Sisukord
Arvamus
Postimees
14.08.2020
Pettuse ohver: nad olid väga hästi ette valmistunud (1) Eesti Lehar Küti edasilükatud otsus sündis raskelt (3) Eesti lühiuudised Valgevenes vahistati Eesti kodanik Kurikamehest mõrvar sooritas vanglas enesetapu Pärnus hakkab robot lammutama eluohtlikku 70meetrist korstent Majandus Riigi Kinnisvara AS: riik saab ehitajatelt juba 10 protsenti allahindlust! (1) Nordeconi juht: me ei pääse siit kriisist lihtsalt! (1) Majanduse lühiuudised Välismaa AJA PEEGEL ⟩ Maski kandmise käsk pani sajandi eest relva haarama Näo katmise nõue põrkub inimeste vabaduseihaga (6) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: raha jagamisel sotid selgeks (2) Kommentaar ⟩ Marica Lillemets: postiljoni oodates (6) Tõnu Talvi: Eesti looduskaitse 110 (1) Toomas Alatalu: suurest poliitikast (10) Kai Klandorf: milline on õige vabaühendus? Andrus Karnau: vanameeste mäss (38) Kultuur Mingo Rajandi: uus plaat küsib ja otsib vastuseid Suve auk. Halli värvi saladus K-drama – purjutamise saatel kulgev tee õnneni Sport Eesti jalgpalli meistritiitel annab konkurentide ees meeletu edu Kuidas sportlased saavad sportida? Tartu Eesti hiphopifestivali korraldajad kraadivad peolisi (3) Rannar Raba: autoosaduse puiesteelt Emajõe äärde Eestis seninägemata teetöö edeneb silmanähtavalt Koolijuhid ootavad ministeeriumi korraldusi Tartu lühiuudised Karlova elanikke häirivad kihutavad pedaalinahaalid (1) Endine pokkerimängija jäi süüdi küberkuritegudes Miks sa siin oled? Töötan, vastab ehitusinsener Gerttu Kupp objektil küsijale Meelelahutus Koomiks Sudoku

Altkäemaks meie õigusruumis

4 min lugemist
  • Avalikkuse ootused Savisaare protsessile olid ebarealistlikult kõrged
  • Kardetavasti ei ole korruptsiooniprotsessidel hoiatavat mõju käitumisele
  • Korruptsioonivastase võitluse asemel tuleks teha korruptsiooniennetust
Jüri Adams FOTO: Mihkel Maripuu

Pärast seda, kui Harju maakohtus lõppes Edgar Savisaare ja teiste altkäemaksu andmise-võtmise kohtuprotsess, on Eesti ühiskonnas laialt tunda rahulolematust ja pettumust selle tulemustega. Ei oska nimetada selle kohtuasja ühtki külge, mille suhtes ei oleks keegi avaldanud rahulolematust: kes mõisteti süüdi, kes õigeks, kelle suhtes lõpetati asi aegumise tõttu või muul põhjusel, keda ja kuidas karistati jne. Professor Jüri Saar näiteks ei olnud rahul sellega, et tõde selgus väga vähe (vt Sirp, 31.01).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Julgen siiski arvata, et rahulolematuse põhjused on pigem meie riiklikus elus laiemalt. Eesti ühiskonnas olid selle protsessi suhtes väga suured ootused. Need olid paraku ebarealistlikult suured.

Tegelikult tuleks seda kohtuprotsessi näha ja hinnata hoopis keskmist mõõtu imena. Seda kolmel põhjusel: esiteks, et see üldse algatati; teiseks, et kohtuprotsess toimus ja kulges esimeses kohtuastmes lõpuni; kolmandaks, et osalt saavutati siiski süüdimõistvad otsused. Mulle tundub see kõik imena ka seepärast, et niisugustel puhkudel tavaline põhjendus, mille järgi määravaks said süüdistuse ja uurimisega tegelenud inimeste töökus, energia, oskused – mis on kõik ju õige –, ei paista küllaldane. Ei saa ka väita, et tegemist oleks ühe ajastu – nimetaksin seda siinkohal nõukogude tüüpi korruptsiooni domineerimise ajastuks – lõpu algusega. Kaugel sellest.

13.08.2020 14.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto