Eesti esikommuniste Karl Vainot ja Johannes Käbinit? Või olid padrunid mõeldud selleks, et kui rahvas läheb protestima, saaks pööninguaknast vähemalt parteimaja esise mässajatest tühjaks noppida?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ere kevadpäike peegeldub SEB kõrghoonelt Tallinna Ülikooli raamatukogu direktori Andres Kollisti kabinetti. Kollisti töölaud on massiivne ja ürgne, ruumi seinu katavad tihedalt maalid.

«Minu enda kogu. Meil oli siin üks näitus. Pärast jäid siia.»

Kollist paneb käed risti ja alustab aeglaselt:

«Selle maja arhitektuuriline võlu seisneb selles, et see on esimene Hruštšovi sula järgne modernistlik hoone. See on muinsuskaitse all just tänu fassaadile. See rütmikus: all on fuajee kõrgete akendega, järgmised kaks korrust madalamatega, järgmised kaks veel madalamatega. Lõpuks on kitsad pööninguaknad. Visuaalselt mõjub see nagu kõrghoone, mis erineb stalinistlikust arhitektuurist kardinaalselt.»

Kollisti selja taga seinal on maal, kus ta istub täpselt sama laua taga. Ainult värvid on veel erksamad.

«Kümme aastat taotlesime raha programmist «Eesti teaduse ja infrastruktuuride teekaart», kus on kirjas 20 Eesti teadusele kõige olulisemat objekti. Läks õnneks, me saime raha ja hakkasime pööningule ehitama digiteerimiskeskust,» jätkab Kollist.

Pööning oli alguses lameda katusega, see ehitati kõrgemaks.

Lift sõitis nõukaajal kuni viienda korruseni. Pööningul oli putka, kust liftimontöörid said lifti hooldamas käia. Muidu polnud kellelgi pööningule asja.

2012. Liftiputka ümberehitamise käigus lõhuti ära ka trepp, kust pääses liftišahtile ligi. Trepi alt tuli välja 1800 padrunit. Ilusti karpides.

06.03.2020 09.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto